Proces przeciwko działaczom KOD-u. Zakłócili wystawę w Suwałkach. Przyjechał Mateusz Kijowski

Tomasz Kubaszewski
Mateusz Kijowski - lider KOD i J. Zieliński mają całkowicie odmienną oceną tego, co stało się w suwalskim archiwum 4 marca. T. Kubaszewski
Wystawa nie była elementem kampanii wyborczej - mówi Jarosław Zieliński. - Oczywiste, że była - odpowiada Mateusz Kijowski.

W czwartek do suwalskiego sądu zjechało kilkudziesięciu aktywistów Komitetu Obrony Demokracji, na czele ze swoim liderem. Pojawili się, by wesprzeć kolegów, którzy 4 marca zakłócili otwarcie wystawy „Armia Skazańców”, poświęconej żołnierzom generała Władysława Andersa. Wznosili głośne okrzyki, uniemożliwiając oficjalne wystąpienia.

Aktywiści KOD twierdzili, że wystawa jest częścią kampanii wyborczej kandydatki PiS w przedterminowych wyborach do Senatu Anny Marii Anders. Wybory zaplanowano dwa dni później. Kwestionowali także to, że wykorzystane zostały w tym przypadku pieniądze publiczne. Głównym organizatorem wystawy była bowiem Straż Graniczna, a wszystko odbywało się w Archiwum Państwowym.

Zobacz też Minister Jarosław Zieliński: Zwyrodnialcy z KOD nie zaszkodzili

Parę miesięcy po zdarzeniu suwalska policja skierowała do sądu wnioski o ukaranie pięciu osób. Tylko jedna z nich mieszka w Suwałkach. Pozostałe pochodzą m.in. z Warszawy i Białegostoku. Wszystkim grozi do 30 dni aresztu albo do 5 tys. zł grzywny.

Proces rozpoczął się miesiąc temu. Sąd przesłuchał wówczas obwinionych. Według jednego z nich - Marcina Skubiszewskiego, wystawa miała ewidentnie wyborczy charakter. Uczestniczący w otwarciu minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak wspomniał m.in. o tym, że stojąca obok Anders ubiega się o senacki mandat.

- Wystawa miała charakter historyczny, edukacyjny i poznawczy - powiedział w czwartek przed sądem, wezwany w charakterze świadka, współorganizator, wiceminister spraw wewnętrznych Jarosław Zieliński. - Nie było moim zamysłem wpisywanie jej w kampanię wyborczą.

Zieliński dodał, że jeśli ktoś odniósł takie wrażenie, mógł skorzystać z drogi prawnej i zgłosić zawiadomienie do prokuratury lub Państwowej Komisji Wyborczej.

- Ale takiego wniosku nie było - skwitował. - Pojawiły się za to okrzyki i wywołano chaos.

Wypowiedź wiceministra skomentował w sądowych kuluarach Mateusz Kijowski. Stwierdził, że Zieliński udaje, iż nie dostrzega związku między kampanią a wystawą. Jak jednak zauważył oskarżyciel - Jarosław Golubek z suwalskiej policji, w tym procesie nie chodzi o określenie charakteru imprezy, lecz o zakłócenie porządku publicznego.

Następny termin sąd wyznaczył na 19 stycznia. Nie jest wykluczone, że zostaną wówczas wygłoszone mowy końcowe, a być może zapadnie też wyrok.

Wideo

Komentarze 19

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
W dniu 28.12.2016 o 16:48, sondor napisał:

Boją się tego KODu jak diabeł święconej wody - dlaczego. Odpowiedź sama nasuwa się na usta, KOD to przedstawiciele Narodu - więc boją się tego NARODU - tu jest zasadnicze pytanie dlaczego boją się tego SUWERENA jak sami nazywają, a więc mają coś do ukrycia. Odnośnie zakłócenia "wystawy" - głupi tylko pomyśli że to był zbieg okoliczności - tak przynajmniej uważa Zieliński, my "pośle" potrafimy myśleć i wyciągać wnioski czy to samo zrobi sąd to już inna sprawa i nie nam o tym decydować - my wiemy swoje!!!

kto uwierzył i wsparł wodza kod, to sie zaliczyl do stada... baranów !!!!

g
gosc
W dniu 22.12.2016 o 21:50, SPŁAĆ ALIMENTY napisał:

 Ty, alimenciarz! Spłać wszystkie alimenty, co do grosza, wykąp się, ogol japę, ubierz czystą bieliznę i niecuchnące ciuchy i dopiero wtedy organizuj spotkania dyskusyjne! Może przyjdę podyskutować, mam nadzieję, ze nie będzie to dyskusja: "h.ja z butem". 

Gosiewski też nie płacil i co wołałeś go na dyskusje.A posła Zbonikowskiego z PiSu zona oskarżyla o bicie,to co pojdziesz ją bronić

s
sondor

Boją się tego KODu jak diabeł święconej wody - dlaczego. Odpowiedź sama nasuwa się na usta, KOD to przedstawiciele Narodu - więc boją się tego NARODU - tu jest zasadnicze pytanie dlaczego boją się tego SUWERENA jak sami nazywają, a więc mają coś do ukrycia. Odnośnie zakłócenia "wystawy" - głupi tylko pomyśli że to był zbieg okoliczności - tak przynajmniej uważa Zieliński, my "pośle" potrafimy myśleć i wyciągać wnioski czy to samo zrobi sąd to już inna sprawa i nie nam o tym decydować - my wiemy swoje!!!

a
agi
W dniu 22.12.2016 o 22:12, Polak napisał:

Panie Biegalski ,Kijowski i reszta KOD   przestańcie ;beszcześcić; dobre imię POLSKI.Byłem na otwarciu tej wystawy ,był wstęp otwarty każdy mógł tam przyjść jeśli miał chęci .Spotkanie przebiegało spokojnie do czasu jak WASZA  ;EKIPA; z KOD  wpadła i zaczęła wydzierać się ,zakłócać całe to zdarzenie. Kto WAM takie prawo dał ,żeby wywoływać zamieszki - bo przecież z W-wy z Białegostoku i innych miast przyjechaliście  po to ? Kto Wam dał prawo ,żeby zakłócać takie wydarzenie  przecież ono poświęcone było pamięci  poległym żołnierzom polskim? Kto WAM dał prawo ,żeby ;zbeszceszczać; dobre imię żołnierza polskiego ? Kim WY jesteście ?

Konfidenci Ormowcy Donosiciele  zdrajcy Narodu Polskiego.

m
mb

Dzięki KODziarzom otwarcie wystawy zostało nagłośnione na całą Polskę.

c
cyklop

Pan Minister ma już ciepło w biurze poselskim i może wreszcie zajmie się poważnymi przestępstwami, jak np. działaniem na szkodę instytucji państwowej,stworzeniem grupy ludzi wspierającej te oszustwa i krętactwa, wyprowadzaniem środków unijnych i państwowych na projekty, które, jak mówi się w środowisku, nie istnieją, prywatą, oszustwami przy awansach pracowników etc...A wszystko to jedna mała kreatura.....

G
Gość
W dniu 23.12.2016 o 21:58, Gość napisał:

 Kod z.aczyna wykonywać zadania terroryzowania imprez, znieważania cielesnego Posłanek, Ministrów,  prowokować do agresywnych zachowań  " W/g zasady złodziejskiej  " od Rzemyka do konika " rozwija si ę agresja kodu. wspierana przez PO, Nowocz i wymuszone dla tracenia twarzy - PSL

powtarza to co pislam robił przez 9 lat, ale są kultularniejsi i nie lorzystają z usług biskupów, nazioli czy kiboli

G
Gość

Kod z.aczyna wykonywać zadania terroryzowania imprez, znieważania cielesnego Posłanek, Ministrów,  prowokować do agresywnych zachowań  " W/g zasady złodziejskiej  " od Rzemyka do konika " rozwija si ę agresja kodu. wspierana przez PO, Nowocz i wymuszone dla tracenia twarzy - PSL


 

 

w
wus

Misiewicz nie nadaje się na żadne stanowisko, a trzęsie cała armią i ku radości Putina skutecznie rozwala polskie siły zbrojne.

S
Suw

Kod to organizacja przestepcza-zdelegaliziwac!

s
sondor

Nie ma o co tu się kłócić, dla jednych było to otwarcie wystawy, dla większości do była okoliczność prezentowania swoich "walorów" przedwyborczych do senatu. Fakt to nie czas i miejsce na takie rzeczy, ale co się nie robi dla polityki. teraz to rozstrzygnie sąd, mam nadzieję że zgodnie z własnym poglądem. Faktów już nikt nie zmieni, Zieliński ma różowe okulary i widzi to inaczej, ma prawo, zapomina o jednym, że i inni mają też prawo mieć swój pogląd na tą sprawę i nie obrażając nikogo.

Pozdrawiam - zdrowych i pogodnych Świąt - wszystkim!!!

L
Lonia i Tonia
W dniu 22.12.2016 o 19:33, Lech Biegalski napisał:

Zieliński kłamie. "Nie pamiętam czy moje biuro poselskie drukowało zaproszenia"? Naprawdę? To nie mógł się zapytać tych co tam pracują? Sprawdzić w księgowosci, czy był taki wydatek?Nie pamieta czy padły słowa "okręg wyborczy" - "witamy ... przyszłą panią senator"? Przecież są na to dowody, nagrania filmowe. 12 grudnia wysłałem do wszystkich jego biur, łącznie z Warszawą, kompilację wideo, aby odświeżyć jego pamięć: - youtube.com/watch?v=FJCLluFRG8U . Link do tego widea zamieściłem też na jego Fejsbuku, ale w ciągu kilku godzin mój wpis usunął, więc musiał to wideo obejrzeć. Jest więc niemożliwe, żeby "nie pamiętał"."Termin był przypadkowy"? Niecałe dwa dni przed wyborami? I niby nie przyszło mu do głowy, że to niewłaściwe? I ile "wystaw" tego typu organizowało MSWiA na terenie Polski? Nie pamięta kto za to płacił? Przecież mógł sprawdzić. Powinien sprawdzić i ukarać winnych, skoro mu to otwarcie wytknięto. Jakoś umknęło to jego uwadze, "bo był harmider"? Niewiarygodne, dziecinne tłumaczenie."Nie ma współpracy między nim i Kamińską" i dlatego jej nie zaprosił? Posłowanie to nie jest jego prywatny folwark, zaproszenie jej było jego obowiązkiem, a nie przywilejem i wyrazem dobrej woli.I człowiek z taką amnezją pełni tak odpowiedzialną funkcję w państwie? Czy to jest bezpieczne dla narodu? Taki kłamca, który nawet w sądzie kłamie pod przysięgą? Mam nadzieję, że sędzia nie jest taki naiwny...   

"12 grudnia wysłałem do wszystkich jego biur, łącznie z Warszawą, kompilację wideo, aby odświeżyć jego pamięć..."

No to se skompilowałeś jak chciłeś ... skąd my to znamy towarzyszu...

y
yo

Zieliński to czy może już Kwaśniewski?

G
Gość
W dniu 22.12.2016 o 19:45, uwielbiam go napisał:

Miałam przy  sobie konfetti i różane płatki. Chciałam je rozsypać na cześć wielce umiłowanego posła. Ale osobista ochrona  mi je zabrała. Tylko płatki się rozsypały jak mi je wyrywali. A potem deptali. A przecież były one przeznaczone dla posła, żeby stąpał po różanym dywanie.

Przeproś za swą nieudolność i w ramach wyślij przekaz do Torunia. :D

P
Polak

Panie Biegalski ,Kijowski i reszta KOD   przestańcie ;beszcześcić; dobre imię POLSKI.Byłem na otwarciu tej wystawy ,był wstęp otwarty każdy mógł tam przyjść jeśli miał chęci .Spotkanie przebiegało spokojnie do czasu jak WASZA  ;EKIPA; z KOD  wpadła i zaczęła wydzierać się ,zakłócać całe to zdarzenie. Kto WAM takie prawo dał ,żeby wywoływać zamieszki - bo przecież z W-wy z Białegostoku i innych miast przyjechaliście  po to ? Kto Wam dał prawo ,żeby zakłócać takie wydarzenie  przecież ono poświęcone było pamięci  poległym żołnierzom polskim? Kto WAM dał prawo ,żeby ;zbeszceszczać; dobre imię żołnierza polskiego ? Kim WY jesteście ?

Dodaj ogłoszenie