MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prawie 2 mln Polaków mogą liczyć na ponad 200 złotych od państwa. Dopłata trafi na konto do 15 kwietnia

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Polacy, którzy zapiszą się do PPK otrzymają opłatę powitalną w wysokości 250 złotych, a następnie wpłatę roczną o wartości 240 złotych
Polacy, którzy zapiszą się do PPK otrzymają opłatę powitalną w wysokości 250 złotych, a następnie wpłatę roczną o wartości 240 złotych Łukasz Radziejewski / Pexels
Do 15 kwietnia około 1,7 mln Polaków otrzyma od państwa dopłatę w wysokości ponad 200 złotych. To specjalny bonus wypłacany uczestnikom Pracowniczych Planów Kapitałowych, którzy regularnie gromadzą tam oszczędności. Kto i kiedy otrzyma przelew na konto PPK?

Spis treści

Pracownicze Plany Kapitałowe to jeden z programów długofalowego oszczędzania, zaliczający się do III filaru emerytalnego. Wpłaty na utworzone tam konto dokonywane są przez pracownika, pracodawcę, a także państwo, które co roku przekazuje uczestnikom specjalne premie.

Pracownikom korzystającym z programu przysługuje nie tylko wpłata powitalna w wysokości 250 złotych, ale także dopłaty roczne, obejmujące osoby, które regularnie odkładają oszczędności PPK. Oferowane przez państwo bonusy mają zwiększać popularność programu, który w ostatnim czasie przyciąga coraz więcej zainteresowanych.

- Bez względu na to, ile rachunków PPK posiada, uczestnik PPK za dany rok kalendarzowy może nabyć prawo tylko do jednej dopłaty rocznej. Dopłata ta jest finansowana z Funduszu Pracy, a na rachunek uczestnika przekazuje ją Polski Fundusz Rozwoju - czytamy na portalu mojeppk.pl

Dopłata roczna PPK - kiedy będzie, ile wynosi?

Do 15 kwietnia br. ponad 1,7 mln uczestników PPK otrzyma dopłatę roczną w wysokości 240 złotych. Około 900 tys. członków programu nie ujrzy na koncie dodatkowych pieniędzy ze względu na niewypełnienie wymogu dotyczącego minimalnej ilości wpłat. Dotyczy to głównie pracowników korzystających z długoterminowych zwolnień.

Dopłata roczna PPK przysługuje uczestnikom, którzy w danym roku wniosą minimum 3,5 proc. 6-krotności minimalnej pensji obowiązującej w roku, za który dokonywana jest dopłata. Oznacza to, że w poprzednim roku na konto oszczędnościowe musiało trafić co najmniej 632,10 złotych (3010 x 6 = 18 060 x 3,5 proc. = 632,10 zł).

- Jeżeli uczestnik PPK ma kilka rachunków PPK, dla otrzymania dopłaty rocznej wystarczy zgromadzenie wpłat w wymaganej kwocie na wszystkich tych rachunkach łącznie - informuje PPK.

Premia roczna nie przysługuje osobom, które rozpoczęły oszczędzanie po 60. roku życia.

Jak sprawdzić, ile odłożyłem w PPK?

Osoby korzystające z PPK co miesiąc odkładają na konto 2 proc. pensji. Oznacza to, że składka pracownika zarabiającego 5000 złotych brutto, wyniesie 100 złotych. Uczestnicy zainteresowani powiększeniem oszczędności mogą zwiększyć wpłatę do poziomu 4 procent.

Wpłacane na konto pieniądze można w każdym momencie monitorować. Stan konta PPK najprościej sprawdzimy, korzystając z serwisu MojePPK, który jest zbiorem rachunków prowadzonych w trakcie kariery zawodowej. Należy jednak pamiętać, że portal ma jedynie charakter informacyjny, więc nie dokonamy tam żadnych zmian dotyczących m.in zwiększenia składek czy rezygnacji z programu.

- Do Serwisu MojePPK można zalogować się poprzez stronę mojeppk.pl lub bezpośrednio pod adresem: rachunek.mojeppk.pl. Logowanie jest możliwe poprzez profil zaufany (czyli na przykład przez bankowość elektroniczną) lub za pomocą utworzonego w serwisie konta - wyjaśnia portal mojeppk.pl.

Na portalu MojePPK możemy w dowolnej chwili sprawdzać wysokość wpłat, ilość zgromadzonych środków, a także weryfikować informacje o wszystkich rachunkach. Logowanie do portalu jest możliwe za pomocą Profilu Zaufanego, mojeID lub e-dowodu.

Kiedy można wypłacić pieniądze z PPK?

Środki uzbierane w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych to własność uczestników programu, zatem można tymi oszczędnościami dowolnie zarządzać. Co istotne, wypłata pieniędzy z konta nie jest równoznaczna z opuszczeniem PPK.

Osoby poniżej 60. roku życia mogą dokonać wypłaty na dowolny cel, czyli tzw. zwrotu, składając dostawcy PPK odpowiedni wniosek z numerem rachunku, na który mają zostać przesłane pieniądze. Zwrot dotyczy tylko całości zgromadzonych tam środków, zatem nie możemy wypłacać pieniędzy „po kawałku”.

- Załóżmy, że na Twoim rachunku PPK znajduje się przykładowa suma: 1000 zł Twoich wpłat plus wpłaty od pracodawcy plus dopłaty od państwa. Jeśli zlecisz zwrot, to w uproszczeniu odzyskasz pieniądze z rachunku PPK w wysokości 100% własnych wpłat, czyli 1000 zł oraz 70% wpłat od pracodawcy (30% zostanie zapisane w ZUS i brane pod uwagę przy wyliczeniu emerytury). Otrzymasz także wypracowane przez fundusz zyski z inwestowania Twoich pieniędzy, pomniejszone o 19% podatku Belki. Zachowanie dopłat od państwa jest możliwe tylko wówczas, jeżeli zaczniesz dokonywać wypłat środków z rachunku PPK po 60. roku życia lub w sytuacjach szczególnych - czytamy na stronie PPK.

Oszczędności PPK wypłacimy bez potrąceń w przypadku ciężkiej choroby lub potrzeby pozyskania wkładu własnego na kredyt hipoteczny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Prawie 2 mln Polaków mogą liczyć na ponad 200 złotych od państwa. Dopłata trafi na konto do 15 kwietnia - Strefa Biznesu

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna