Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawie połowa z nas przyznaje się, że wyrzuca żywność do śmieci. Nie marnuj jedzenia. Sprawdź porady 2.11.2020 (zdjęcia)

Donata Żmiejko
Donata Żmiejko
Pamiętajmy, że wyrzucając jedzenie do śmieci uszczuplamy nasz portfel. Z wyliczeń wynika, że zmarnowana przez nas w ciągu roku żywność warta jest np. tyle, ile płacimy za wypoczynek podczas urlopu.
Pamiętajmy, że wyrzucając jedzenie do śmieci uszczuplamy nasz portfel. Z wyliczeń wynika, że zmarnowana przez nas w ciągu roku żywność warta jest np. tyle, ile płacimy za wypoczynek podczas urlopu. Pixabay
Blisko połowa z nas (42 proc.) przyznaje się, że wyrzuca żywność do śmieci – tak wynika z badania przeprowadzonego przez Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego. Produktem, który najczęściej ląduje w koszu jest pieczywo. Głównym wskazywanym powodem wyrzucania żywności jest jej zepsucie i brak pomysłu na to, jak zagospodarować w kuchni dany produkt. Podpowiadamy co zrobić, aby nie marnować żywności.

Z raportu Federacji Polskich Banków Żywności wynika, że Polacy marnują każdego roku aż 9 mln ton jedzenia. Różne badania pokazują, ile osób się przyznaje do wyrzucania poszczególnych produktów. W naszych koszach na śmieci najczęściej ląduje pieczywo (od 23,7 do 62,9 proc. badanych), świeże owoce (od 12,6 do 57,4 proc. badanych) i wędliny (od 12,8 do 51,6 proc.). Najczęstsze przyczyny marnowania żywności to przede wszystkim zepsucie produktów, przeoczenie daty ważności, przygotowanie zbyt dużej ilości jedzenia czy zbyt duże zakupy (tylko 41,9 proc. przed zakupami ma w zwyczaju sprawdzenie zawartości lodówki).

Pamiętajmy, że wyrzucając jedzenie do śmieci uszczuplamy nasz portfel. Z wyliczeń wynika, że zmarnowana przez nas w ciągu roku żywność warta jest np. tyle, ile płacimy za wypoczynek podczas urlopu.

Czytaj etykiety

Ważną kwestią jest data minimalnej trwałości produktów – 64 proc. Polaków nie wie, że informacje na opakowaniach „Należy spożyć do…” i „Najlepiej spożyć przed…” nie oznaczają tego samego. Prawie połowa Polaków nie je produktów po terminie przydatności. „Należy spożyć do” to termin, po upływie którego produkt spożywczy nie nadaje się do zjedzenia i może być już zepsuty. Tego rodzaju sformułowanie znajduje się m.in. na nabiale. Jeżeli zatem chcemy kupić jogurt i posilić się nim tego samego dnia, a data ważności upływa dopiero za dwa dni, nie należy się obawiać. 

„Najlepiej spożyć przed końcem” z kolei oznacza datę minimalnej trwałości. Po jej upływie dany artykuł (np. makaron) może stracić część swoich właściwości (np. zmienić nieco swój smak), ale nadal będzie zdatny do spożycia. Przed zakupem warto zatem czytać etykiety nie tylko pod względem składu, ale także brać pod uwagę terminy. Pozwoli to na uniknięcie przykrych niespodzianek w postaci pogorszenia samopoczucia czy nawet zatrucia pokarmowego.

Pandemia nas trochę zmieniła

Z badań „Gospodarowanie żywnością w trakcie pandemii”, przeprowadzonych na zlecenie firmy McCormick oraz Federacji Polskich Banków Żywności we wrześniu tego roku, wynika, że pandemia częściowo wpłynęła na zmianę naszych zachowań konsumenckich. Podczas izolacji 27 proc. ankietowanych zmieniło swoje zwyczaje i większość z nich robiła zakupy rzadziej (82 proc.), ale były one też większe (52 proc.).

Zaczęliśmy też częściej planować co chcemy kupić (z 49 do 54 proc.), jednak to nie uchroniło nas przed za dużymi zakupami  – robiliśmy je częściej o 10 proc. w trakcie pandemii niż przed (19 vs 29 proc.). Jednak pozytywnym akcentem jest fakt, że o 12 proc. wzrósł odsetek osób, które starały się nie dopuścić do zepsucia się czy zmarnowania produktów spożywczych (50 proc. przed pandemią vs 62 proc. w trakcie).

Czytaj także:
Obniż cholesterol. Przepisy na dobre dania - jadłospis 1500 kcal

Przygotuj posiłek z tego co masz

Zanim wyrzucimy jakieś jedzenie, upewnijmy się, że nie damy rady go wykorzystać. O tym warto wiedzieć! Woreczki lub torebki foliowe są niezbędne, jeśli kupujemy chleb w piekarni lub sklepie i nie mamy ze sobą żadnego innego opakowania. Natomiast już w domu, należy przełożyć wypieki do materiałowego woreczka, na przykład z lnu lub do chlebaka, najlepiej z drewna lub metalu.

- Przechowywanie chleba w folii mimo tego, że chroni przed przenikaniem pieczywa innymi zapachami, może spowodować zbieranie się wilgoci i nie zapewnia właściwego obiegu powietrza. Nie rekomenduje się również wkładania chleba do lodówki. Aby wydłużyć świeżość pieczywa, należy je przechowywać w temperaturze pokojowej, w suchym miejscu – tłumaczy dietetyk Katarzyna Piotrowska.

Decyzje jakie podejmujemy podczas zakupów również mogą pomóc ograniczyć marnowanie żywności. Przede wszystkim kupujmy tyle chleba, ile potrzebujemy. To, jak długo kupiony przez nas chleb będzie świeży, zależy w dużej mierze od składników, z jakich został wykonany.

Kiedy chleb już nie jest „pierwszej świeżości” ale wciąż nadaje się do spożycia, postarajmy się inaczej go wykorzystać w kuchni, tak żeby nie wylądował w koszu.

- Czerstwy chleb możemy wykorzystać do przygotowania wszelkiego rodzaju grzanek, tostów czy zapiekanek: z serem żółtym, z pomidorami, z pieczarkami lub na słodko, na przykład tosty francuskie – przekonuje dietetyk Katarzyna Piotrowska. Osoby, które zwracają uwagę na kalorie, zamiast sera żółtego mogą wybrać pastę warzywną lub podgrzać chleb w piekarniku zamiast go smażyć – tak przygotowany będzie równie smaczny.

Jeśli nie przepadamy za gorącymi kanapkami możemy wykorzystać pieczywo do przygotowania… kotletów. Namoczona bułka w wodzie doskonale się sprawdzi jako dodatek do kotletów mielonych: zarówno mięsnych, jak i warzywnych. Ale to nie wszystko. Znawcy kuchni wiedzą też, jak ważna jest odpowiednia konsystencja sosu: dodanie kromki chleba bez skórki pod koniec gotowania pomoże zagęścić sos. Do takich zastosowań najlepiej się sprawdzi razowiec bez dodatku ziaren. Czerstwy chleb zabłyśnie smakiem również w pysznej, lekkiej sałatce: panzaelli.

W naszej galerii ze zdjęciami przedstawiamy przepisy i porady, dzięki którym nie będziemy nagminnie wyrzucać jedzenia.

Przejść dla pieszych będzie mniej?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna