Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prowadzą pacjenta „za rękę”. Prawie tysiąc osób z nowotworami skorzystało z pilotażowego programu Białostockiego Centrum Onkologii (zdjęcia)

Izolda Hukałowicz
Izolda Hukałowicz
Białostockie Centrum Onkologii
Białostockie Centrum Onkologii Wojciech Wojtkielewicz
Rejestrują na badania, umawiają na wizyty i dbają, aby pacjent nie zagubił się w systemie. Koordynatorzy opiekują się pacjentami onkologicznymi od momentu otrzymania diagnozy do końca leczenia. Minął rok od rozpoczęcia ich działalności w Białostockim Centrum Onkologii.

Koordynatorki wspierają pacjentów

1 grudnia minął rok od rozpoczęcia realizacji w Białostockim Centrum Onkologii im. M. Skłodowskiej-Curie w Białymstoku (BCO) pilotażowego programu koordynowanej opieki nad pacjentami onkologicznymi.

Na czym on polega? Otóż, każdy pacjent, który otrzyma diagnozę jednego z nowotworów – raka piersi, raka jelita grubego, raka gruczołu krokowego, raka płuc lub raka jajnika – może mieć swojego koordynatora.

Koordynatorzy leczenia onkologicznego wspierają pacjenta od momentu uzyskania wyniku histopatologicznego.

- Są to doświadczone statystki i sekretarki medyczne, które czuwają nad pacjentem, prowadzą go „za rękę” i pomagają w umawianiu wizyt oraz kontakcie z lekarzem – mówi dr Dorota Kazberuk, koordynatorka medyczna ds. pilotażu onkologicznego w BCO. - Pacjent jest otoczony wsparciem koordynatorki na wszystkich etapach: od diagnostyki, poprzez terapię i rehabilitację.

23-03-2020 bialystok bco namiot do selekcji wstepnej klasyfikacji pacjentow koronawirus fot. wojciech wojtkielewicz/kurier poranny/gazeta wspolczesna/polska press

Białystok: Koronawirus w BCO. Pięciu pracowników szpitala on...

Pandemia utrudniła działania

W pilotażu biorą udział dwa szpitala koordynujące – BCO oraz Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku. Współpracują z nimi: Wojewódzki Szpital Zespolony im. J. Śniadeckiego, Szpital Wojewódzki im. dr Ludwika Rydygiera w Suwałkach, Szpital Wojewódzki im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży oraz Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej MSWiA w Białymstoku.

W ciągu roku w województwie podlaskim z programu skorzystało 955 osób, w tym blisko 750 pacjentów zakwalifikowało BCO. Największą grupę stanowią pacjentki z rakiem piersi – 466 i pacjenci z rakiem jelita grubego – 245. Następnie kolejno mężczyźni z rakiem gruczołu krokowego – 115, pacjenci z rakiem płuca i jajnika – po 65 osób.

Realizację pilotażu utrudniła pandemia. Szpital MSWiA oraz szpital w Łomży zostały przekształcone na covidowe, co spowodowało, że liczba pacjentów była tam minimalna.

Obchody Europejskiego Dnia Walki z Rakiem Piersi w BCO.

Różowe baloniki i żonkile w Białostockim Centrum Onkologii. ...

Pacjenci są zadowoleni

- Dowiedziałam się, że mam raka piersi w lipcu tego roku i od razu zostałam wdrożona w pilotaż – mówi Agnieszka Dadura z Augustowa. – Bardzo fajnie zaopiekowano się mną i poprowadzono. Nie musiałam martwić się, że będę czekać na wyniki miesiącami. Nie odczuwałam stresu i jestem bardzo zadowolona, że z tego skorzystałam.

Pani Agnieszka jest już po kolejnej chemioterapii i ciągle korzysta z programu. Zachęca też do tego innych:

- To daje takie poczucie bezpieczeństwa. Mam telefon do mojej koordynatorki i zawsze mogę zadzwonić, gdy czegoś nie wiem, nie jestem czegoś pewna. Naprawdę warto z tego skorzystać.

Jak podkreślają lekarze z BCO, pilotaż usystematyzował i skoordynował opiekę nad pacjentami onkologicznymi. Jest on jednym z elementów Krajowej Sieci Onkologicznej, który w województwie podlaskim działać będzie do końca grudnia 2021 r. Realizują go cztery województwa: podlaskie, pomorskie, dolnośląskie i świętokrzyskie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Prowadzą pacjenta „za rękę”. Prawie tysiąc osób z nowotworami skorzystało z pilotażowego programu Białostockiego Centrum Onkologii (zdjęcia) - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna