Prognozy dla rynku maszyn rolniczych w Europie w 2015 roku

d
W 2014 roku w Polsce zarejestrowano 14172 nowe ciągniki rolnicze. To o ponad 5 proc. mniej niż przed rokiem. Najlepszymi miesiącami okazały się marzec i grudzień.
W 2014 roku w Polsce zarejestrowano 14172 nowe ciągniki rolnicze. To o ponad 5 proc. mniej niż przed rokiem. Najlepszymi miesiącami okazały się marzec i grudzień. archiwum
Analizy W 2015 roku oczekuje się spadku o około 5-10 proc. łącznej sprzedaży sprzętu - podaje za CEMA Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych.

Przewiduje się, że sprzedaż w przemyśle maszyn rolniczych w Europie w roku 2015 r. spadnie o około 5-10 proc. w porównaniu do roku 2014.

Na dwóch głównych rynkach w Niemczech i we Francji spodziewane spadki mieszczą się w przedziale od 7 do 10 proc. Podobne zmiany spodziewane są na innych kluczowych rynkach, takich jak Wielka Brytania (-5 proc.) i Holandia (-5 do -10 proc.). Słabsze oczekiwania rynkowe na 2015 r. są następstwem spadku sprzedaży o około 5-10 proc. w Europie w 2014 (w porównaniu do roku 2013). W regionie WNP oczekuje niższej sprzedaży w wyniku kryzysu politycznego na Ukrainie i rosyjskich ograniczeń importowych dla kombajnów i surowców rolnych.

Główne przyczyny niższej sprzedaży w Europie, to:
- Czynnik cyklu ekonomicznego: obecny trend spadkowy można częściowo wytłumaczyć i musi być postrzegany w kontekście niedawnego boomu w sprzedaży maszyn rolniczych w latach 2011 i 2013.

- Niższe ceny surowców dla zbóż i mleka i tym samych zmniejszone przychody rolników w Europie, co ogranicza nastroje inwestycyjne i ich siłę nabywczą w kontekście zakupu dla nowych urządzeń.

- Nowe zasady płatności dotacji UE w ramach Wspólnej Polityki Rolnej (WPR), które mają być wprowadzone w 2015 roku.
- Perspektywy rynku 2015 różnią się w zależności od rodzaju maszyn.

Traktory

W 2014 roku, ilość rejestracji ciągników zmieniała się w całej Europie. We Francji i Austrii wystąpił poważny spadek. Natomiast sprzedaż ciągników wzrosła w Hiszpanii, Belgii i Turcji. Na rynkach, takich jak Niemcy, Włochy, Wielka Brytania i Holandia popyt zmniejszył się o mniej niż 2 proc. Ogólnie, liczba rejestracji ciągników w Europie zmniejszyła się. Liczby potwierdzają również, że tendencja do zakupu większych ciągników w dalszym ciągu będzie kontynuowana. Niemal wszystkie rynki, oprócz Hiszpanii, spodziewają się nieco niższej rejestracji ciągników w 2015 roku. To powoduje, iż w całym 2015 roku spodziewane są spadki sprzedaży.

Kombajny

Rynek kombajnów wykazał znaczny spadek w 2014 roku, głównie z powodu spadku popytu w Niemczech, Francji, Turcji, Wielkiej Brytanii i Włoszech. Prognozy na 2015 przewidują dalszy spadek w większości krajów europejskich, z wyjątkiem Włoch i Turcji, na którym spodziewane jest umiarkowane ożywienie.

Kosiarki

Europejski rynek kosiarek był ogólnie stabilny, z niewielkimi wzrostami sprzedaży w Wielkiej Brytanii, Włoszech, Holandii i Belgii, oraz spadkami w Hiszpanii i Francji. W roku 2015 przewiduje się, spadek popytu w Niemczech i Francji, oraz stabilną sytuację na rynkach w innych krajach europejskich.

Sieczkarnie

Tylko we Włoszech i Wielkiej Brytanii nastąpił niewielki wzrost popytu w roku 2014. Na wszystkich innych rynkach europejskich, nie ma większych zmian w sprzedaży. Z uwagi na stabilną sprzedaż w ostatnich kilku latach również w roku 2015 nie przewiduje się większych zmian dotyczących sprzedaży w tym segmencie.

Prasy

Osłabienie popytu o około - 10 proc., obserwowano także w segmencie pras. Mimo, że popyt był na stałym poziomie lub nawet notowano nieznaczne wzrosty dla Holandii, Włoch i Hiszpanii, inne rynki odnotowały spadek wynikający z ogólnego trendu. W 2015 roku, oczekuje są niewielkich zmian na prawie wszystkich rynkach europejskich. We Francji, spodziewany jest nieco większy spadek.

Opryskiwacze

Rynek opryskiwaczy nieznacznie spadł w 2014 roku. Spadki dotyczyły rynków Holandii, Belgii i Włoch. W Niemczech, Wielkiej Brytanii i Francji zanotowano natomiast niewielkie wzrosty. W 2015 roku w Niemczech spodziewa się spadku sprzedaży, inne rynki pozostaną mniej więcej na stałym poziomie.

Czytaj e-wydanie »

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie