Przed przeziębieniem czasem nie uciekniesz

  Przed przeziębieniem czasem nie uciekniesz

  Artykuł Partnera

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Przed przeziębieniem czasem nie uciekniesz
  Ale możesz z nim szybko wygrać. Współlokatorka z mieszkania od kilku dni chodzi zakatarzona, dziecko wróciło z gorączką z przedszkola, starsza pani w autobusie kaszlała jakby jutra miało dla niej nie być albo klient zapomniał się odwrócić przy kichnięciu. Czasem zwyczajnie nie da się uciec przed zarazkami i wiesz, że za kilka dni i ciebie dopadnie. Zbieraj arsenał, idzie wirus.
  Przed przeziębieniem czasem nie uciekniesz

  Wszystko co przeciwwirusowe


  Masz już wizję bólu gardła, wysokiej gorączki i niedrożnego nosa? Postaraj się zabezpieczyć jak najwcześniej. Ponieważ zarówno przeziębienie jak i grypę wywołują wirusy, nie ma sensu sięgać po antybiotyki, które zwalczają jedynie bakterie. Tu trzeba działać szybko i zdecydowanie, już przy pierwszych objawach. Bardzo pomocne będą napary z ziół, które działają aseptycznie i wzmacniająco. Przeciwwirusowe działanie wykazuje zwłaszcza sok z czarnego bzu, natomiast napotnie i przeciwgorączkowo działa napar z lipy. Dodatkowo jeżówka popularna to mniej znane zioło z arsenału naszych babć, które jednak posiada wyjątkowe właściwości, jeśli chodzi o walkę o nasze zdrowie. Substancje zawarte w tej roślinie pobudzają do działania leukocyty T, czyli dokładnie takie jakie zwalczają wszelkie infekcje w naszym organizmie. Szukaj porad także na stronie http://tevazdrowiewdobrejcenie.pl/kategoria/przeziebienie-grypa-i-kaszel/.

  Rumianek natomiast polecany jest w inhalacjach łagodzących katar, a ponieważ przy tej przypadłości pojawia się zapalenie błony śluzowej nosa do naparu warto dodać również szałwię, gdyż działa ściągająco i bakteriobójczo. Przy katarze, jeśli nie występują przeciwskazania można skorzystać z aerozoli do nosa, na przykład zawierające ksylometazoliny chlorowodorek. Substancja ta łagodzi odczyn zapalny oraz zwęża naczynia krwionośne błony śluzowej.

  Ewentualnie na chore zatoki


  Jeśli masz tendencję do infekcji zatok, koniecznie skup się w pierwszej kolejności na wyleczeniu schorzenia w pierwszym stadium. Zakładając, że to nie pierwszy raz, kiedy dopada cię zapalenie zatok, znasz już pierwsze objawy. Te pojawiają się najczęściej w konsekwencji niedrożności nosa, kiedy nabrzmiałe błony śluzowe nosa zatrzymują wydzielinę wewnątrz zatok, a w tej namnażają się bakterie. Zapalenie zatok to jedno z najbardziej bolesnych schorzeń. Charakterystyczny jest ból przy pochylaniu w okolicy czoła lub jeśli dotknie zatok obocznych nosa w umiejscowiony na policzkach. Oprócz inhalacji, które pomogą obkurczyć

  błonę śluzową i uwolnić wydzielinę, na ból związany z zapaleniem zatok wielu osobom pomagają leki zawierające chlorowodorek pseudoefedryny w połączeniu z ibuprofenem. Drugi składnik działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, pierwszy natomiast zmniejsza przekrwienie błon śluzowych.

  Nieleczone zapalenie zatok będzie się pogłębiało, a ból osiągnie poziom krytyczny. Jeśli infekcja jest bardzo zaawansowana, a leki bez recepty nie pomagają, należy koniecznie skierować się do lekarza specjalisty, gdyż może zachodzić konieczność odblokowania zatok. Jest to o tyle groźne, że zatoki czołowe umiejscowione są bardzo blisko mózgu. Jest to również rodzaj infekcji nawracającej.

  W razie męczącego kaszlu


  Przeziębienie a częściej grypa skutkuje pojawieniem się uciążliwego kaszlu. Najpierw jest to rodzaj kaszlu suchego, powstałego w wyniku podrażnienia błon śluzowych przełyku i gardła, później w miarę postępowania infekcji przekształca się w kaszel mokry. Kaszel suchy jest bezproduktywny, nie ma więc podstaw do tego by się z nim męczyć. Tu pomogą środki, które zahamują sam odruch kaszlu. Im dłużej się bowiem utrzymuje tym bardziej uszkodzona jest błona śluzowa, a ta stanowi zawsze pierwszą barierę dla wnikania zarazków. W uszkodzenia wnikają one łatwiej.

  Jeśli zaś kaszel ma już formę raczej mokrą, z podręcznikowym odkrztuszaniem wydzieliny by pozbyć się go szybciej koniecznie zastosuj leki i syropy wykrztuśne. Te pomogą rozrzedzić zalegający śluz przez co łatwiej będzie go wykrztusić. Jest to kluczowe dla skrócenia czasu trwania całej choroby.

  Postaraj się też w miarę możliwości zostać w domu, pod ciepłym kocykiem z kubkiem ciepłego naparu z lipy. Dzięki temu nie tylko zrelaksujesz się i szybciej staniesz na nogi, ale też nie będziesz zarażać innych w swoim otoczeniu, tak jak ciebie ktoś zaraził.

  Lek na przeziębienie: jak wybrać go z głową?

  Zapytaj lekarza

  1 3 4 5 ... 25 »
  28 stycznia

  Światowy Dzień Trędowatych

  zobacz więcej »