Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prowadź nas Pasterzu!

Katarzyna Jabłonowska
Dziś abp Edward Ozorowski zostanie wprowadzony na katedrę biskupią Metropolii Białostockiej
Dziś abp Edward Ozorowski zostanie wprowadzony na katedrę biskupią Metropolii Białostockiej Opr. graf. R. Mogilewski
Białystok. Abp Edward Ozorowski obejmie dziś władzę w metropolii białostockiej. Od dziś to on będzie podejmował najważniejsze decyzje w sprawach dotyczących blisko 1,2 mln katolików.

Ceremonia ingresu (czyli objęcia władzy) rozpocznie się tuż przed godz. 16, kiedy to abp Ozorowski opuści dom biskupi i przejdzie do katedry. Tu, w drzwiach powita go proboszcz ks. Antoni Lićwinko. Następnie wikariusz generalny, ks. Adam Krasiński odczyta przed ołtarzem bullę papieską, powołującą nowego metropolitę, a nuncjusz apostolski, abp Józef Kowalczyk wprowadzi go na katedrę biskupią i wręczy przywieziony w 1945 r. przez wypędzonego z Wilna abp. Romualda Jałbrzykowskiego, pastorał (czyli laskę biskupią). Abp Ozorowski odbierze później od prezydenta Białegostoku symboliczny klucz do miasta, a także wygłosi homilię, w której najprawdopodobniej przedstawi swoje plany i program działania w archidiecezji.
W uroczystościach i mszy św. uczestniczyć będą m.in.: Prymas Polski kard. Józef Glemp, były ordynariusz diecezji białostockiej - kard. Henryk Gulbinowicz, a także ok. 30 biskupów z Polski i zza wschodniej granicy.
Nowy pasterz...
Abp Edward Ozorowski urodził się w 1941 r. w Wólce-Przedmieście koło Białegostoku. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1964 r., a sakrę biskupią przyjął 26 kwietnia 1979 r. Jest pierwszym biskupem, którego na początku swego pontyfikatu mianował Jan Paweł II. Białostoczanie znają go doskonale, gdyż przez ostatnie 27 lat pełnił tu funkcję biskupa pomocniczego. Był także rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Białymstoku.
Duszpasterz jest również cenionym naukowcem - jest profesorem teologii w zakresie dogmatyki i historii teologii. Jego dorobek naukowy liczy ponad tysiąc publikacji.
...młodej metropolii
Metropolia białostocka, na której czele stoi abp Ozorowski, powstała na mocy bulli pt.: "Totus Tuus Poloniae Populus", wydanej w marcu 1992 r. przez Jana Pawła II. Składa się z trzech diecezji (dwóch sufraganalnych: łomżyńskiej, na czele której stoi bp Stanisław Stefanek i drohiczyńskiej, której pasterzem jest bp Antoni Dydycz, a także archidiecezji białostockiej).
Zdecydowanie największą i zarazem najstarszą, bo powołaną w 1925 r., częścią metropolii jest diecezja łomżyńska. Mieszka w niej 568 tys. wiernych, czyli o ok. 200 tys. więcej niż w archidiecezji białostockiej i o ok. 365 tys. więcej niż w diecezji drohiczyńskiej. Także w tej pierwszej diecezji jest najwięcej zgromadzeń i zakonów - 6 męskich i 15 żeńskich, w drohiczyńskiej jest ich odpowiednio 3 i 13, a w białostockiej 2 i 17.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna