MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przejście na emeryturę - ile można dorobić, by nie została zmniejszona

ew
Katarzyna Krupicka
Katarzyna Krupicka Archiwum
W redakcji gościliśmy Katarzynę Krupicką, rzecznika regionalnego ZUS, która odpowiadała na pytania Czytelników.

Jestem na wcześniejszej emeryturze. Jeszcze nie ukończyłam 60 lat, a chciałabym podjąć pracę. Ile mogę zarobić?

- Progi zarobkowe zmieniają się zawsze w ostatnim miesiącu kwartału. Od 1 czerwca 2017 r. kwoty, które można uzyskać w drodze zatrudnienia, uległy zmianie. Szczególną uwagę na tę kwestię powinny zwrócić osoby, które nie ukończyły powszechnego wieku emerytalnego. Jeśli bowiem zarabiają więcej niż ustalone limity, ZUS - zgodnie z obowiązującymi przepisami - może im zmniejszyć albo zawiesić świadczenie. Jeśli zatem otrzymuje Pani świadczenie, a nie ukończyła wspomnianego wieku, powinna o tym fakcie powiadomić ZUS.

Wysokość kwot wpływających na zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia zmienia się cztery razy do roku: w marcu, czerwcu, wrześniu i grudniu. Może Pani bez żadnych konsekwencji dorabiać do świadczenia, jeśli przychód nie jest wyższy niż 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (za poprzedni kwartał ostatnio ogłoszonego przez prezesa GUS). Kwota ta obecnie wynosi 3047,50 zł. Jeśli jednak przekroczy Pani ten próg, a nie osiągnie powszechnego wieku emerytalnego, ZUS może zawiesić lub zmniejszyć świadczenie. Świadczenie zostanie pomniejszone, jeśli pani przychód przekroczy 70 proc. , ale nie przekroczy 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Jeśli zarobki przekroczą 130 proc., tj. 5659,70 zł, ZUS zawiesi wypłatę świadczenia. Warto też pamiętać, że świadczenie nie może być zmniejszone o więcej niż o 565,53 zł - w przypadku emerytury.

Na zwieszenie lub zmniejszenie świadczenia wpływa przychód (nie mylić z dochodem) uzyskany m.in. z tytułu:

pracy wykonywanej w ramach umowy o pracę, pracy wykonywanej na podstawie umowy o pracę nakładczą;

pracy wykonywanej w rolniczych spółdzielniach produkcyjnych i spółdzielniach kółek rolniczych;

pracy wykonywanej na podstawie umowy agencyjnej lub umowy - zlecenia albo umowy o dzieło, której wykonywanie jest objęte obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi, jeśli umowę taką emeryt lub rencista zawarł z pracodawcą, u którego nadal jest zatrudniony lub jeżeli w tramach takiej umowy (zawartej z inną firmą) wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, u którego jest zatrudniony;

prowadzenia pozarolniczej działalności oraz współpracy przy jej wykonywaniu;

uposażenia z tytułu służby.

Od ubiegłego roku mam przyznaną emeryturę, jednak nie pobierałam jej, ponieważ nie rozwiązałam umowy o pracę. Teraz mam zamiar zrezygnować z pracy. Czy w związku z tym powinnam dostarczyć jakieś dokumenty do ZUS-u? Jeśli tak, to jakie?

- Gdy zdecyduje się Pani na zaprzestanie aktywności zawodowej, wówczas na stosownym druku lub w formie podania należy powiadomić o swojej decyzji Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Wniosek powinien zawierać polecenie ponownego ustalenia emerytury i o podjęciu jej wypłaty. Dołączone musi być też do niego świadectwo pracy lub świadectwa pracy, które potwierdzą fakt rozwiązania stosunku bądź stosunków pracy, jeżeli jest ich kilka. Wówczas nastąpi ostateczne obliczenie wysokości emerytury, która dotychczas nie była wypłacana.

Do podstawy jej obliczenia włączone zostaną kwoty składek na ubezpieczenia emerytalne z uwzględnieniem ich waloryzacji, zewidencjonowane na koncie ubezpieczonego do końca miesiąca kalendarzowego poprzedzającego miesiąc, od którego przysługuje wypłata emerytury.

Emerytura zostanie obliczona poprzez podzielenie podstawy (składają się na nią zwaloryzowane składki, zwaloryzowany kapitał początkowy oraz kwoty funduszy zewidencjonowanych na subkoncie) przez średnie dalsze trwanie życia obowiązujące w dniu zgłoszenia wniosku o podjęcie wypłaty emerytury. Jeżeli będzie to korzystniejsze, do ustalenia wysokości emerytury mogą być zastosowane tablice trwania życia obowiązujące w dniu, w którym osiągnęła pani wiek emerytalny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna