Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przedszkole zaprasza

Katarzyna Patalan [email protected]
Dzieci, które wcześniej rozpoczną naukę w przedszkolu znacznie lepiej radzą sobie z nauką w "zerówce" i szkole podstawowej
Dzieci, które wcześniej rozpoczną naukę w przedszkolu znacznie lepiej radzą sobie z nauką w "zerówce" i szkole podstawowej A. Gardocki
Łomża Przez najbliższe dwa tygodnie można składać dokumenty do łomżyńskich przedszkoli. Dzieci znajdą tam opiekę, naukę i rozrywkę. Podajemy, gdzie są jeszcze wolne miejsca.

- Zakończyliśmy już nabór dzieci do miejskich przedszkoli - tak twierdzi Wojciech Kowalik, naczelnik wydziału oświaty w łomżyńskim magistracie, mimo tego, że do zakończenia naboru zostało jeszcze dwa tygodnie. - Jest bardzo dobrze, w większości placówek nie ma już wolnych miejsc. Dwie grupy żłobkowe też są już pełne.
Z powodu dużego zainteresowania łomżyńskimi przedszkolami naczelnik wydziału zdecydował, że w tym roku nie zamieści interenetowej informacji o wolnych miejscach w miejskich przedszkolach. Tym samym rodzice, którzy chcą dowiedzieć się, czy w placówce, która ich interesuje są jeszcze wolne miejsca muszą się tam udać osobiście lub zadzwonić. Okazało się bowiem, że wbrew informacjom otrzymanym w wydziale oświaty, wolne miejsca są w większości przedszkoli, a nabór ciągle trwa.

Czekają na przedszkolaki
W większości łomżyńskich przedszkoli są jeszcze wolne miejsca w grupach przedszkolnych. Komplet maluchów jest już w Publicznym Przedszkolu nr 4 z oddziałami integracyjnymi w Łomży.
- Karty zaczęliśmy wydawać na początku marca i już po dwóch tygodniach mieliśmy komplet przedszkolaków - mówi Jolanta Mieczkowska, dyrektor placówki.
Rodzice dzieci z orzeczeniami o niepełnosprawności mogą jeszcze znaleźć miejsca dla swoich pociech w grupie integracyjnej w Publicznym Przedszkolu nr 8.
Ale wolnych miejsc nie znajdą już w Publicznym Przedszkolu nr 9 i 14 w Łomży. W obydwu placówkach wolne miejsca są tylko w grupie sześciolatków, które przychodzą na pięć godzin nauki.
Reszta przedszkoli ma jeszcze wolne miejsca zwłaszcza w grupach dla najmłodszych dzieci.
- Rzeczywiście do grupy trzylatków mamy jeszcze ok 15 wolnych miejsc - mówi Maria Mikołajewska, dyrektor Publicznego Przedszkola nr 2 w Łomży.- Na zgłoszenia czekamy jeszcze przez dwa tygodnie.
Jeszcze kilka wolnych miejsc jest w Małym Artyście i Wesołym Słoneczku, przedszkolach prowadzonych przez Stowarzyszenie Edukator.
O ile brakuje chętnych do najmłodszych grup przedszkolnych, o tyle liczba zainteresowanych grupami żłobkowymi znacznie wzrosła.
- Rzeczywiście coś się ruszyło - przyznaje Jolanta Mieczkowska. - Nasz grupa żłobkowa już liczy 20 maluchów.

Lepszy edukacyjny start
Pedagodzy zgodnie przyznają, że wzrasta zainteresowanie przedszkolami. Rodzice posyłają swoje pociechy już nie tylko dlatego, że pracują, ale przede wszystkim dlatego, by ułatwić najmłodszym edukacyjny start.
- Do przedszkola trafiają dzieci, których np. mama nie pracuje, ale chce aby dziecko chodziło do przedszkola - przyznaje Grażyna Kowalewska, dyrektor Publicznego Przedszkola nr 14 w Łomży. - Z roku na rok przybywa maluchów w najmłodszych grupach.
Niestety dostęp do edukacji przedszkolnej w województwie podlaskim jest niemal najniższy w kraju. Zwłaszcza na wsi dostęp do edukacji przedszkolnej jest bardzo trudny.
- Przedszkole jest bardzo ważne w rozwoju dziecka. Procentuje to w późniejszej nauce - przekonuje Barbara Kuczałek, prezes stowarzyszenia Edukator.
Aby oswoić właśnie najmłodszych z przedszkolną rzeczywistością placówki organizują bezpłatne zajęcia dla przyszłych przedszkolaków.
- Już po raz czwarty rozpoczęły się tzw. darmowe czwartki - tłumaczy Janina Szenk-Leszczyńska, dyrektor Przedszkola nr 15. - Bezpłatnie na dwie godziny w każdy czwartek zapraszamy przedszkolnych kandydatów do każdej z naszych grup.

Trudniej na wsi
Stowarzyszenie Edukator dwa tygodnie temu rozpoczęło projekt Wiejskie Ośrodki Edukacji Przedszkolnej szansą na harmonijny rozwój dzieci. Dzięki temu powstało 55 ośrodków przedszkolnych na terenie pięciu województw, w tym najwięcej w podlaskiem. Wiejskie przedszkolaki uczestniczą w sześciogodzinnych zajęciach trzy razy w tygodniu. Mogą także liczyć na specjalistyczne konsultacje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna