Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Protest pod Radiem Maryja. Chryja 2: Przebierańcy o. Rydzyk i posłanka Sobecka całowali się pod tęczą! Na drugi koniec tęczy z o. Tadeuszem

Małgorzata Oberlan
Protest pod Radiem Maryja w Toruniu: "Na drugi koniec tęczy z ojcem Tadeuszem. Chryja 2"
Protest pod Radiem Maryja w Toruniu: "Na drugi koniec tęczy z ojcem Tadeuszem. Chryja 2" Jacek Smarz
"Na drugi koniec tęczy z ojcem Tadeuszem. Chryja 2" - to nazwa feministycznej demonstracji, która odbyła się dziś pod Radiem Maryja w Toruniu. Nie zabrakło na niej samego o. Rydzyka i posłanki Anny Sobeckiej (PiS) - oczywiście, przebierańców.

- Dlaczego spotykamy się pod tęczą? Bo w tym roku jest nagonka na środowiska LGBT. Solidaryzujemy się z nimi - tłumaczyła Agata Chyżewska-Pawlikowska z Toruńskiego Strajku Kobiet, głównego organizatora "Chryi 2". Tęczowa flaga dużych rozmiarów cały czas towarzyszyła manifestującym.

Feministyczny performance już po raz drugi odbył się w Toruniu. Ponownie 3 maja, by uczcić urodziny o. Tadeusza Rydzyka, dyrektora Radia Maryja. Rzecz jasna, w sposób dla redemptorysty niezbyt przyjemny. Około 100 uczestników demonstracji ruszyło w pochodzie ul. Żwirki i Wigury, by dojść do siedziby rozgłośni. Marszowi przewodził mężczyzna w stroju duchownego, z maską ojca Rydzyka i numerem konta bankowego, wypisanym na stule. W pochodzie szli demonstranci z Torunia, ale i Trójmiasta, Krakowa, Wrocławia, Elbląga, Szczecina, Bydgoszczy, Piły czy Jeleniej Góry.

Tuż przed budynkiem Radia Maryja "ojca Rydzyka" przywitała "posłanka Anna Sobecka", czyli przebrana za parlamentarzystkę kobieta. Był bukiet tulipanów, uściski, a nawet sążniste całusy. Później "posłanka" wygłosiła mowę z seksualnymi podtekstami. opartą m.in. o wizje mistyczki, św. Hildegardy z Bingen i św. Teresy z Avila.

Jutro, 3 maja, przed Radiem Maryja w Toruniu odbędzie się feministyczna "Chryja 2". Ubiegłoroczna demonstracja jest przedmiotem prokuratorskiego śledztwa. Wielu ludzi zbulwersowała. Dlaczego? O co ta cała chryja?

Dlaczego "Chryja" tak bulwersuje? Przypominamy, co feministk...

W trakcie demonstracji można było pobierać druki apostazyjne, a same feministki wprost nawoływały do apostazji, czyli wystąpienia z Kościoła rzymskokatolickiego. Agata Chyżewska-Pawlikowska opowiedziała publicznie o tym, jak feministki - uczestniczki ubiegłorocznej "Chryi", są przesłuchiwane przez policjantów w różnych miastach. Według wytycznych toruńskiej prokuratury funkcjonariusze zadają im pytania o apostazję właśnie i nawoływanie do niej. - Konsultowaliśmy się z prawnikiem. Powiedział nam, że nawoływanie do apostazji nie jest karalne, więc nawołujemy! - podkreśliła liderka demonstracji.

Spektakularnym momentem happeningu było obalenie symbolicznego "pomnika hipokryzji", czyli wykonanego z tektury ołtarza. Widniały na nim napisy siedmiu grzechów głównych. "Wszyscy razem, ręce w górę, obalimy Rydzykurę" - skandowały feministki, które najpierw siedmiokrotnie okrążyły "pomnik hipokryzji", a później go zniszczyły, polewając wodą i tłukąc kijami.

W trakcie demonstracji otwarcie mówiono o "niezwykłej pazerności i radiu, które w tej pazerności przoduje". Przypomniano też, że z publicznych pieniędzy wsparto budowę Muzeum Pamięć i Tożsamość imponująca kwotą ok. 122 mln zł. Zaraz dodając, że na podwyżki płac dla strajkujących nauczycieli rząd PiS pieniędzy nie znalazł.

W demonstracji przed Radiem Maryja wzięło udział około 100 osób. Kilkakrotnie mniej, niż rok temu. Było za to zdecydowanie więcej policjantów, chociaż pracy wiele nie mieli - do tak zwanych incydentów nie doszło. Swojego przedstawiciela na "Chryję 2" wydelegował Michał Zaleski, prezydent Torunia. Uczynił tak po wezwaniu posłanki Anny Sobeckiej (PiS). Pełnomocnik, zgodnie z przepisami, mógłby rozwiązać zgromadzenie, gdyby doszło do łamania prawa.

Przypomnijmy, że "Chryi 2" miało nie być. Najpierw zakazu dla niej od prezydenta miasta domagała się twardo posłanka Anna Sobecka (PiS), była lektorka Radia Maryja. Potem zablokować wydarzenie usiłował wojewoda kujawsko-pomorski. Stwierdził, że pierwszeństwo w tym samym miejscu i czasie mają rzekomo cykliczne obchody uchwalenia Konstytucji 3 Maja, organizowane przez samorząd studencki Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Sprawa skończyła się w Sądzie Okręgowym w Toruniu, który uchylił decyzję wojewody. Nie dopatrzył się przekonujących dowodów na to, by studenci takie "wydarzenie cykliczne" organizowali.

W ten sposób - "Chryja 2" jednak się 3 maja 2019 roku odbyła i to całkowicie legalnie. Przebieg "Chryi" z roku 2018 jest przedmiotem prokuratorskiego śledztwa. Po doniesieniu posłanki Anny Sobeckiej śledczy badają, czy nie doszło na niej do obrazy uczuć religijnych, znieważenia i zniesławienia ojca Rydzyka oraz czy nie używano mowy nienawiści. Nikomu dotąd nie postawiono żadnych zarzutów.

Ubiegłoroczna Chryja pod Radiem Maryja:

„Chryja pod Radiem Maryja”. Pod takim hasłem odbywał się dziś 3.05 event zorganizowany przez organizacje feministyczne z okazji 73. urodzin o. dyrektora Tadeusza Rydzyka. Obejrzyjcie fotorelację. Akcję zorganizowały: Kolektyw Manifa Toruńska, kolektyw Warszawski Strajk Kobiet, Ogólnopolski Strajk Kobiet, oraz Fundacja Nie Tylko Matka Polka. Zobacz także: Jaki majątek ma o. Tadeusz Rydzyk i Fundacja Lux Veritatis?Polecamy: Ile zarabiają księża w Polsce? [STAWKI]

"Chryja pod Radiem Maryja". Organizacje feministyczne święto...

Zobacz też: Flash Info - 2 maja 2019

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna