Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent Białegostoku: Europejska gospodarka opiera się na MŚP

opr. (AM)
European Committee of the Regions
Gremium Plenarne Komitetu Regionów jednogłośnie przyjęło opinię prezydenta Białegostoku w sprawie inicjatywy Komisji Europejskiej dotyczącej wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). Jak podkreślił Tadeusz Truskolaski europejska gospodarka opiera się na MŚP oraz na aktywności i kreatywności obywateli.

8 października członkowie zgromadzeni na sesji plenarnej Europejskiego Komitetu Regionów przyjęli jednogłośnie opinię Tadeusza Truskolaskiego, prezydenta Białegostoku i Koordynatora Grupy EA w Komisji ECON.

Europejski Komitet Regionów wielokrotnie odnosił się do problematyki MŚP. W 2018 roku zwrócił uwagę na znaczenie przemysłu dla rozwoju całej UE. Konieczne stało się monitorowanie zachodzących zmian, zarówno pod względem tempa, jak i jakości. KR staje się więc ważnym ogniwem łączącym instytucje w Brukseli z władzami lokalnymi i regionalnymi w całej UE, co pozwala lepiej rozumić problemy i potrzeby MŚP.

W swojej opinii Koordynator Grupy EA w Komisji ECON, podkreślił, że europejska gospodarka opiera się na MŚP oraz na aktywności i kreatywności obywateli. Mikro-, małe i średnie firmy stanowią ponad 99 proc. wszystkich przedsiębiorstw w UE. W 2016 roku zatrudniały one 93 mln osób (67 proc. zatrudnionych w UE-28) i odpowiadały za 57 proc. PKB w sektorze przedsiębiorstw. Większość z nich (93 proc.) zatrudnia do 10 pracowników.

- Dostrzegając specyficzne uwarunkowania MŚP, starałem się przedstawić w opinii kluczowe obecnie kwestie związane z dalszym rozwojem Unii Europejskiej oraz wyzwaniami stojącymi przed europejskim przemysłem. Doceniłem dotychczasową aktywność europejskich instytucji, w tym Komisji Europejskiej. Stworzenie programów i regulacji ułatwiających funkcjonowanie MŚP, takich jak np.: Small Business Act (SBA), Horyzont 2020, COSME oceniam bardzo pozytywnie. Przedsiębiorstwa doceniają wsparcie na początkowym poziomie. To warto utrzymać i dopracować. Małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) wciąż potrzebują wsparcia UE by być konkurencyjnymi na globalnym rynku, a start-upy więcej możliwości przekształcania się w scale-upy - mówił prezydent Truskolaski w swoim wprowadzeniu.

Zauważył też, że nowa europejska strategia dla MŚP powinna nieść m.in. więcej funduszy i szerszą współpracę z władzami lokalnymi.
- Aktualnie w UE, a przynajmniej w części jej krajów członkowskich następuje spowolnienie wzrostu wydajności i efektywności pracy. Słabnie dynamika handlu i inwestycji. Nadal występują istotne nierówności międzyregionalne, gdzie MŚP ze względu na elastyczność i wszechstronność mogą stać się gwarancją wzrostu. Zróżnicowanie MŚP jest na tyle duże, że przyszłe programowanie, finansowanie ich rozwoju środkami europejskimi, musi być elastyczne. Stąd postulat do Komisji i Parlamentu o działania na rzecz ujednolicenia przepisów oraz tworzenie nowych narzędzi wsparcia, które będą bardziej dostępne dla zróżnicowanych MŚP. Europejski rynek powinien być dostępny dla wszystkich MŚP. Szczególnie te mniejsze wymagają wsparcia, np. przez regionalnych koordynatorów (SME Envoys Network). Niezbędna jest konsolidacja wsparcia, tworzenie struktury one-stop-shop, która umożliwi zebranie kluczowych informacji i zakresu pomocy względem MŚP - stwierdził Tadeusz Truskolaski.

Poparł też działaniania, które wspierają start-upy i umożliwiają im przekształcanie się w scale-upy, które będą motorami rozwoju wysokich technologii w regionach macierzystych. Ponadto zwrócił uwagę na to, że duże przedsiębiorstwa, korporacje są w stanie dopasować się do globalnych trendów i wyzwań takich, jak m.in. rosnąca globalna konkurencja, cyfryzacja i wdrażanie nowych technologii czy utrzymanie zrównoważonego rozwoju. Tymczasem MŚP nie mają zaplecza finansowego, kapitału ludzkiego i know how niezbędnego do dostosowania. - Tutaj jest rola nas wszystkich, również tego spotkania, które może pomóc odpowiedzieć na ważne pytanie: co możemy zrobić, by ułatwić funkcjonowanie MSP w tej nowej rzeczywistości - stwierdził Truskolaski.

Komitet Regionów powołał Trakt Unii Europejskiej. To organ konsultacyjny Unii, który angażuje władze regionów, miast i gmin w proces tworzenia unijnego prawa. Misją jego 350 członków jest reprezentowanie interesów i punktu widzenia władz lokalnych i regionalnych wobec propozycji przedstawianych przez pozostałe instytucje UE. Do Grupy EA należą członkowie Komitetu Regionów z Polski, Estonii, Słowacji, Litwy, UK, Belgii, Irlandii i Rumunii. W KR prezydent Truskolaski reprezentuje Unię Metropolii Polskich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Prezydent Białegostoku: Europejska gospodarka opiera się na MŚP - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna