Polonia Rediviva
– To ważne dla mnie spotkanie, bo w symboliczny sposób zamyka okres Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej – mówił Prezydent RP. Obchody realizowano w latach 2018–2022, by upamiętnić i uczcić wydarzenia oraz osoby związane z odzyskaniem i utrwaleniem przez Polskę niepodległości.
Andrzej Duda przypomniał, że zgodnie z założeniami, obchody miały charakter powszechny i były organizowane przede wszystkim lokalnie, „by każdy sobie uświadamiał, że to nasze obchody, nasze stulecie”; trwały też kilka lat, tak jak trwał sam proces odzyskiwania niepodległości przez Polskę, by „uświadomić wszystkim, że to była walka o państwo, o to, by mogło ono trwać”.
Zobacz jak wyglądały uroczystość Polonia Rediviva:
– Dziękuję, że w tylu miastach, miasteczkach takie obchody zorganizowano, rozmawiano z młodzieżą, która odnajdowała bohaterów, odkrywała swoją historię i oddawała hołd bohaterom – dodał Andrzej Duda. Podkreślił też: – Często nie wierzymy w siebie, z dystansem patrzymy na swoje osiągniecia, na to wszystko, co mamy, co udało się nam zbudować. A jesteśmy pokoleniem szczęśliwców, bo żyjemy w wolnej, suwerennej i niepodległej Polsce już trzydzieści cztery lata. Przez – śmiało można powiedzieć – setki lat nasi przodkowie nie doświadczyli tak wspaniałego czasu, jakiego my jesteśmy współtwórcami i beneficjentami. To nasze wielkie szczęście, nasza zasługa i nasze wielkie zadanie wobec wszystkich pokoleń.
Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości za zasługi dla Niepodległej
Ustanowiony w 2018 roku medal jest nagrodą przyznawaną na pamiątkę stulecia odrodzenia Państwa Polskiego obywatelom polskim, którzy od czasu odzyskania niepodległości przez Państwo Polskie w 1918 roku przyczyniali się do budowania i wzmacniania:
- suwerenności,
- niepodległości,
- kulturowej tożsamości,
- materialnej pomyślności Rzeczypospolitej.
Wśród wyróżnionych znalazł się polsko-białoruski profesor historii Oleg Łatyszonek.
Na podstawie art. 138 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz ustawy o ustanowieniu Medalu Stulecia Odzyskanej Niepodległości, Postanowieniami Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy za zasługi dla Niepodległej odznaczeni zostali:
- ks. Bogdan BARTOŁD
- Ewa BŁASZCZYK–JANCZARSKA
- Marek CICHOCKI
- Mariusz DOROMONIEC
- Agnieszka KACZOROWSKA–IZDEBSKA
- Wojciech KIREJCZYK
- Roman KLUSKA
- Oleg ŁATYSZONEK
- Zofia PILECKA– OPTUŁOWICZ
- Włodzimierz PAWLIK
- Jarosław SELLIN
- Maciej URBANOWSKI
- Rafał WIŚNIEWSKI
- Wiesław WŁODEK
Przeczytaj także tekst z 2008 roku: Wappa i Łatyszonek nagrodzeni
Białostocki prof. Oleg Łatyszonek doceniony
Podczas uroczystości Polonia Rediviva Prezydent Polski Andrzej Duda odznaczył profesora Uniwersytetu w Białymstoku, działacza społecznego. białorusko-polskiego historyka prof. Olega Latyshonki Medalem Stulecia Odzyskania Niepodległości Kraju. Uroczystość odbyła się w Pałacu Prezydenckim w Warszawie 10 stycznia, a nagrodzonych zostało 14 osób z całego kraju, szczególnie zasłużonych.
- Jestem autentycznie zaskoczony tą odznaką honorową. (...) To nie jest mój pierwszy medal, ale przy poprzednich miałem wrażenie, że jakoś na nie zasłużyłem - powiedział skromnie profesor w rozmowie z reporterem Radia Racja.
Kim jest profesor Oleg Łatyszonek?
Oleg Łatyszonek urodził się w białoruskiej rodzinie inteligenckiej, 27 maja 1957 w Elblągu. Ojciec pochodził z Białorusi, a matka z Łuki na Podlasiu. W 1965 rodzina przeprowadziła się do Białegostoku.
Zobacz jak wyglądały uroczystość Polonia Rediviva oraz jak Andrzej Duda wręczał medale:
Działalność naukowa i zawodowa
W 1980 ukończył studia na Wydz. Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W 1996 obronił doktorat na Wydziale Nauk Historycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 2008 uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk humanistycznych.
Pracował jako nauczyciel historii w Technikum Mechanizacji Rolnictwa w Supraślu (do 1983). Działał (jako asystent) w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa i w Instytucie Badań Polonijnych Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1991 powrócił do Białegostoku, gdzie podjął pracę w Muzeum Wojska. Od 1993 do 1997 był dziennikarzem tygodnika Niwa. W latach 1997–2008 pracował jako wykładowca w Katedrze Kultury Białoruskiej Uniwersytetu w Białymstoku. Od 2008 jest profesorem nadzwyczajnym. Dr hab. Oleg Łatyszonek, prof. UwB, jest zatrudniony na Wydziale Historii i Stosunków Międzynarodowych UwB, w Katedrze Stosunków Międzynarodowych i Historii Współczesnej.
Działalność społeczna i polityczna
Od 1981 działał w NSZZ „Solidarność” Region Białystok, zajmował się kolportażem Biuletynu Informacyjnego „Solidarności”, pisał artykuły do czasopism drugiego obiegu. W kwietniu 1982 został aresztowany, a w grudniu zwolniony warunkowo. W lipcu 1983 sprawa przeciwko niemu została umorzona. W drugiej połowie lat 80. związał się także z białoruskim ruchem studenckim, przewodniczył komisji naukowej podziemnego wówczas Białoruskiego Zrzeszenia Studentów, był współzałożycielem festiwalu Basowiszcza.
Od 1991 działał w Białoruskim Zjednoczeniu Demokratycznym, w latach 1992–1994 pełnił funkcję przewodniczącego tej partii. Od 1995 jest członkiem zarządu Związku Białoruskiego w Rzeczypospolitej Polskiej. W 1997 został wiceprezesem Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska-Białoruś, a w 1998 był współtwórcą Białoruskiego Radia Racja.
Źródło prezydent.pl: Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości za zasługi dla Niepodległej
Zobacz relację z wręczenia medali:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Garmin Venu Sq 2 Music Brzoskwiniowy (100270011)
NADGARSTKOWY CZUJNIK TĘTNA Zegarek stale mierzy tę…
kup teraz

Huawei Watch GT3 Pro Elite 46mm Srebrny
Wysokowydajny inteligentny zegarek z tytanowym kor…
kup teraz

Apple Watch 8 Cellular 41mm Grafitowy z opaską sportową w kolorze...
apple watch series 8 olśniewa dużym niegasnącym wy…
kup teraz

Huawei Watch GT 3 46 mm Active Czarny
Zachwyca designem i klasyczną estetyką, zapewniają…
kup teraz

Amazfit GTS 4 mini Czarny
Amazfit GTS 4 Mini Kompaktowy i pełen mocy Ultra p…
kup teraz

Withings ScanWatch (HWA09-model 1-All-Int)
Withings ScanwatchPierwszy hybrydowy smartwatch z …