Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prestiżowa nagroda trafi w ręce wybitnej tkaczki z Korycina

Martyna Tochwin
Martyna Tochwin
Bernarda Rość, wybitna tkaczka dwuosnowowa z Korycina została laureatką Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” 2021. To najważniejsza i najstarsza nagroda w Polsce w dziedzinie kultury tradycyjnej.

Bernarda Rość jest wybitną i niezwykle utytułowaną podlaską tkaczką, urodzoną w Korycinie. Jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych od 1986 r. w dziedzinie tkactwa dwuosnowowego, od przeszło 46 lat kultywuje rękodzielnicze tradycje tkactwa podwójnego.

Posiada imponujący dorobek twórczy oraz wiele nagród i wyróżnień w konkursach, a jej prace znalazły trwałe miejsce w zbiorach muzealnych w kraju i za granicą. Wełniane dywany komponowane przez artystkę ludową Bernardę Rość na czteronicielnicowym warsztacie tkackim techniką podwójną zaliczane są do arcydzieł rękodzieła ludowego.

Mistrzostwo wykonania podparte prawie 50-letnim stażem pracy twórczyni, niezwykła staranność i precyzyjność w rozmieszczeniu poszczególnych elementów sprawiają, że widz staję się niejako uczestnikiem prezentowanych scen. Są to tkane obrazy, które stanowią prawdziwe dzieła sztuki. Jej prace przesiąknięte są regionalną tradycją , w której twórczyni wzrastała.

Bernarda Rość jest twórczynią zajmującą się tkactwem z wielkim zrozumieniem swej twórczej roli dla Regionu Podlasie a jej twórczość i działalność popularyzatorska na rzecz ocalenia i reaktywowania unikatowej podlaskiej tkaniny dwuosnowowej nieustannie są doceniane przez najwyższe gremia.

Już w wieku 30 lat została uhonorowana prestiżową nagrodą i stypendium im. Stanisława Wyspiańskiego w Dziedzinie Twórczości Ludowej w dowód uznania za jej dotychczasowy dorobek artystyczny. Potem przyszły kolejne sukcesy: stypendium Ministra Kultury u Dziedzictwa Narodowego w Kategorii „Twórczość Ludowa", stypendium artystyczne marszałka woj. podlaskiego w Dziedzinie Twórczości Artystycznej, Upowszechniania Kultury i Opieki nad Zabytkami, stypendium Ministra Kultury u Dziedzictwa Narodowego w Dziedzinie Twórczość Ludowa w ramach Programu na Upowszechnianie Kultury – KULTURA W SIECI.

W 2016 roku Pani Bernarda zrealizowała program MKiDN „MISTRZ TRADYCJI”, w ramach którego tajniki tej trudnej, misternej i już unikatowej techniki tkackiej przekazała córce Agnieszce Iwanickiej, która obecnie z powodzeniem samodzielnie wykonuje tkaninę dwuosnowową i kontynuuje wielopokoleniową rodzinną tradycję.

Twórczość Pani Bernardy była prezentowana m.in. w salonach Starej Kordegardy w Łazienkach Królewskich, w salach Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, Muzeum Etnograficznym w Krakowie, Muzeum Wsi Radomskiej, Galerii Sztuki Ludowej Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie, Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera, Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Galerii Spodki Podlaskiego Instytutu Kultury w Białymstoku.

Twórczyni od wielu lat współpracuje z Podlaskim Instytutem Kultury, instytucjami muzealnymi, Parkiem Kulturowym Korycin - Milewszczyzna, władzami gminnymi i samorządowymi, dyrekcją szkół, dyrekcją Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Korycinie, realizuje szereg projektów kulturalnych promujących i reaktywujących podlaską tkaninę dwuosnowową.

W roku 2018 twórczyni całym sercem zaangażowała się w stworzenie sali etnograficznej poświęconej tkactwu dwuosnowowemu w Parku Kulturowym Korycin-Milewszczyzna. Chętni mogą uczyć się w Ludowej Pracowni Tkaniny Dwuosnowowej misternej sztuki tkactwa podwójnego pod kierunkiem mistrzyni Pani Bernardy.

Dywany dwuosnowowe Pani Bernardy dzięki wybitnym walorom artystycznym i bogactwu treści uznawane są za najwyższe osiągnięcie w hierarchii ludowego tkactwa, dlatego jej prace były i są eksponowane na wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą, np. na Ogólnopolskiej Wystawie Pokonkursowej „Dzieło Oskara Kolberga w Sztuce Ludowej”, Ogólnopolskiej Wystawie „Ludowa Rzeźba, Malarstwo i Dywany Dwuosnowowe Polski Północnej”, na Międzynarodowej Wystawie „Białostocka Sztuka Ludowa” w Kijowie (Ukraina), Międzynarodowej Wystawie „Wyroby Ludowe Białostocczyzny” w Sofii (Bułgaria), na Wystawach Rękodzieła Ludowego w JAPONII organizowane przez Panią Izumi Fujita, z którą Artystka Pani Bernarda współpracuje od kilkunastu lat (OSAKA, KAMAKURA, TOKIO).

Tkaniny dwuosnowowe Pani Bernardy poszukiwane nie tylko w kraju, ale i za granicą, z uwagi na unikalną technikę wykonania, bogactwo treści stały się rewelacją w skali światowej Jej dywany zdobią domy koneserów i pasjonatów sztuki ludowej na całym świecie: i w Wielkiej Brytanii, Francji, Izraelu, Szwajcarii, Japonii, Ameryce (Kanada, USA), Belgii i we Włoszech, Niemczech. itd.

Postawa Twórczyni Ludowej Bernardy Rość utrwalająca wśród młodzieży i rzeszy odbiorców folklor i tradycje kultury regionalnej, jej dotychczasowa działalność artystyczna, kulturotwórcza poprzez liczne ekspozycje, wystawy, warsztaty i pokazy tkania w kraju i za granicą stanowią trwały i namacalny wkład na rzecz ocalenia i reaktywowania unikatowej podlaskiej tkaniny dwuosnowowej a jej osoba na trwałe zapisze się w dorobku kulturalnym i historii Podlasia.

Uroczysta Gala wręczenia medalu im. Oscara Kolberga dla Bernardy Rość odbędzie się 1 lipca na Zamku Królewskim w Warszawie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sokolka.naszemiasto.pl Nasze Miasto