Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Protest aktywistów w siedzibie PCK. Żądają natychmiastowej pomocy dla migrantów

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Protest aktywistów w siedzibie PCK. Żądają natychmiastowej pomocy dla migrantów
Protest aktywistów w siedzibie PCK. Żądają natychmiastowej pomocy dla migrantów fot.dariusz bloch/polska press
Kilkunastu aktywistów protestuje w warszawskiej siedzibie Polskiego Czerwonego Krzyża. Protestujący domagali się realnej i bezpośredniej pomocy dla migrantów na granicy polsko-białoruskiej.

W piątek o godz. 10.00 w siedzibie Polskiego Czerwonego Krzyża w Warszawie zebrało się około 15 osób. Protestujący to m.in. osoby związane z Obywatelami RP i fundacją Dom Otwarty.

W rozmowie z przedstawicielami PCK protestujący przedstawili swoje postulaty. Wśród nich jest natychmiastowa realizacja pomocy humanitarnej dla uchodźców i i migrantów obecnych we wschodnim polskim pasie przygranicznym.

Aktywiści żądają również zaangażowania Polskiego Czerwonego Krzyża w realizację zadań związanych z odnajdowaniem i identyfikacją uchodźców zaginionych w Polsce.

Chcą także „bezzwłocznego rozliczenia współodpowiedzialności kierownictwa centralnego i regionalnego Polskiego Czerwonego Krzyża za dotychczasowe zaniechania w okolicznościach kryzysu humanitarnego na granicy polsko-białoruskiej, w szczególności zaś - w obliczu strukturalnej przemocy fizjologicznej doświadczanej tam przez uchodźców i uchodźczynie, wskutek których śmierć poniosło co najmniej pięcioro z nich”.

Demonstranci planują okupować budynek do wtorku.

PCK zbyt mało aktywny?

PCK podkreśla, że zarząd jest gotowy usiąść do rozmów z manifestującymi w środę.

Na początku września instytucja wydała oświadczenie, w którym wyjaśniała swoje możliwości działania przy polsko-białoruskiej granicy.

PCK tłumaczył, że jest stowarzyszeniem działającym na obszarze Polski. I choć jest komponentem Międzynarodowego Ruchu Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca, to nie jest organizacją międzynarodową.

„W sytuacji działań poza granicami kraju, pierwszym i naturalnym partnerem jest bratnie stowarzyszenie Czerwonego Krzyża lub Czerwonego Półksiężyca, które jest gospodarzem na terenie kraju, w którym działa” - napisano.

Dodano, że każde krajowe stowarzyszenie Czerwonego Krzyża lub Czerwonego Półksiężyca funkcjonuje w oparciu o przepisy prawa krajowego i międzynarodowego, realizując zadania statutowe wynikające z misji Ruchu. Pełni on rolę pomocniczą wobec państwa, zachowując autonomię.

„Zapewniamy, że nie pozostajemy bierni, a los pokrzywdzonych jest dla nas wartością nadrzędną. Działamy zgodnie ze swoim mandatem i statutowymi obowiązkami, a także w ramach obowiązujących przepisów prawa krajowego i międzynarodowego. Utrzymujemy stałe kontakty ze strukturami międzynarodowymi Ruchu, które są na bieżąco informowane o działaniach i wyzwaniach, z którymi się mierzymy, by w duchu jedności i neutralności skutecznie udzielić wsparcia potrzebującym. Efektem współpracy w ramach struktur międzynarodowych Czerwonego Krzyża jest pomoc, która została udzielona osobom przebywającym na granicy polsko-białoruskiej w dniu 1 września br.” - napisano.

PCK wskazał, że nie uzyskał wówczas zgody na pomoc organizowaną po stronie polskiej, ponieważ poinformowano, że osoby przebywające na granicy znajdują się na terytorium Białorusi.

„Naturalnym rozwiązaniem w tej sytuacji jest skorzystanie z komponentów ruchu międzynarodowego, do którego należymy” - głosił komunikat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Protest aktywistów w siedzibie PCK. Żądają natychmiastowej pomocy dla migrantów - Portal i.pl

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna