MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Program in vitro: Szpital Kliniczny jednym z najskuteczniejszych w Polsce

Urszula Ludwiczak
Urszula Ludwiczak
Wieloletnie doświadczenie, dobry zespół lekarzy oraz odpowiednie zaplecze to tajemnica skuteczności in vitro w klinice USK, którą kieruje prof. Sławomir Wołczyński
Wieloletnie doświadczenie, dobry zespół lekarzy oraz odpowiednie zaplecze to tajemnica skuteczności in vitro w klinice USK, którą kieruje prof. Sławomir Wołczyński Anatol Chomicz
Białostockie ośrodki, które realizują rządowy program leczenia niepłodności, są jednymi z najskuteczniejszych w Polsce, jeśli idzie o liczbę ciąż. I pacjentów im nie brakuje.

Średnia skuteczność metody in vitro wynosi w Polsce 32 proc. - wynika z danych, udostępnionych przez Ministerstwo Zdrowia Stowarzyszeniu Nasz Bocian. To efekt wielomiesięcznej batalii tej organizacji o jawność takich informacji, których dotychczas resort nie podawał.

Jedną z najwyższych skuteczności w Polsce - rzędu 39 proc. - może pochwalić się Klinika Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku. Jak wynika z danych ministerstwa, od początku realizacji rządowego programu (lipiec 2013 r.) do 21 stycznia 2016 r. pozyskano tam 488 ciąż przy 1253 transferach zapłodnionych komórek jajowych.

33-proc. skuteczność ma białostockie Centrum Położniczo-Ginekologiczne Bocian: 616 ciąż przy 1867 transferach komórek jajowych. Z kolei Klinika Kriobank może pochwalić się 30-proc. skutecznością (239 ciąż przy 803 transferach).

Wszystkie te ośrodki są w gronie najskuteczniejszych w kraju. Zajmują - odpowiednio - 3., 11. i 14. miejsce na 32 placówki, które realizują rządowy program. W sumie, do 21 stycznia br. dzięki białostockim ośrodkom i metodzie in vitro, w ciąże zaszły 1343 kobiety, w tym 98 to ciąże wielopłodowe. Wynik w całym kraju to ponad 10 tys. ciąż, w tym 668 wielopłodowych.

- Ja jestem zachwycony tymi wynikami - mówi prof. Sławomir Wołczyński, kierownik Kliniki Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej USK. - Opublikowany ranking świadczy, że zdecydowana większość polskich zespołów reprezentuje bardzo wysoki poziom. Zwłaszcza, że przedstawiono liczby procentowe bez szczegółowej analizy wieku pacjentów, rezerwy jajnikowej, przyczyn niepłodności itd. Program, a obecnie ustawa, narzucają rygorystyczne zasady, ograniczając liczbę powstających zarodków. Mimo to skuteczność jest bardzo wysoka, zaświadczając o profesjonalizmie polskich naukowców.

Chociaż dzięki refundacji zabiegu in vitro urodziło się w Polsce już kilka tysięcy dzieci, w grudniu rząd zadecydował o zakończeniu tego programu. Ma go zastąpić Narodowy Program Prokreacyjny, wspierający m.in. naprotechnologię.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna