Aleksandra Dulkiewicz przyleciała do Warszawy na zaproszenie premiera. Do spotkania doszło po tym, jak Dulkiewicz próbowała nieoficjalnie (w tłumie) zaprosić premiera do rozmów przy okrągłym stole w trakcie gdańskich obchodów 30. rocznicy częściowo wolnych wyborów z 1989 roku.
Spotkanie odbyło się w cztery oczy i trwało ok. pół godziny. - Sama rozmowa przebiegła w bardzo dobrej atmosferze - podkreślił w rozmowie z dziennikarzami rzecznik rządu. Głównym tematem były zbliżające się obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte. - Rozmawiałem z panią prezydent, więc wiem, że te rozmowy odbyły się w atmosferze rzetelnej troski o wspólne miejsca pamięci historycznej - stwierdził Piotr Müller. - Pan premier oraz cały rząd uważa, że są takie daty w historii Polski, które powinny być przedmiotem wspólnej troski całej społeczności polskiej, całego narodu, dlatego dzisiaj, podczas spotkania podkreślił, że ważne jest, aby faktycznie te miejsca pamięci były zaopiekowane na bardzo wysokim poziomie. W przypadku Westerplatte mieliśmy takie wrażenie, że niestety tak do końca nie było, więc będziemy wspierać wszystkie działania, które umożliwią, aby to bardzo ważne miejsce pamięci dla Polaków było odpowiednio zaopiekowane - podsumował.
Jeszcze w tym tygodniu najpewniej będzie procedowany projekt ustawy dot. obchodów. - Jesteśmy otwarci na wszelkie sugestie - podkreślił rzecznik rządu.
- Dzisiaj na stole leży projekt specustawy mającej przekazać teren Westerplatte właśnie w ręce państwa polskiego. Apelowałam o to, żebyśmy jednak usiedli do stołu i porozmawiali w ogóle o tym, jak upamiętniamy miejsce tej historycznej bitwy, ale też elementu ważnego dla tożsamości gdańszczan - mówiła po spotkaniu prezydent Gdańska. - Wręczyłam panu premierowi wysłane już w kwietniu zaproszenie do współorganizacji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Premier przyjął zaproszenie ze zrozumieniem i myślę, że wniosek, który mogę z tej rozmowy wyciągnąć jest taki, że 1 września o 4.45 spotkamy się wspólnie u stóp pomnika - przyznała Dulkiewicz.
Jednym z tematów były także tzw. tezy samorządowców. - Premier zaznaczył, że jest krytycznie nastawiony do niektórych tez, które w przekonaniu premiera aktualnie byłyby niezgodne z postanowieniami obowiązującej w Polsce konstytucji - zaznaczył Müller.
Włochy i Szwajcaria zmieniają swoje granice
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?