Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przeczytać Białystok 2013

(ak)
sxc.hu
Spotkania z pisarzami, kiermasz książek i wycieczki literackie, czyli jak przeczytać miasto w weekend. Miłośnicy książek i literatury mają swoje prawdziwe święto. Organizuje je Teatr Dramatyczny i Fabryka Bestsellerów.

Ideą festiwalu jest wyprowadzenie literatury z biblioteki, bo książka żyje dopiero w rękach i wyobraźni czytelnika. Chcemy przyzwyczaić białostoczan, że to nie jest tak, że należy tylko czytać w domowym zaciszu, ale można też wyjść i rozmawiać o książce - mówi Marek Kochanowski ze Stowarzyszenia Fabryka Bestsellerów.

Do niedzieli, * czerwca w Białymstoku trwa drugi festiwal literacki Przeczytać Białystok 2013, który wspólnie organizują Teatr Dramatyczny i Stowarzyszenie Fabryka Bestsellerów. Program jest bardzo intensywny i ciekawy. Na ulicach, przystankach autobusowych, w parkach, ogródkach kawiarnianych, a także w szpitalach czy areszcie śledczym możemy spotkać osoby czytające na głos.

- Uprzedzam to nie są osoby niezrównoważone psychicznie, a nasi aktorzy, którzy kochają czytać książki - uspokaja Dana Łukasińska, kierowniczka literacka Teatru Dramatycznego.

To kolejna odsłona akcji TUczyTAMy. Jednym z jej elementów jest hejnał literacki, który rozbrzmiewa o godz. 15 w ratuszowej wieży.

- W kilku miejscach w mieście zainstalujemy skrzynie z napisem "Wymień się", każdy będzie mógł zostawić w niej jakąś książkę, a wziąć inną - mówi Martyna Zaniewska z Teatru Dramatycznego.

W Labalbalu i kawiarni festiwalowej, który znajduje się w miejscu po dawnej restauracji przy teatrze odbędzie się jeszcze sześć spotkań z pisarzami. W piątek, 7 czerwca z prof. Zbigniewem Mikołejką i Magdaleną Tulli. O godz. 21 w Labalbalu odbędzie się slam poetycki prowadzony przez Andrzeja Bajguza. W sobotę, 8 czerwca będzie można spotkać się z Marcinem Świetlickim, a w niedzielę, 9 czewca z Elizą Mórawską, Witoldem Szabłowskim i Izabelą Meyzą. Na białostockim festiwalu swoją premierę będzie miała także najnowsza wyjątkowa powieść "ości" Ignacego Karpowicza.

Na sobotę (godz. 12 w teatrze) zaplanowano także warsztaty wycinania wierszy z udziałem Damiana Kudzinowskiego i Marka Kochanowskiego. Ważnym elementem festiwalu jest plenerowa premiera filmu dokumentalnego Piotra i Anny Sadzińskich "Sokrat Janowicz - jak zostałem Białorusinem" o godz. 20, a na dachu teatru koncert zespołu Zerova inspirowany twórczością Witolda Gombrowicza o godz. 22.

Niedziela będzie sprzyjała wycieczkom. O godz. 11 spod teatru ruszy rowerowy peleton literacki Wojciechem Koronkiewiczem, a o godz. 13 Marek Kochanowski zabierze wszystkich zainteresowanych na spacer.

Do niedzieli na placu przed teatrem trwa także kiermasz, gdzie książki można nabyć z promocyjnych cenach. W razie kiepskiej pogody wydarzenia zostaną przeniesione pod dach teatru. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Dokładny program można znaleźć na stronach organizatorów. Więcej w serwisie Strefa Imprez

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna