MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pracujesz przy produkcji tych wyrobów? Wkrótce będziesz mógł skorzystać z e-skierowania do sanatorium. Ważne zmiany od września 2024 r.

Gabriela Fedyk
Opracowanie:
Wideo
od 16 lat
Ministerstwo Zdrowia szykuje kolejne zmiany. Już we wrześniu 2024 r. ma się zmienić sposób wystawiania skierowań do sanatorium. Skorzysta na tym kolejna grupa pacjentów. Wkrótce lekarze będą mogli wystawiać im e-skierowania na pobyt w uzdrowisku. O jaką grupę osób chodzi?

Spis treści

Pracownicy tego sektora skorzystają z nowego systemu wystawiania skierowań

Ministerstwo Zdrowia wprowadzi zmiany w wystawianiu skierowań na leczenie uzdrowiskowe osób zatrudnionych przy produkcji wyrobów zawierających azbest. Jak czytamy w nowelizacji, która pojawiła się w Dzienniku Ustaw, „Skierowanie jest wystawiane w postaci elektronicznej – w Systemie Informacji Medycznej(...) i jest przekazywane za pośrednictwem SIM do właściwego oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia z informacją: SKIEROWANIE NA LECZENIE UZDROWISKOWE (AZBEST)”.

W 2022 r. blisko 500 osób zatrudnionych przy produkcji wyrobów z azbestem miało prawo do leczenia uzdrowiskowego.
W 2022 r. blisko 500 osób zatrudnionych przy produkcji wyrobów z azbestem miało prawo do leczenia uzdrowiskowego. peoplecreations/freepik

System Informacji Medycznej (SIM) to system teleinformatyczny, który jest dedykowany do przetwarzania danych dotyczących świadczeń opieki zdrowotnej (już udzielonych, w trakcie realizacji i planowanych). Dane te są przekazywane przez systemy teleinformatyczne usługodawców.

Jak szkodliwy jest azbest?

Azbest to włókniste materiały nieorganiczne. Ze względu na swoje unikalne właściwości chemiczne i fizyczne azbest jest stosowany w wielu wyrobach, m.in. w produkcji płyt azbestowo-cementowych (na elewacje budynków, pokrycia dachowe). Azbest jest bardzo wytrzymałym materiałem – jest praktycznie niezniszczalny. Jest jednak też niebezpieczny dla zdrowia.

– Azbest wykazuje działanie chorobotwórcze na skutek wdychania włókien zawieszonych w powietrzu. Sama obecność azbestu nie jest zagrożeniem dla zdrowia. Staje się on niebezpieczny dopiero w momencie uszkodzenia (łamanie, kruszenie, cięcie) lub gdy dochodzi do korozji wyrobów zawierających azbest – podaje Główny Inspektorat Sanitarny.

Co ważne, szkodliwe skutki działania azbestu mogą ujawnić się nawet po kilkudziesięciu latach.

Choroby, które może powodować azbest, to m.in.:

  • azbestoza (nieodwracalny proces powstawania blizn w płucach, które prowadzi do poważnych trudności z oddychaniem),

  • nowotwór płuc,

  • międzybłoniak (nieuleczalny nowotwór tkanki wyściełającej wnętrze klatki piersiowej lub jamy brzusznej).

Elektroniczne skierowania priorytetem Ministerstwa Zdrowia

Ministerstwo Zdrowia chce, żeby możliwość wystawiania skierowań elektrycznych przez lekarzy ubezpieczenia zdrowotnego usprawniło proces obsługi pacjentów. Dzięki temu czas potrzebny na wypełnianie papierowych formularzy będzie krótszy, a ryzyko zagubienia dokumentów lub niedopełnienia obowiązku przesłania skierowania do odpowiedniego oddziału NFZ będzie mniejsze.

Rozwiązania tego typu to priorytet dla Ministerstwa Zdrowia i są zgodne z „Krajowym planem transformacji na lata 2022-2026”. Jego celem jest rozszerzenie zasięgu i zakresu usług cyfrowych w sektorze zdrowia. 

Zgodnie z danymi NFZ w Ocenie Skutków Regulacji w 2022 r. blisko 500 osób zatrudnionych przy produkcji wyrobów z azbestem miało prawo do leczenia uzdrowiskowego, jednak do tej pory skierowania były dostępne tylko w formie papierowej. Od września 2024 r. pracownicy tego sektora będą mogli skorzystać z e-skierowań do sanatorium.

Źródła:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna