Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prof. Artur Bossowski: Coraz więcej dzieci ma cukrzycę. Trzeba im pomóc

Agata Sawczenko
Agata Sawczenko
prof. dr hab. n med Artur Bossowskipediatra, diabetolog, endokrynolog, endokrynolog i diabetolog dziecięcy,Konsultant wojewódzki z endokrynologii i diabetologii dziecięcej na PodlasieKierownik Kliniki, Pediatrii, Endokrynologii, Diabetologii z Pododdziałem Kardiologii UMB
prof. dr hab. n med Artur Bossowskipediatra, diabetolog, endokrynolog, endokrynolog i diabetolog dziecięcy,Konsultant wojewódzki z endokrynologii i diabetologii dziecięcej na PodlasieKierownik Kliniki, Pediatrii, Endokrynologii, Diabetologii z Pododdziałem Kardiologii UMB Wojciech Wojtkielewicz
Rozmowa z prof. Arturem Bossowskim, kierownikiem Kliniki, Pediatrii, Endokrynologii, Diabetologii z Pododdziałem Kardiologii UMB

Cukrzyca to nie jest tylko choroba dorosłych. Często, niestety, chorują też dzieci.
U dorosłych najczęściej mamy typ 2 cukrzycy, który wiąże się z insulinoopornością i otyłością, natomiast u dzieci i młodzieży występuje najczęściej typ pierwszy. Zapadalności na tę chorobę jest duża i wciąż dynamicznie rośnie: od lat 80., kiedy wynosiła mniej więcej 6-7 pacjentów na 100 tys. dzieci w wieku od 0 do 18 lat, w tej chwili chwili w Polsce jest to już około 30-35 dzieci na 100 tys.

To bardzo dużo!
Tak. Ale dynamika wzrostu na przykład w Skandynawii jest jeszcze wyższa, bo tam choruje nawet 60-65 dzieci na 100 tys. Podobnie jest na Sardynii. Ale generalnie problem z cukrzycą u dzieci jest coraz większy we wszystkich krajach Europy wschodniej, centralnej i zachodniej oraz w Stanach Zjednoczonych czy Australii.

Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego dzieci tak chorują?
Dużą rolę odgrywają czynniki genetyczne. Ale warto też zwrócić uwagę na rolę czynników środowiskowych, a mianowicie na to, jak się odżywiamy, co stanowi naszą florę jelitową, czy odpowiednio suplementujemy witaminę D, w jakim momencie małe dzieci mają pierwszy kontakt z krowim mlekiem. Do tego dochodzi jeszcze stres – stres, który dotyczy nie tylko dorosłych, ale także dzieci, w różnym wieku. Co ważne – niespełna 10-20 proc. pacjentów pediatrycznych z cukrzycą typu I pochodzi z rodzin obciążonych tą chorobą.

Jak ta choroba się objawia?
Organizm przestaje wytwarzać insulinę, więc nie może się bronić przed wysokim poziomem glukozy, co powoduje hiperglikemię i jej następstwa. Pacjenci wtedy wypijają nadmierną ilość płynów, oddają częściej mocz, także w godzinach nocnych, przy tym też chudną.

Czym grozi nieleczona cukrzyca?
Powikłania mogą być ostre i przewlekłe. W przypadku tych pierwszych może wsytąpić ketokwasica cukrzycowa, która jest spowodowane właśnie brakiem insuliny i wyczerpaniem się jej produkcji w wyspach beta trzustkowych. To skutkuje tym, że bardzo wysokiemu stężeniu glukozy w organizmie towarzyszy wytwarzanie ciał ketonowych, które znajdują się zarówno w surowicy, jak i w moczu. A pacjent trafia do nas w bardzo ciężkim stanie i wymaga wysokospecjalistycznej opieki medycznej.

Jak się przed tym ustrzec?
Chcemy właśnie wdrożyć – na razie tylko na terenie Podlasia – profilaktyczne badania populacyjne dla dzieci do dziewiątego roku życia, dla wszystkich. Według badań GUS to około 50 tys. takich pacjentów. Potem tę grupę będziemy rozszerzali do 18. roku życia.

To wielkie zadanie przed wami.
Będziemy potrzebowali zgody od każdego rodzica na specjalnym formularzu. Wtedy będziemy mogli wykonać jednorazowy pobór krwi i z tej krwi będziemy w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku oznaczali stężenia przeciwciał, które będą wskazywały, czy pacjent uległ aktywności autoimmunologicznej. W przypadku wyników pozytywnych – czyli gdy stężenia przeciwciał bedą dodatnie, pacjenci trafią pod opiekę naszej poradni diabetologicznej w UDSK. Będą pod opieką edukatora cukrzycy, psychologa, dietetyka, no i przede wszystkim lekarza diabetologa. Będziemy objaśniali, jakie są objawy kliniczne cukrzycy, jak można rozpoznać rozpoczynającą się chorobę i że wczesne wyrywanie cukrzycy chroni ich przed powikłaniami ostrymi i przewlekłym, do których należy np. retinopatia, czyli uszkodzenie oczu, nefropatia, czyli uszkodzenie nerek, lub neuropatie, czyli uszkodzenie nerwów, które u dzieci rzadziej się zdarzają. Oczywiście trzeba też wspomnieć o zaburzeniach w układzie sercowo-naczyniowym. Nasz Zespół wyjaśni, jaką taki pacjent powinien stosować dietę, ale też podpowiemy, jakie aktywności ruchowe są dla niego najbezpieczniejsze.

NFZ nie finansuje tego typu działań.
Staramy się czynić odpowiednie kroki na poziomie uniwersytetu. Otrzymałem aktualnie subwencję na 2023 rok. Ale w drugim kwartale tego roku będziemy też starali się złożyć wniosek do Agencji Badań Medycznych. No i nie ukrywam – myślałem też o środkach regionalnych, bo to przecież profilaktyka, prewencja. A są też odpowiednie projekty w Urzędzie Marszałkowskim.

Czyli musi pan przekonać rodziców, lekarzy rodzinnych – by kierowali na te badania, i po trzecie – władze, żeby zdecydowały się je finansować. Ale jest już pan po pierwszych spotkaniach, w Kolnie.
Tak, jesteśmy już po takim spotkaniu, które zorganizował pan burmistrz Kolna Andrzej Duda dla starostów, dyrektorów szkół, przedszkoli i żłobków. Wstępnie mamy zapewnienie, że jeśli zdobędziemy potrzebne pieniądze i zgodę Komisji Bioetycznej przy UMB, to będziemy mogli – oczywiście po zgodzie rodzica – pobierać pacjentom krew np. w szkolnych gabinetach. Nie ukrywam też, że liczę na taką współpracę i z innymi samorządami. To bardzo nam pomoże.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Prof. Artur Bossowski: Coraz więcej dzieci ma cukrzycę. Trzeba im pomóc - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna