Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Projekt Szkoła Odkrywców przynosi konkretne korzyści

jsz
sxc.hu
Dzieci nieśmiałe nabierają odwagi i wiary we własne siły. Wszystko dzięki dodatkowym zajęciom terapeutycznym.

Ich organizacja była możliwa dzięki projektowi unijnemu "Szkoła Odkrywców". Biorą w nim udział trzy białostockie placówki: SP nr 2 przy ul. Boh. Monte Cassino, SP nr 15 przy ul. Broniewskiego oraz SP nr 44 przy ul. Rumiankowej. Współorganizatorem zajęć jest Fundacja Edukacji i Twórczości.

Zajęcia są za darmo
Dzieci mogą korzystać z bezpłatnych zajęć pozalekcyjnych prowadzonych nowoczesnymi metodami. Jest więc Klub Młodego Odkrywcy, którego celem jest rozwijanie zainteresowań przyrodniczych. Jest on najbardziej popularny wśród uczniów z uwagi na ciekawe doświadczenia i eksperymenty, które są przeprowadzane podczas zajęć.

- W codziennej pracy na lekcjach nie mamy aż takich możliwości - nie kryje Jolanta Mura-wska, dyrektorka SP nr 2.

W jej placówce w projekcie bierze udział około setka dzieci.
- To przede wszystkim uczniowie z rodzin o niskich dochodach. Celem przedsięwzięcia jest bowiem wyrównanie szans edukacyjnych - wyjaśnia dyrektorka Murawska.
Inne zajęcia to Klub Młodego Reportera, którego celem jest rozwijanie twórczego posługiwania się językiem polskim, Klub Sudoku - dla miłośników matematyki i gier logicznych oraz dodatkowe zajęcia z języka angielskiego. Oprócz tego uczniowie poznają techniki efektywnego uczenia się i zapamiętywania.

Już widać efekty
Istotnym elementem programu są także zajęcia terapeutyczne. Dzieci mogą korzystać z porad logopedy, psychologa oraz uczęszczać na socjoterapię - grupowo bądź indywidualnie.
- Potrzeby szkół są w tej kwestii ogromne. Nie mamy natomiast takich specjalistów na etatach - nie kryje dyrektorka.

Efekty tych zajęć już widać.
- Dzieci, które były nieśmiałe, wycofane, nabrały odwagi - mówi Anna Samborska, pedagog i koordynatorka projektu w SP nr 44. - W grupie poczuły się pewniej i bezpieczniej. Mamy tu chłopca, który wcześniej do nikogo się nie odzywał, a teraz zaczął mówić, uwierzył we własne siły. Dzięki tym zajęciom dzieci naprawdę się odkrywają.

Zajęcia w ramach "Szkoły Odkrywców" cieszą się ogromnym powodzeniem. W SP nr 44 bierze w nich udział 117 uczniów. Wielu jest na liście rezerwowej.
Szkoły otrzymały również tablice interaktywne, gry edukacyjne i wiele innych pomocy naukowych.

- To drogie rzeczy, na które jeszcze długo nie moglibyśmy sobie pozwolić - zauważa Jolanta Murawska. - Mam nadzieję, że projekt będzie kontynuowany także w przyszłości. Sprawia on bowiem, że pobyt w szkole staje się dla ucznia czymś atrakcyjnym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna