Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Producenci trzody czekają na wyrównanie cen

Redakcja
Rolnicy ze strefy niebieskiej sprzedając tuczniki  dostawali nawet 2 zł/kg mniej
Rolnicy ze strefy niebieskiej sprzedając tuczniki dostawali nawet 2 zł/kg mniej Polska Press
Wkrótce na konta rolników prowadzących gospodarstwa na terenach stref związanych z ASF powinny zacząć wpływać pieniądze – tzw. wyrównanie cen. Rolnicy prowadzący gospodarstwa na terenach stref: niebieskiej, małych pasków i czerwonej musieli sprzedawać tuczniki po cenie mocno odbiegającej od rynkowej. Teraz maja otrzymać wyrównanie – od 1,5 do 2 zł/kg w zależności od wagi tuczników oraz okresu w jakim były sprzedane. Ponad 450 rolników zabiega o wyrównanie cen

Jak wynika z danych Oddziału Terenowego Agencji Rynku Rolnego w Białymstoku, w woj. podlaskim o wyrównanie cen ubiega się 454 producentów trzody (są to dane na 9 maja). Wnioski o wyrównanie mogą nadal wpływać, bo obowiązują różne terminy ich naboru (w zależności od tego w jakim okresie sprzedawane były tuczniki). Jak wynika z informacji uzyskanych w OT ARR są już systematycznie wydawane decyzje. Pieniądze powinny trafić na konto producenta w ciągu 21 dni od daty wydania decyzji. 

– Złożyłem wniosek trzy tygodnie temu, ubiegam się o dopłaty do 1700 tuczników – mówi Zdzisław Radomski, producent trzody ze wsi Świerzbienie w powiecie monieckim. – Ale decyzji jeszcze nie otrzymałem. 

 

Decyzji nie otrzymał także Robert Rałało z Kalinówki Kościelnej. Jego wniosek – złożony 21 marca – dotyczył 1600 tuczników. Czy jest zadowolony zobowiązujących stawek pomocy.

– Na razie jest za wcześnie, by o tym mówić – tłumaczy. – Kiedy otrzymam decyzję, wówczas będę mógł powiedzieć czy te stawki są satysfakcjonujące. Wysokość dopłat zależy bowiem m.in. od wagi poszczególnych tuczników.  

Już są problemy

Problemy z uzyskaniem rekompensat mają Alina i Stanisław Ojdana z Nowoberezowa. 
– W Agencji Rynku Rolnego powiedzieli mi, że będą problemy, gdyż dochodzi do niespójności w Systemie Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt – mówi Alina Ojdana. 
Jak tłumaczy, nieścisłości dotyczą dwóch świń. A ubiegają się o wyrównanie do 1240 sztuk ( o wyrównanie do kolejnych 1718 sztuk ubiega się ich syn). 

– Nie chcą nam m.in. objąć pomocą partii liczącej 200 tuczników – opowiada rolniczka z Nowoberezowa. – Powód? Ze sprzedanych przez nas dwustu sztuk tuczników jeden padł, a 199 zostało ubitych. My sprzedaliśmy 200 sztuk, odbiór był poświadczony przez lekarza weterynarii. Ale wina i tak zostaje przypisana do rolnika, którego pozbawia się dofinansowania nie do jednej sztuki, ale całej partii, czyli 200 sztuk. 

 

Rolnicy z Nowoberezowa zostali poinformowani o możliwości odwołania się od tej decyzji. Zapowiadają, że mają taki zamiar. 
Natomiast o pomoc polegającą na dopłatach do zakupu loszek w woj. podlaskim złożyło wnioski  58 rolników. Zgodnie z zapewnieniami  ARR pieniędzy wystarczy dla wszystkich zainteresowanych, nie będzie współczynnika korygującego, podobnie jak w przypadku pomocy na zakup jałówek ras mięsnych. 

Jeszcze można składać wnioski o wyrównanie cen trzody. Przyjmowane są one w terminach: 

  •    do 21 maja 2017 r. – jeśli świnie zostały sprzedane w terminie od 1 marca 2017 r. do 30 kwietnia 2017 r.
  •    do 21 lipca 2017 r. – jeśli świnie zostały sprzedane w terminie od 1 maja 2017 r. do 30 czerwca.

 

Barbara Kociakowska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna