Uroczystość odbyła się w czwartek (27.04) na auli Wydziału Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku. Wzięli w niej udział członkowie władz uczelni z rektorem prof. dr hab. Robertem Ciborowskim na czele, dziekani, prodziekani, szefowie podlaskich (i nie tylko) instytucji kulturalnych i historycznych, towarzystw naukowych, zarządu głównego Związku Inwalidów Wojennych RP, białostockich szkół i uczelni wyższych, a także przedstawiciele podlaskich władz, w tym wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, wicemarszałek Wiesława Burnos, zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki. Na sali byli również członkowie rodziny prof. Dobrońskiego, jego współpracownicy, studenci i liczni sympatycy.
Czytaj też:
- Uniwersytet to wspaniała kadra, władze, to góry książek. Ale uniwersytet to przede wszystkim nasi studenci. Gościmy dziś na sali przedstawicieli różnych pokoleń, nie tylko z mojego seminarium. To fantastyczna młodzież, którą obserwuję przez 50 lat. I to jest siła naszego uniwersytetu - podkreślał z mównicy jubilat, Adam Dobroński.
80-letni emerytowany profesor UwB pracę doktorską obronił w 1972 r. Tamtego roku rozpoczął pracę na największej podlaskiej uczelni. Do tej daty nawiązuje jubileusz. Wówczas była to jeszcze filia Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku (UwB powstał w 1997 r.). Prof. Adam Dobroński pełnił m.in. funkcję dyrektora i przewodniczącego Rady Naukowej Instytutu Historii oraz dziekana i prodziekana Wydziału Humanistycznego. W latach 1994 -1997 był kierownikiem Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Pochodzi z Ostrowi Mazowieckiej, ale jest popularyzatorem historii Białegostoku i Podlasia. Jego zainteresowania badawcze to historia ziem północno-wschodnich Polski XIX-XX w., historia wojskowości, a także losy Polaków poza granicami Polski.
Zobacz także:
Prof. Dobroński został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz izraelskim Medalem 60-lecia zakończenia II Wojny Światowej. Jest autorem licznych książek i artykułów naukowych. Swoją rozległą wiedzą historyczną popularyzował również na łamach "Porannego".
- Jest członkiem wielu towarzystw naukowych. Bo jeśli coś profesora definiuje, to niespożyta energia organizacyjna, naukowa, pisarska i dydaktyczna - podkreślał na czwartkowej uroczystości dziekan wydziału Historii i Stosunków Międzynarodowych, dr hab. Tomasz Mojsik, prof. UwB.
Dodał, że 50-lecie pracy naukowej prof. Dobrońskiego zbiega się z 25-leciem uczelni. W 1973 r. z kolei uruchomiono po raz pierwszy 4-letnie studia historyczne.
- Biorąc pod uwagę studia historyczne, rocznicę uczelni, pracę i rolę pana profesora, jest to święto naszego lokalnego środowiska historycznego - podsumował dziekan.
Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?