Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent Andrzej Duda z wizytą w Rumunii. W rozmowach Bukaresztańskiej Dziewiątki weźmie udział także Joe Biden

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
Prezydent Andrzej Duda z wizytą w Rumunii. W rozmowach Bukaresztańskiej Dziewiątki weźmie udział także Joe Biden
Prezydent Andrzej Duda z wizytą w Rumunii. W rozmowach Bukaresztańskiej Dziewiątki weźmie udział także Joe Biden fot: arkadiusz wojtasiewicz/polskapress
W odbywającym się w poniedziałek w Bukareszcie z inicjatywy Prezydentów Polski i Rumunii szczycie przywódców Bukaresztańskiej Dziewiątki weźmie udział także Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden – poinformował w poniedziałek rano szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

Prezydent Andrzej Duda udał się z wizytą do Rumunii, gdzie w poniedziałek po południu odbędzie się szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki w formule online. Oprócz Polski i Rumunii w wydarzeniu wezmą udział szefowie państw: Bułgarii, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Słowacji i Węgier.

Spotkanie będzie miało charakter hybrydowy – prezydenci Polski i Rumunii spotkają się w Bukareszcie osobiście, natomiast pozostali przywódcy wezmą udział w spotkaniu w formule telekonferencji.

Wcześniej jednak prezydenci Polski i Rumunii odbyli rozmowę "w cztery oczy" oraz rozmowy plenarne delegacji polskiej i rumuńskiej pod ich przewodnictwem. Po oświadczeniu dla mediów prezydent Andrzej Duda złoży wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz spotka się premierem Rumunii Florinem Citu.

Przewidziana jest także rozmowa z przewodniczącym Senatu Rumunii i przewodniczącym Izby Deputowanych Rumunii.

Poszerzenie współpracy

Prezydent Rumunii Klaus Iohannis przekazał podczas oświadczenia dla mediów, że poniedziałkowe spotkanie z prezydentem Dudą odbyło się w przyjacielskiej atmosferze.

- Rozmawialiśmy o poszerzeniu i pogłębieniu partnerstwa strategicznego rumuńsko-polskiego, które zostało zawiązane w październiku 2009 roku i odnowione w roku 2015 - mówił.

Dodał także, że w drugiej części roku odbędzie się spotkanie rządów obu państw, na którym ma zostać uzgodniony plan partnerstwa strategicznego na lata 2021-2025.

Co więcej, poinformował, że jednym z tematów rozmów była kwestia trój morza. - Rozmawialiśmy też o współpracy regionalnej w ramach Inicjatywy Trójmorza z naciskiem na wdrożenie projektów strategicznych połączenia regionalnego - poinformował.

- W ramach rozmów szczególną uwagę poświęciliśmy obszarowi bezpieczeństwa, który stanowi ważny komponent naszego partnerstwa strategicznego i który bardzo nabrał na znaczeniu w ostatnich latach - mówił prezydent Rumunii. - Dialog polsko-rumuński na temat obronności przynosi zdecydowane, wspólne korzyści obydwu krajom, naszemu regionowi i Sojuszowi Północnoatlantyckiemu - zaznaczył.

Kwestia Białorusi i Ukrainy

Prezydent Polski podziękował Iohannisowi zarówno za zaproszenie do Bukaresztu jak i za zorganizowanie spotkania Bukaresztańskiej Dziewiątki. Przekazał, że jednym z tematów rozmów była sytuacja na Białorusi – między innymi represje jakie dotykają Białorusinów polskiej narodowości.

- Chcielibyśmy bardzo, aby kraj ten szedł w kierunku demokracji, żeby kraj ten stawał się krajem rzeczywiście w pełni suwerennym i niepodległym. Chcielibyśmy, aby te ambicje i aspiracje narodu białoruskiego i wszystkich, którzy zamieszkują Białoruś, obywateli Białorusi były realizowane - mówił Duda.

Zaznaczył także, że w sprawie Białorusi państwa muszą być czujne i obserwować sytuacja oraz być gotowym na jakiekolwiek zagrożenie. Dodał, że „na forum międzynarodowym generalnie stawać w obronie Białorusi tak, aby ta jej suwerenność pozostała”.

Prezydent Duda przekazał również, że jednym z tematów rozmów była sytuacja na Ukrainie. - I problem, który w tej chwili jest mniejszy, ale dwa tygodnie temu był rzeczywiście ogromny - relokacja rosyjskich wojsk w kierunku granicy ukraińskiej, niebezpieczeństwo potencjalnej kolejnej inwazji na Ukrainę, które dzisiaj wiemy, można mówić oddaliło się na skutek tego, że rosyjskie jednostki wracają do swoich macierzystych baz - mówił.

Dodał, że „nie ma żadnej wątpliwości, że sytuacja jest tam bardzo trudna, że te tereny Ukrainy są dziś okupowane”.

- Ani Europa, ani świat nie może spuszczać wzroku z tej części naszego kontynentu. Absolutnie tutaj wszyscy musimy stać za Ukrainą z jednej strony, ale z drugiej strony musimy stać także na straży naszego bezpieczeństwa, bo to jest nasza wschodnia flanka, zarówno dla Rumunii jak i dla Polski – mówił.

Podczas dwustronnych rozmów prezydentów pojawiły się także takie tematy, jak relacja Mołdawii z Unią Europejską, działania Rosji, czy współpraca gospodarcza.

Szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki

- W odbywającym się w poniedziałek w Bukareszcie z inicjatywy Prezydentów Polski i Rumunii szczycie przywódców Bukaresztańskiej Dziewiątki weźmie udział także Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden – poinformował w poniedziałek rano szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

Soloch podczas poniedziałkowego briefingu prasowego zaznaczył, że prezydent Andrzej Duda jest współorganizatorem szczytu.

– Prezydenci Polski Andrzej Duda i Rumunii Klaus Iohannis wystosowali zaproszenia zarówno do Sekretarza Generalnego NATO, jak i do Prezydenta Stanów Zjednoczonych i obaj potwierdzili swój udział – zapowiedział na porannym briefingu Szef BBN Paweł Soloch. – Dzisiaj po południu w spotkaniu wezmą udział Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg, Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden, któremu towarzyszyć będzie Sekretarz stanu USA Antony Blinken – zaznaczył minister.

Spotkanie to odbywa się po raz czwarty i jak podkreślił prezydencki minister, prezydent Duda „przywiązuje do nich niesłychaną wagę”. – Spotkania poświęcone są przede wszystkim kwestiom bezpieczeństwa. Są komplementarne wobec spotkań Trójmorza. W obu tych formatach jako zaproszeni wspierający uczestniczą Stany Zjednoczone – dodał.

Soloch przypomniał, że data nie została wybrana przypadkowo, ponieważ odbywają się największe ćwiczenia natowskie. W tegorocznym ćwiczeniu Defender-Europe, weźmie udział ponad 30 tys. żołnierzy z USA, krajów sojuszniczych i partnerskich. Odbędzie się ono na terenie 12 państw, od krajów bałtyckich po Afrykę.

Do spotkania Bukaresztańskiej Dziewiątki odniósł się także Krzysztof Szczerski, szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej.

- Bardzo dobrze, że mamy potwierdzenie obecności prezydenta USA J. Bidena i Sekretarza Stanu A. Blinkena w tym spotkaniu. To bardzo ważny sygnał dalszego zaangażowania amerykańskiego w bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO, także w bezpieczeństwo Polski - podkreślił w rozmowie z radiową jedynką prezydencki minister.

Dodał, że ponowne spotkanie wschodniej flanki to "jasny sygnał więzi atlantyckiej". - Bardzo dobrze ten sygnał więzi atlantyckiej jest potwierdzony przez stronę amerykańską - podkreślił prof. Szczerski.

Jakie tematy pojawią się na spotkaniu B9?

Głównym tematem spotkania będą kwestie bezpieczeństwa. Państwa biorące udział w szczycie będą próbowały wypracować wspólne stanowisko na szczyt NATO, który odbędzie się 9 czerwca tak, by miało to wpływ na dokumenty końcowe.

– Nasz prezydent – myślę, że także nasi partnerzy z dziewiątki – będzie akcentował konieczność dalszego wzmacniania NATO, przede wszystkim adaptacji wojskowej Sojuszu, również w związku z agresywną polityką rosyjską i potrzebą zacieśnienia więzi transatlantyckich. Będzie to okazja dla państw B-9, by zademonstrować własny wkład w bezpieczeństwo regionu – mówił Soloch na początku maja.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna