Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawo pracy. Urlop bezpłatny a zasiłek chorobowy

(EW)
Prawo pracy. Urlop bezpłatny a zasiłek chorobowy
Prawo pracy. Urlop bezpłatny a zasiłek chorobowy pixabay
Na pytania naszych Cztelników odpowiadała specjalistka - Anna Krysiewicz z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Białymstoku.

Jestem członkiem rady nadzorczej, swoją funkcję pełnię odpłatnie. Słyszałem, że od jakiegoś czasu w takich przypadkach opłacane są składki emerytalne. Czy mają one wpływ na moją emeryturę?

- Od 1 stycznia 2015 r. wprowadzony został obowiązek ubezpieczeń społecznych członków rad nadzorczych otrzymujących wynagrodzenie. Obowiązkowo ubezpieczeniom: emerytalnemu i rentowym podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są członkami rad nadzorczych i są wynagradzane z tytułu pełnienia tej funkcji. Obowiązek ten dotyczy wszystkich członków rad nadzorczych, którzy pobierają wynagrodzenie z tego tytułu, bez względu na posiadanie innego tytułu do ubezpieczeń społecznych i bez względu na to, czy mają uprawnienia do emerytury lub renty. Członkowie rad nadzorczych podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym od dnia powołania na członka rady nadzorczej, nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym zaczęli tę funkcję wykonywać odpłatnie, do dnia zaprzestania pełnienia tej funkcji. Członkowie rad nadzorczych nie są objęci obowiązkiem ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego. Składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe są odprowadzane od przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Okres ubezpieczenia i opłaconych składek ma wpływ na wysokość Pana emerytury. Może ona ulec zwiększeniu poprzez doliczenie okresu składkowego - dotyczy to osób, które mają emeryturę przyznaną na starych zasadach, dla urodzonych do 31.12.1948 r. lub poprzez doliczenie opłaconych składek do emerytury przyznanej na nowych zasadach. Zwiększenie emerytury może nastąpić po złożeniu do ZUS wniosku w tej sprawie.

Od 2 maja do 31 maja byłam na urlopie bezpłatnym. W tym czasie zachorowałam, otrzymałam zwolnienie lekarskie od 27 maja do 6 czerwca i będę jeszcze przez około dwa miesiące za zwolnieniu. Czy otrzymam zasiłek chorobowy za ten czas?

- Okres urlopu bezpłatnego jest przerwaniem trwającego stosunku pracy. Nie otrzymuje pani wynagrodzenia, nie są odprowadzane składki na ubezpieczenia społeczne. Za okres od 27 maja do 31 maja nie przysługuje więc zasiłek chorobowy. Po urlopie bezpłatnym powinna Pani przystąpić do pracy, ale z uwagi na orzeczoną niezdolność do pracy nie jest to możliwe (bo przebywa Pani na zwolnieniu lekarskim do 6 czerwca). Zasiłek chorobowy przysługuje od 1 czerwca do 6 czerwca i w razie dalszej orzeczonej niezdolności do pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna