Dron z silnikiem odrzutowym
Maszyna podczas prezentacji na największym w Turcji festiwalu lotniczym i technologicznym przyciągnęła ogromne zainteresowanie. Bayraktar Kizilelma jest odrzutowym bezzałogowcem, który już w tej chwili jest projektowany w dwóch wersjach. Wzbogacona wersja ma osiągać prędkość naddźwiękową, wyposażona będzie w silnik Ivchenko-Progress AI-322F lub turecki TEI TF-6000. Będzie przystosowana do współpracy z myśliwcami F-16. Jak donosi portal “Defence.24”, w przyszłości może też współpracować z samolotami 5. generacji TAI TF-X, pod turecką nazwą Milli Muharip Uçak (MMU) oznaczającą Narodowy Samolot Bojowy.
Wariant podstawowy nie będzie tak szybki, jak wyżej opisana wersja. Będzie osiągał prędkość poddźwiękową i trafi na pokład okrętu desantowego TCG Anadol - ponieważ przeznaczony on będzie do operacji właśnie z pokładu okrętów.
Bayraktar Kizilelma jest przeznaczony przede wszystkim do walki z obroną przeciwlotniczą wroga, a także do przeprowadzania ataków rakietowych, wsparcia ogniowego z powietrza i ataków strategicznych.
Dron Kizilelma jest swojego rodzaju wisienką na torcie, jeśli chodzi o dotychczasowe portfolio bezzałogowców koncernu Baykar. Oprócz silnika odrzutowego wyposażony jest też w zaawansowany system sztucznej inteligencji, pozwalający na precyzyjną identyfikację i uderzenia w cele.
Kizilelma i jego możliwości
Producent na swojej stronie informuje, że najnowszy dron ma maksymalną masę startową równą 6 ton, przy czym ładowność wynosi 1,5 tony. Może on latać bez przerwy przez niemal 5 godzin, jego długość wynosi 14,7 m, wysokość 3,3 m, a rozpiętość jego skrzydeł wynosi 10 m. Prędkość przelotowa to 0,6 Ma, czyli ponad 735 km/h, a prędkość maksymalna to 0,9 Ma - około 1100 km/h. Maksymalny pułap operacyjny to aż 14 tys. Metrów.
"Kizilelma" będzie przystosowany do autonomicznych startów oraz lądowań, a wysoka zwrotność umożliwi tzw. agresywne manewrowanie - bardzo trudne lub wręcz niemożliwe w przypadku, gdy maszynę pilotuje człowiek, który nie może znosić ekstremalnie wysokich przeciążeń w zbyt krótkim czasie.
Ponadto ma charakteryzować się niskim RCS (Radar Cross Section - Skuteczna Powierzchnia Odbicia), co oznacza, że radary trudniej go wykrywają, dzięki czemu bezzałogowiec może podlecieć bliżej swojego celu niezauważony.
Bayraktar "Kizilelma" ma być przystosowany do przenoszenia wielu rodzajów uzbrojenia - od pocisków CIRIT, Akdoğan AAM, przez naprowadzane laserowo rakiety TUBITAK-SAGE BOZOK, po bomby Teber-81, HGK-83 i SARB-83.
Na początku sierpnia firma Baykar poinformowała, że zarejestrowała przedstawicielstwo na Ukrainie i kupiła ziemię pod budowę fabryki, w której będzie produkować drony. W założeniu wszystkie systemy i komponenty dronów mają być produkowane na Ukrainie (nie tylko kadłub, ale także elektronika i oprogramowanie).
Źródło: itc.ua / defence24.pl
Zmiany w prawie o sprzedaży alkoholu
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?