Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Profilaktyka raka szyjki macicy

(agsa)
Profilaktyka raka szyjki macicy jest bardzo ważna
Profilaktyka raka szyjki macicy jest bardzo ważna
Codziennie pięć Polek umiera na raka szyjki macicy. To dużo - zważywszy na to, że ten nowotwór w początkowym stadium jest całkowicie wyleczalny. Jednak najczęściej wykrywa się go, gdy choroba poczyniła w organizmie wiele spustoszeń. Żeby temu zapobiec - wystarczy tak niewiele. Badanie cytologiczne raz na kilka lat (choćby raz na pięć lat) i systematyczne wizyty u ginekologa.

Że coś jest nie tak, lekarz zobaczy już podczas zwykłego badania. Musimy mu tylko dać szansę i przyjść na wizytę. Tak robią Europejki. I dlatego w całej Europie rak szyjki macicy jest niemal całkowicie wyleczalny. A Polki badają się rzadko. Są oczywiście kobiety, które systematycznie odwiedzają ginekologa. To one najczęściej robią cytologię. Ale są też takie, które do lekarza nie chodzą wcale. To właśnie je trzeba przekonać do badań cytologicznych.

Rak szyjki macicy nie jest dziedziczny ani uwarunkowany genetycznie. Jest on konsekwencją zakażenia onkogennymi typami wirusa HPV, czyli brodawczaka ludzkiego. Na zakażenie tym wirusem narażona jest każda kobieta niezależnie od wieku.

Rozwój tej choroby jest niezwykle długotrwały i przez wiele lat może przebiegać bezobjawowo. Dlatego tak ważne jest regularne wykonywanie badań cytologicznych, które pozwalają kontrolować stan nabłonka szyjki macicy.

To jest wirus

Główną przyczyna raka szyjki macicy jest zakażenie wirusem HPV, czyli brodawczaka ludzkiego - nie jest więc to nowotwór dziedziczny. Istnieje ponad 100 typów tego brodawczaka. Większość z nich to typy niskiego ryzyka, jednak typy wysokiego ryzyka, mogą powodować rozwój nieprawidłowych komórek, prowadząc do raka szyjki macicy.

Wirus ten łatwo się przenosi i jest szeroko rozpowszechniony. Szacuje się, że do 80 proc. aktywnych seksualnie kobiet w ciągu swojego życia ulegnie zakażeniu wirusem HPV.

Wirus przekazywany jest w czasie stosunku seksualnego, a czasami nawet w czasie intymnego kontaktu skóry narządów płciowych partnerów. Zatem ryzyko zakażenia tym wirusem dotyczy każdej aktywnej seksualnie kobiety. Prezerwatywa nie daje ochrony przed zakażeniem wirusem, ponieważ skóra bezpośrednio wokół narządów płciowych również może go przenosić.

Jeśli wiec utrzymujesz kontakty seksualne - to niezależnie od tego ile masz lat - możesz się czuć zagrożona. Ale nawet jeśli już jesteś zarażona wirusem, to przez wiele lat we wczesnych etapach choroby możesz nie mieć żadnych objawów.
Pamiętaj - badanie cytologiczne umożliwia wykrycie zmian komórkowych, dlatego regularne badania są tak ważne. Zmiany chorobowe w komórkach występują początkowo w obrębie szyjki macicy. Jeśli nie są leczone - mogą się rozprzestrzeniać.

Zbadaj się

Dlatego tak ważne są regularne badania. To najskuteczniejszy sposób wykrywania nieprawidłowych zmian komórkowych szyjki macicy. Pomaga ono w identyfikacji wczesnych oznak choroby. Pozwala zatem na stosowanie odpowiednich terapii.
- Jeśli któraś z pań została powiadomiona o wykryciu nieprawidłowych zmian, oznacza to że laboratorium zidentyfikowało pewne zmiany komórkowe, które wymagają dalszego badania - mówi prof. dr hab. n. med. Marek Sapczyński, koordynator populacyjnego programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki macicy. - Nie wszystkie zmiany w obrębie komórek oznaczają konieczność rozpoczęcia natychmiastowego leczenia. Wiele z nich ustąpi bez takiej potrzeby. W zależności od stopnia ich zaawansowania, lekarz może skierować na kolejne badania cytologiczne lub, w pewnych przypadkach, na kolposkopię.

Ratunek w igiełce

Przed rakiem szyjki macicy można też chronić się inaczej - poprzez szczepionki. Szczepionkę można podać kobiecie w każdym wieku - zarówno nastolatce, jak i dojrzałej kobiecie.
- Badania dowodzą, ze szczepionka zapewnia 100-proc. ochronę przed zmianami przedrakowymi, powodowanymi przez najgroźniejsze typy wirusa HPV: 16 oraz 18 - mówi prof. dr hab. n. med. Jan Kotarski, prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. - Szczepionka nie zawiera wirusa HPV, nie jest więc możliwe zachorowanie po jej podaniu. Dolegliwości, jakie mogą się pojawić po zaszczepieniu, to zaczerwienienie i niewielki ból.

Jednak to, że się zaszczepiłyśmy, absolutnie nie oznacza, że możemy zrezygnować z badania cytologicznego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna