Premier RP Mateusz Morawiecki z wizytą w Podlaskiem. Szef rządu promuje Polski Ład (zdjęcia)

Jba
Wizyta premiera w Białousach.
Wizyta premiera w Białousach.
Udostępnij:
Wcześniej polityka rządu prowadzona była ponad waszymi głowami. Przychodzimy z Polskim Ładem do samorządów podlaskich, żeby dać nadzieję na lepszą przyszłość dla wszystkich mieszkańców miast i wsi - mówił na spotkaniu z samorządowcami w Kolnie premier Mateusz Morawiecki. Był to pierwszy punkt wizyty, jaką szef rządu rozpoczął w czwartek (22.07) przed południem w województwie podlaskim.

Relację online z wizyty premiera w województwie podlaskim znajdziesz w artykule: Premier RP Mateusz Morawiecki w Podlaskiem. Relacja NA ŻYWO (22.07.2021)

W Kolnie Premier przedstawił założenia Polskiego Ładu - nowego programu rozwoju kraju.

Mateusz Morawiecki - przemawiając do samorządowców - podkreślał, że państwo polskie jest w stanie zbudować program finansowy pod realizację tysięcy projektów w całej Polsce i jednocześnie prowadzić szczodrą politykę społeczną. Rząd oferuje samorządom dużo środków na inwestycje i jednocześnie kontynuuje stabilną politykę finansów publicznych.

- To stało się możliwie niezależnie od tego, czy jesteście zwolennikami prawicy czy lewicy, zwolennikami czy przeciwnikami rządu. Stało się możliwe, dzięki naprawie finansów publicznych. Jako rząd, oprócz wydatków społecznych i inwestycyjnych, przeznaczyliśmy również 200 mld zł na ratowanie miejsc pracy podczas pandemii i te kilka milionów miejsc pracy uratowaliśmy. Będą służyć polskim rodzinom i polskiej gospodarce. Stabilne finanse publiczne, doceniane przez międzynarodowe instytucje, Komisję Europejską, to fundament Polskiego Ładu - podkreślał szef rządu.

Jak wyjaśniał, program jest przeznaczony dla wszystkich, a w szczególności dla tych miast, miasteczek i wsi, których wcześniej nie było na mapie inwestycji, dla województw takich, jak Podlaskie. Inwestycje w ochronę zdrowia, nowe możliwości budowy bez zezwoleń domów do 70 mkw., podniesienie do 30 tys. zł kwoty wolnej od podatku, budowa i modernizacja sieci ciepłowniczej, dróg powiatowych i gminnych, linii kolejowych - te zmiany najbardziej odczują mieszkańcy regionów takich jak nasz, gdzie, jak podkreślił premier, do tej pory było mniej inwestycji.

Nadzieja dla Podlaskiego

- Polski Ład jest programem ambitnym, ale policzonym, przeanalizowanym, przemyślanym, budującym perspektywę rozwoju dla Podlaskiego i dla Polski: dla Kolna, Suwałk, Augustowa, Suchowoli, dla wszystkich miejscowości na najbliższą dekadę - stwierdził Mateusz Morawiecki. - Naszym celem jest dogonić, a nawet przegonić tych najlepszych.

Jak podkreślił, Polacy już doceniają tę wizję rozwoju. W tym roku z emigracji powróciło 150 tys. osób. Premier poinformował, że w tej kadencji rządu odnotowany został 22-procentowy wzrost wynagrodzeń, najwyższy od 30 lat.

- To jest miara naszego sukcesu rozwoju, na którym Polski Ład buduje nową rzeczywistość, nową perspektywę, nowe szanse i nadzieje - mówił premier. - Możemy wyrwać się z pułapki średniego rozwoju i zainwestować w nasze miasta i gminy. Po to jest Polski Ład. To nadzieja dla Polski, nadzieja dla Podlasia.

Premier odwiedził też Grajewo. Złożył kwiaty przed Pomnikiem Niepodległości przy Urzędzie Miejskim. Zapoznał się z planami rewitalizacji centrum miasta. Znalazł też chwilę na wystąpienie dla mediów.

- Dla mnie niezwykle ważne jest, aby tworzyć w miastach takie miejsca spokoju. Miejsca, w których natura i kultura będą ze sobą współgrały - podkreślał szef rządu.

A towarzyszący mu sekretarz stanu Adam Andruszkiewicz dziękował za zrównoważony rozwój Polski.

- Jako mieszkańcy województwa podlaskiego w tych czasach trudniejszych, w czasach transformacji, w latach 90 tych nawet nie marzyliśmy, że w tej okolicy będą takie inwestycje. Że w tych okolicach będziemy obserwować budowy dróg ekspresowych, że będziemy mogli robić rewitalizację miast. Nie marzyliśmy o tym, że będzie powstawał przemysł, bo przedsiębiorstwa będą tak mocno wspierane - mówił Andruszkiewicz.

A do podziękowań przyłączył się także Dariusz Latarowski, burmistrz Grajewa.

- To wielki zaszczyt, że w naszym Grajewie premier jest po raz trzeci. Wynika z tego, że obecność w takich lokalnych społecznościach jest bardzo istotna, bo to lokalne społeczności napędzają polską gospodarkę. Nakręcają to, że ludzie chcą zostawać w małych miasteczkach. My rozpoczęliśmy w 2016 roku proces rewitalizacji. Była ona przyjmowana różnie. Niektórym wydawało się, że jest to kwestia tylko remontów, nowych chodników, nowych dróg. To nie jest tak do końca. My podeszliśmy do rewitalizacji w sposób kompleksowy. Dziękujemy, że rząd docenił nasze starania i jesteśmy miastem modelowym. Nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Współpracujemy z włoskim Turynem w zakresie właśnie rewitalizacji. I do tego dorzucamy uspołecznienie, czyli naszych mieszkańców. Powstałe lokalne grupy mieszkańców, którzy działają wspólnie, zakładają place zabaw, które remontują zaniedbane przez szereg lat budynki. Dzisiaj polskiemu rządowi przygotowaliśmy dokumentację, a bez tego nie mogliśmy ruszyć. Z niecierpliwością oczekujemy na Polski Ład, jesteśmy przygotowani na upiększanie naszego miasta - mówił Latarowski.

Spotkanie z rolnikami w Białousach

- Szanowni Państwo, nie ma spotkania, żeby posłowie z województwa podlaskiego nie mówili mi: Mateusz, nasze rolnictwo, rolnictwo naszego regionu to najlepsze rolnictwo w Europie. Pilnuj naszej ziemi. I tak rzeczywiście zabieramy się za wszystkie tematy, które dotyczą polskiego ładu. Dotyczą polskiego ładu dla rolnictwa. PiS zbudowało tak ten program, żeby skorzystać z różnorodności polskiego rolnictwa - powiedział Mateusz Morawiecki w Gospodarstwie Ogrodniczym Jerzego Wilczewskiego.

To jeden z największych eksporterów borówki amerykańskiej w Europie. Tam też premier spotkał się z podlaskimi rolnikami.

- Dzisiaj jesteśmy w gospodarstwie u pana Wilczewskiego w woj. Podlaskim, gdzie pan gospodarz uprawia borówkę amerykańską na 600 hektarach. Jest wielkim eksporterem. A właśnie eksport polskiego rolnictwa to bardzo jasno świecąca gwiazda. Bo poprzez to dokonujemy przyciągnięcia kapitału do Polski. Poprzez to wzbogacają się polscy rolnicy. Cieszę się, że na tej trudnej, podlaskiej ziemi borówka amerykańska ma swoje miejsce i można z niej tutaj korzystać - dodał premier RP.

Poinformował również, że zwiększono pulę sprzedaży w handlu detalicznym z 40 tys. zł do 100 tys. zł bez podatku. Obowiązuje teraz zerowy podatek dla wszystkich rolników, którzy chcą w tej mniejszej skali próbować rozwijać skrzydła:

- Dlatego też w twardych negocjacjach z UE kilka miesięcy temu wynegocjowaliśmy największy pakiet dla rolnictwa. To 34 miliardy euro ze wspólnej polityki rolnej, ale także krajowego planu odbudowy. I ponad tym są środki z budżetu państwa polskiego, polski ład dla rolnictwa. Rzeczywiście to wspaniały polski sektor eksportowy, ale przede wszystkim to jest sól ziemi. Jesteśmy wdzięczni polskim rolnikom za wspaniałą, zdrową żywność. Sprawdzajmy co kupujemy. Czy jest to produkt polski, nakłaniam do tego bardzo serdecznie, żeby kupować od polskich rolników. Na wszystkich możliwych etapach będziemy wspierać polskiego rolnika i polskie rolnictwo.

Nowe boisko treningowe w Czarnej Białostockiej

Po pobycie w Białousach premier odwiedził Czarną Białostocką. Tam na boisku treningowym przy ul. Torowej opowiadał o chęci rozwoju infrastruktury sportowej w związku z nowym ładem:

- Czasami jestem pytany dlaczego inwestujemy akurat w takich mniejszych miejscowościach w infrastrukturę sportową. Inwestujemy rzeczywiście co raz więcej. Kilka tysięcy obiektów sportowych, właściwie prawie do każdej gminy. Przypominają mi się wtedy słowa, które niedawno powiedział Kuba Błaszczykowski, jak odbierał order z rąk prezydenta. Że jeśli taki Kuba Błaszczykowski, ze wsi Truskolasy może osiągnąć to co osiągnął, to każdy powinien iść za swoimi marzeniami. To piękne słowa. Właśnie dlatego infrastruktura sportowa i sport jest tak ważną częścią polskiego ładu.

Obiecał dalsze inwestycje ze środków budżetu państwa:

- Mamy do czynienia z przełomem. Chcemy, żeby każda gmina, każdy powiat miały na wyższym poziomie obiekty i urządzenia sportowe. Tutaj też oprócz tego obiektu jest budowana hala sportowa. To są środki budżetu państwa polskiego. Bez tych środków tych obiektów by nie było.

W gminie Czarna Białostocka od 2015 roku pozyskano z dofinansowań 50 milionów zł na inwestycje. Burmistrz Jacek Chrulski przyznał, że pieniądze w pełni zainwestowano. W ostatnim rozdaniu Czarna Białostocka otrzymała 2,1 miliona zł. Pieniądze te przeznaczono na remont szkoły i dwóch ulic.

Wizyta premiera Morawieckiego w Białymstoku przy Teatrze Dramatycznym

- Szanowni Państwo, drodzy białostoczanie, drodzy rodacy. Teatr Dramatyczny ma wspaniałą historię i niesamowity potencjał. Potencjał, który w ciągu najbliższych dwóch lat zostanie wydobyty. To taka regionalna perła, która w ramach polskiego ładu wzbogaci całą polską kulturę i kulturę województwa podlaskiego z Białymstokiem na czele. Bardzo się cieszę, że państwo polskie może przeznaczyć 26 mln zł na remont tego Teatru Dramatycznego - tymi słowami Mateusz Morawiecki rozpoczął spotkanie z mieszkańcami miasta.

Premier wystąpił w towarzystwie posła Dariusza Piontkowskiego oraz dyrektora Teatru Dramatycznego Piotra Półtoraka.

- Remont Teatru Dramatycznego potrzebny był wiele lat temu. Niestety nigdy nie było na ten cel pieniędzy, chęci czy możliwości. Nastał rząd Prawa i Sprawiedliwości i okazało się, że można. Za dwa lata przedstawię państwa na przedstawienia teatralne w bardzo komfortowych warunkach. Dziękuję panie premierze - mówił Piotr Półtorak.

- Chciałbym podziękować posłom PiS z Białegostoku, a także ministrowi Glińskiemu i wszystkim tym, którzy zabiegali o to żeby przekazywać środki z budżetu państwa właśnie temu miastu. Dziękuje również środowisku artystycznemu Białegostoku za to, że przechowuje te wartości kulturowe i artystyczne. My postaramy się w ramach Nowego Ładu wydobywać te regionalne perły i zapewnić im jak najlepszy byt i rozwój po to, żeby tu, do Białegostoku, za 2-3 lata przyjeżdżali mieszkańcy Warszawy, pobliskich powiatów i powiatów wszystkich miast, podziwiając wspaniałe przedstawienia Teatru Dramatycznego w Białymstoku. Jestem przekonany, że tak właśnie będzie - podkreślił premier.

Teatr Dramatyczny to nie jedyna placówka kulturalna, która otrzymała rządowe wsparcie. Państwo przeznaczyło również kwotę w wysokości 10 mln na Muzeum Pamięci Sybiru.

Po przemowie premier odpowiedział na pytania dziennikarzy. Dotyczyły m.in. porozumienia Nord Stream czy stosunków polsko-białoruskich i polsko-rosyjskich.

- Nasze relacje są na etapie gorszym niż byśmy sobie tego życzyli. Chcielibyśmy żeby te stosunki były jak najlepsze, ale wiemy, co dzieje się za polsko-białoruską granicą. Społeczeństwo jest poddawane opresjom, Polacy i obywatele Białorusi. Niestety dostrzegamy tutaj pomoc Rosji w tego typu praktykach - tłumaczył premier.

Podjęto także temat reform w Izbie Dyscyplinarnej.

- Izba dyscyplinarna Sądu Najwyższego nie spełniła naszych oczekiwań. Sędziowie byli w dużym stopniu bezkarni. Tak jak każdy system, również i ten potrzebuje przeglądu. Warto poszukać rozwiązań takich, żeby izba działała i podejmować decyzje, jakie byłyby podejmowane w cywilizowanym państwie - zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Reformy te premier pragnie podejmować na zasadzie dialogu z sędziami Sądu Najwyższego, Ministerstwem Sprawiedliwości i prezesem Sądu Najwyższego.

- Mam nadzieję że kolejna reforma wymiaru sprawiedliwości przyniesie dobry skutek - podsumował Morawiecki.

Spotkanie z mieszkańcami Tykocina na Pikniku Rodzinnym

Czwartkową wizytę premiera Morawieckiego w Podlaskiem zakończył Piknik Rodzinny na Placu Czarneckiego w Tykocinie. - Rok temu w tym miejscu odwiedził nas prezydent Rzeczpospolitej Andrzej Duda. Po tamtej wizycie mieszkańcy prosili mnie: panie burmistrzu, chcielibyśmy, aby jeszcze przyjechał do nas pan premier. I oto jest - mówił burmistrz Mariusz Dudziński.

Przemawiając premier zapewnił licznie przybyłych mieszkańców miasta, że podstawowym celem Polskiego Ładu jest to, by wszyscy młodzi ludzie chcieli tu uczyć się i pracować, a jeśli wyjadą, to żeby chcieli tutaj wracać. Tykocin nie może być miejscem tranzytowym. Zapewnił również, że Polski Ład jest programem realnym, tak samo jak realne było 500 plus, wizja, która się ziściła.

- Tykocin to taka piękna perła, perła Podlasia. Piękne miasto, jak wiele innych polskich miast. To miejsce, gdzie ludzie muszą chcieć zatrzymać się, zwiedzić, ale też żyć i pracować, kształcić się. Ale w czasach naszych poprzedników nikt o tym nie myślał. Poprzednia władza miała inny model, a my zmieniliśmy to zupełnie. Wiele środków budżetowych przeznaczamy na takie miasta, na takie powiaty, na takie gminy, jak wasza - przypomniał premier mieszkańcom.

Jak mówił, Polski Ład zaczyna się tam, gdzie zaczynają się marzenia. - Jakie były marzenia młodych ludzi w latach 2010-2015, że wyjeżdżali stąd na zawsze gdzieś za granicę, nie dlatego że chcieli, ale często dlatego, że musieli - stwierdził Mateusz Morawiecki.

Premier wspomniał również o źródłach finansowania programu Polski Ład:

- Polski ład jest realny, bo opiera się na potężnych środków, tych środków budżetowych, które zabraliśmy mafiom vatowskim, przestępcom podatkowym. I dzisiaj dajemy te pieniądze na inwestycje: na drogi, na szkoły, na szpitale, na uzbrojenie terenu. To jest Polski Ład - zapewnił Mateusz Morawiecki.

Premier podkreślał również, że dzięki temu programowi może spełnić się marzenie tysięcy czy nawet milionów polskich rodzin, które będą mogły osiągnąć poziom życia taki, jak na Zachodzie.

- Nigdy nie byliśmy tak blisko tego poziomu życia, jak po ostatnich pięciu latach. I dlatego dzisiaj ruszamy z programem Polski Ład. Bo Polski Ład to Polska, w której rodzinę stać jest na zakup samochodu bez popadnięcia w kredyt. To Polska, gdzie rodzinę stać na dom bez zezwolenia, a tylko na zgłoszenie, bez książki budowy i bez kierownika budowy. Polski Ład to Polska, w której polską rodzinę stać na smartfona da dziecka. To jest Polski Ład, budowa polskiej klasy średniej - wyliczał premier Mateusz Morawiecki.

Relację online z wizyty premiera w województwie podlaskim znajdziesz w artykule: Premier RP Mateusz Morawiecki w Podlaskiem. Relacja NA ŻYWO (22.07.2021)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Pogrzeb Franciszka Pieczki - video flesz

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
22 lipca, 19:44, Edek:

Chyba Ruski Ład czyli bujdy na resorach, pieniądze których nie ma i okradanie uczciwie pracujących a kasa dla debili i nierobów byle tylko głosowali na pisiorów. Bleeeeee

zachód też wypłaca pieniadze dla swoich dzieci i emerytów, a wg ciebie to tez sa debile. Powtarzasz słowa namiestnika niemieckiego Tuska o ruskim ładzie, jak łatwo on wyławia takich idiotów jak ty hahaha

G
Gość
23 lipca, 00:00, edi:

pisi ład.

bedziesz miał pełowski ład i nahaj na łbie, wal na strone Urbana, komunistę Żyda który tak samo jest zakochany jak ty w Tusku

e
edi
pisi ład.
E
Edek
Chyba Ruski Ład czyli bujdy na resorach, pieniądze których nie ma i okradanie uczciwie pracujących a kasa dla debili i nierobów byle tylko głosowali na pisiorów. Bleeeeee
G
Gość
Zamiast jeździć i udawać, że to praca, przez tydzień posiedziałby w gabinecie premiera a poczytał co podpisuje. Nie byłoby jaj z wyrokami sądów, które orzekają, że można pluć na policjantów bo stosują prawo, które jest do doopy.
Więcej informacji na stronie głównej Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie