MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Prawo jazdy" na Unię mają

Dorota Biziuk [email protected]
Młodzież była dumna i zadowolona ze swoich certyfikatów, co widać na zdjęciu
Młodzież była dumna i zadowolona ze swoich certyfikatów, co widać na zdjęciu Zespół Szkół w Sokółce
Sokółka. 30 licealistów z Zespołu Szkół w Sokółce zdobyło certyfikaty, które będą pomocne w znalezieniu dobrej pracy w krajach unijnych.

Tych usług brakuje

Tych usług brakuje

Związek Pracodawców i Przedsiębiorców Ziemi Sokólskiej opracował mapę usług branż deficytowych w powiecie sokólskim. Zaprezentowano ją podczas spotkania podsumowującego projekt realizowany przez Zespół Szkół. Z mapy wynika, że w powiecie brakuje firm zajmujących się następującymi branżami: sprzątaniem, praniem i usługami biurowymi. Młodzież stwierdziła, że w Sokółce brakuje również profesjonalnej firmy komputerowej (zajmującej się tworzeniem stron internetowych) oraz klubu dyskotekowego.

Przedsiębiorczy uczniowie z Europejskim Certyfikatem Umiejętności Komputerowych ECDL - to tytuł projektu, jaki od kwietnia do października realizowano w Zespole Szkół w Sokółce. Na ten cel placówka otrzymała blisko 50 tys. zł z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Ułatwić start w dorosłość

- W projekcie chciało uczestniczyć więcej osób, niż mieliśmy miejsc. Ostatecznie musieliśmy odrzucić 20 wniosków - powiedziała Joanna Pyłko, autorka projektu, nauczycielka przedsiębiorczości w sokólskim Zespole Szkół.

Zakwalifikowana do programu 30-osobowa grupa uczestniczyła w szkoleniu komputerowym, po zakończeniu którego przystąpiła do serii egzaminów. Wszystko po to, aby zdobyć certyfikat ECDL.

- Ten dokument potocznie nazywany jest unijnym prawem jazdy. W rzeczywistości to jednolity, uznawany w całej Europie miernik umiejętności komputerowych. Certyfikat ma ułatwić młodzieży start w dorosłe życie. Z tym dokumentem w kieszeni łatwiej jest znaleźć pracę w krajach unijnych - wyjaśniła Joanna Pyłko.

Wstęp do biznesu

Celem projektu było też wprowadzenie młodych ludzi w świat ekonomii i funkcjonowania firmy. Uczniowie mieli za zadanie samodzielnie opracować biznesplany.

Wśród partnerów projektu znaleźli się: Związek Pracodawców i Przedsiębiorców Ziemi Sokólskiej, Polskie Towarzystwo Informatyczne Polskie Biuro ECDL oraz Powiatowy Urząd Pracy w Sokółce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna