Prawie tysiąc podlaskich rolników rezygnuje z produkcji trzody z powodu bioasekuracji

(koci)
W kraju nowych wymogów bioasekuracji  (dotyczy to trzech województw) nie spełniło ponad 2,7 tys. gospodarstw
W kraju nowych wymogów bioasekuracji (dotyczy to trzech województw) nie spełniło ponad 2,7 tys. gospodarstw Polska Press
Udostępnij:
Za to, że nie będą produkować trzody chlewnej do końca przyszłego roku, otrzymają rekompensaty.

Aż 953 rolników z woj. podlaskiego zadeklarowało, że nie spełnia wymogów bioasekuracji i zrezygnuje z produkcji trzody w zamian za rekompensaty (przysługują za tzw. nieprzerwane nieutrzymywanie w gospodarstwie świń w okresie obowiązywania programu, tj. do końca 2018 r.). Łącznie w gospodarstwach tych utrzymywanych jest 11113 sztuk świń.

Wnioski do połowy września

W województwie podlaskim możliwość zrezygnowania z produkcji trzody w zamian za rekompensaty mieli producenci trzody chlewnej z 46 gmin. Teraz – do 15 września – mogą oni składać w biurach powiatowych ARiMR wnioski o rekompensaty. Ich wysokość będzie uzależniona od tego, ilu rolników je złoży. Oprócz rekompensat rolnicy ci otrzymają także jednorazowe odszkodowanie za ubitą trzodę.

Natomiast z informacji przekazanych przez Głównego Lekarza Weterynarii wynika, że w kraju wymogów bioasekuracji nie jest w stanie spełnić 2710 gospodarstw, w których utrzymywane jest ok. 35,2 tys. świń. Najwięcej takich oświadczeń złożyli rolnicy z województwa lubelskiego (1351, liczba świń – 17 701). Z kolei w woj. mazowieckim wymogów bioasekuracji nie spełniło 447 rolników, którzy utrzymywali łącznie 6 663 świń.

Jak mówi Henryk Grabowski, Podlaski Wojewódzki Lekarz Weterynarii, trzoda z gospodarstw, które złożyły oświadczenia, iż nie spełniają wymogów bioasekuracji, zostanie poddana ubojowi w rzeźni. Te sztuki, które nie nadają się do przetwórstwa (np. prosięta, warchlaki) zostaną zutylizowane.

– Natomiast sztuki powyżej 60 kilogramów zostaną zakwalifikowane jako surowiec do przetwórstwa, oczywiście po uprzednim zbadaniu krwi i wykluczeniu obecności wirusa ASF – mówi Henryk Grabowski, Podlaski Lekarz Weterynarii.

Skontrolują pozostałe gospodarstwa

Po zakończeniu „akcji” w gospodarstwach, które rezygnują z produkcji trzody, weterynaria będzie prowadzić kontrole w tych gospodarstwach, które zadeklarowały, że spełniają wymogi bioasekuracji.
– Rolnicy ci będą musieli spełniać wszystkie wymogi z wyjątkiem budowy ogrodzeń wokół swoich gospodarstw – mówi Henryk Grabowski. – Ten warunek będą musieli spełnić do końca grudnia.

Przypomnijmy, że końca tego roku wszyscy rolnicy utrzymujący trzodę chlewną będą musieli zabezpieczyć budynki inwentarskie oraz budynki i miejsca wykorzystywane do przechowywania pasz i ściółki pojedynczym ogrodzeniem o wysokości co najmniej 1,5 m na całej długości, związanym na stałe z podłożem, wykluczającym dostęp wolnożyjących dzików na teren gospodarstwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

D
Daroo9

może warto poszukać ofert w wyższych cenach niż dają w skupie. Widziałem oferty zakupu trzody/żywca na stronie gielda-rolna.com

A
Adam

Wprowadzając bioasekurację w całym kraju niszczycie rodzinne gospodarstwa,produkujące najlepsze polskie , zdrowe mięso.Sprowadzacie półtusze być może z krajów bardziej narażonych na ASF niż Polska , tylko oficjalnie się do tego nie przyznających.PIS niszczy polskiego rolnika, ale wieś będzie o tym pamiętać!

j
jan

Dobre gospodarstwa ktore produkowaly zdrowe pachnace mieso  musi zrezygnowac  z produkcji  na rzecz pseudo hodowli  mieso jak galareta  zapach   nie ten Gospodarstwa rodzinne ktore utrzymywaly pokolenia musza upasc  lJako przyklad cena mleka  z gospodarstwa rodzinnego okolo 90 gr zfermy 1zl 40

M
Monika

Zabijacie swoje zdrowe zwierzęta i wyrzucacie mięso, a sprowadzacie zakażone zza granicy, brawo, róbcie tak dalej.

Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie