Produkujesz domowy alkohol? Wybierz odpowiedni destylator, prasę do owoców, drożdże gorzelnicze czy stojak na wino!

Artykuł sponsorowany Alembik
Domowa produkcja alkoholu od lat owiana jest tradycją i tajemniczością. Od wieków nasi przodkowie trudnili się tym zawodem, budując winiarnie oraz browary obok gospodarstw domowych. Obecnie rozmaite alkohole produkowane są na większą skalę. Jednak wyprodukowanie własnego wina lub bimbru w zaciszu domowych może dać ogromną satysfakcję. Taką butelkę możemy również podarować jako prezent, który będzie mieć większą wartość ponieważ będzie prosto z serca.

Jaki destylator wybrać?

Chcesz zacząć przygodę z produkcją własnego alkoholu, ale nie wiesz od czego zacząć? Na początek warto zainwestować w destylator. Jednak tutaj pojawia się pytanie, jakie wybrać? Na rynku dostępne jest wiele modeli. Wybór destylatora zależy tak naprawdę od rodzaju alkoholu jaki chcemy produkować. Jeśli interesuje Cię destylacja nastawów owocowych warto zakupić destylator typu pot still, który świetnie sprawdzi się przy robieniu aromatycznych nalewek.

Dla osób, które swój alkohol będę przygotowywać raczej sporadycznie polecamy destylatory na szybkowarze. Zaletą takiego rozwiązania jest na pewno to, że szybkowar można później użyć w kuchni. Znacznie przyspiesza on czas przygotowania innych dań. Kolejną propozycją są destylatory na kegach, to jednak profesjonalne maszyny charakteryzujące się wytrwałością i wydajnością. Jeśli produkcja domowego alkoholu zostawanie z wami na dłużej to śmiało można zainwestować w ten sprzęt. Do destylacji można także użyć kolumny rektyfikacyjnej, idealnie nadaje się do cukrówek, destylat jest czysty z posmakiem bimbru.

Gdzie kupić drożdże gorzelnicze?

Po zakupy destylatora kolej rozejrzeć się za drożdżami gorzelniczymi. Służą one do fermentacji nastawu owocowego/cukrowego/zbożowego. Następnie powstaje z tego zacier, który służy do produkcji bimbru, whisky a nawet koniaku. Fermentacja nastawu zależy od ilości cukru. Przy 6kg cukru trwa przeważnie 24 godziny natomiast przy 8kg cukru czas ten wydłuża się nawet do 5 dni. Moc nastawu także uzależniona jest cukru. Jeśli użyjemy 6kg cukru to będzie ona wynosić ok 12-13%a przy 8kg to już będzie 19-20%. Drożdże gorzelnicze można kupić w specjalistycznych sklepach ze sprzętem oraz akcersoriami do domowej produkcji alkoholu jak np.: Alembik.eu. Przy wyborze drożdzy warto pamiętać, aby miały one odpowiednią odpornośc na alkohol, ponieważ jeśli nie będą spełniać tego warunku zginą przedwcześnie i fermentacja się zatrzyma.

Jaką prasę do owoców kupić?

Podczas produkowania alkoholu w naszym domowym zaciszu na pewno przyda się prasa do owoców. To urządzenie pomoże w wyciskaniu soku z owoców, co sprawdzi zwłaszcza podczas produkcji wina. Prasa do owoców jest dość starym wynalazkiem, najbardziej popularnym w krajach takich jak Francja, Portugalia i Hiszpania, gdzie głównym trunkiem jest wino. Istnieje trzy rodzaje prasy: prasa mini, prasa koszowa na pokrętło, prasa ramowa (prasa śrubowa).

Mini prasa to wytłaczarka o małym rozmiarze i pojemności, idealny do wytwarzania soków, win i nalewek w małych ilościach. Taka prasa może się przydać również podczas domowego wytwarzania sera. Prasa koszowa składa się z drewnianego kosza, nóżek i śruby z tłokiem. Taka prasa może być trudniejsza w użytkowania przez mniejszą stabilność więc warto pomyśleć nad przytwierdzeniem jej do podłoża. Jednak jest ona tańszym odpowiednikiem wyciskarki do owoców, a także jest mniejsza podczas przechowywania niż prasa ramowa. Ta ostatnia jest nazywana także prasą śrubową. W swojej konstrukcji podobna jest do prasy koszowej i będzie świetnym rozwiązania do wyciskania zarówno twardych jak i miękkich owoców. Przy wyborze prasy warto sugerować się następującymi kryteriami: przeznaczeniem prasy, rodzajem prasy, pojemnością prasy oraz materiałem z jakiego jest ona wykonana.

Stojak na wino jako prezent

Masz już pierwsze butelki alkoholu własnej produkcji i chciałbyś komuś podarować jedną w prezencie? Domowy trunek z pewnością będzie oryginalnym prezentem, który na długo zapadnie w pamięci obdarowanej osobie. Butelki można zapakować w ozdobny papier, obwiązać wstążką. Jeśli chcemy, aby prezent był spersonalizowany, możemy wykonać ręczną etykietę, którą nakleimy na butelkę. Znasz kogoś kto produkuje własny alkohol i nie wiesz co kupić mu/jej na prezent?

Dobrym pomysłem będzie stojak na wino który będzie prezentował własnoręcznie zrobiony trunek. Taki dodatek na pewno spodoba się także wszystkim fanom wina. Innym dobrym prezentem będzie także gotowy zestaw do wina, który sprawdzi się w przypadku osób zaczynających swoją przygodę z domowymi alkoholami. Jeśli jednak, osoba, która pragniecie obdarować posiada te produkty możesz postawić na książkę o domowej produkcji alkoholu. Dostępne są książki praktycznie o każdym rodzaju trunku dzięki czemu możemy wybrać odpowiednią na prezent.

Najnowsze oferty na Black Friday

Materiały promocyjne partnera