Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Producenci mleka boją się kar i będą zabiegać o pomoc

Barbara Kociakowska [email protected]
Sytuacja branży mleczarskiej jest zła. W niektórych rejonach Polski rolnicy sprzedają mleko poniżej kosztów produkcji. A co będzie, kiedy znowu przyjdzie im zapłacić kary za przekroczenie swoich limitów produkcyjnych?
Sytuacja branży mleczarskiej jest zła. W niektórych rejonach Polski rolnicy sprzedają mleko poniżej kosztów produkcji. A co będzie, kiedy znowu przyjdzie im zapłacić kary za przekroczenie swoich limitów produkcyjnych? sxc.hu
Były protesty w Warszawie, teraz pora na rozmowy. Czwartego grudnia przedstawiciele producentów mleka i spółdzielni będą rozmawiać z ministrem rolnictwa i próbować szukać rozwiązań.

W minionym tygodniu pod ministerstwem rolnictwa w Warszawie protestowało około 3,5 tys. producentów mleka, w tym około 400 osób z woj. podlaskiego. O czym rolnicy chcą rozmawiać z ministrem rolnictwa?

- Najważniejszą sprawą są kary, które producenci będą musieli zapłacić za przekroczenie kwot mlecznych - mówi Krzysztof Banach, prezes Podlaskiego Związku Hodowców Bydła i Producentów Mleka. - Krajową kwotę mleczną możemy przekroczyć nawet o 5 proc.
Przypomnijmy, że w minionym roku nasza krajowa kwota mleczna została przekroczona o 1,68 proc. Rolnicy, którzy przekroczyli swoje indywidualne limity, musieli zapłacić za każdy nadliczbowy litr mleka karę w wysokości 30 gr. Aż strach pomyśleć, co może się dziać w tym roku.

- Trzeba znaleźć jakieś rozwiązanie, bo nie wszystkie gospodarstwa to przetrwają - tłumaczy Krzysztof Banach. - w innych państwach UE były wypłacane tzw. premie mleczne, które miały zapewnić producentom tzw. miękkie lądowanie.

Sytuacja na rynku mleka ciągle jest zła. W niektórych rejonach polski rolnicy sprzedają już mleko poniżej kosztów produkcji. W woj. podlaskiem gospodarze mogą jeszcze liczyć na 1,45 zł za litr. A kiedy na runku mleka sytuacja była dobra, producenci otrzymywali 1,70 zł/l. A przez krótki czas cena mleka sięgała nawet 2 zł/l.

- Dużym obciążeniem dla rolników były kary, które musieli w zapłacić za przekroczenie kwot - podkreśla prezes PFHBiPM. - A po zakończeniu tego roku kwotowego kary te będą jeszcze wyższe i wiele gospodarstw, które spłacają duże kredyty, nie wytrzyma takich obciążeń, zbankrutuje.

Już w najbliższy czwartek przedstawiciele spółdzielni mleczarskich, grup producenckich i związków zawodowych przedstawią w ministerstwie rolnictwa swoje propozycje działań odnośnie poprawy sytuacji na rynku mleka.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna