Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przestępcy podszywający się pod znajomych lub internetowych klientów oszukali kilkoro mieszkańców woj. podlaskiego

OPRAC.:
Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
Oszuści są coraz bardziej kreatywni. Znajdują nowe sposoby na wyłudzenie danych i kradzież pieniędzy.
Oszuści są coraz bardziej kreatywni. Znajdują nowe sposoby na wyłudzenie danych i kradzież pieniędzy. pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne
Cyberprzestępcy, aby wyłudzić pieniądze, często wykorzystują popularne portale społecznościowe oraz komunikatory. Jedną z metod stosowaną przez przestępców jest próba uzyskania kodu BLIK.

Do policjantów z białostockiej „dwójki” zgłosił się 21-letni mieszkaniec Białegostoku. Mężczyzna poinformował policjantów, że ktoś oszukał trójkę jego znajomych podszywając się pod niego. Jak ustalili mundurowi, ktoś włamał się na konto społecznościowe 21-latka. Następnie podając się za niego, poprosił za pośrednictwem komunikatora o pożyczkę. Ponieważ znajomi byli przekonani, że korespondują ze swoim kolegą wygenerowali kody BLIK. W ten sposób stracili w sumie 1700 złotych.

Policja ostrzega. Przestępcy proponują łatwy sposób przelania gotówki poprzez wygenerowanie numeru kodu BLIK w systemie płatności elektronicznej. Przekazany kod wystarczy, by sprawca mógł natychmiast wypłacić pieniądze. Bądźmy czujni i nie dajmy się zwieść pozorom.

Czytaj też: Oszustwo na zdalny pulpit. Ofiarami przestępców coraz młodsi. 24-latka straciła 60 tysięcy złotych

- Aby nie paść ofiarą oszustów radzimy weryfikować tożsamość osób, które wysyłają do nas wiadomości z prośbą o pożyczkę. Najpierw skontaktujmy się z nimi telefonicznie i upewnijmy się, czy faktycznie to oni potrzebują tego rodzaju pomocy. Nie kierujmy się pośpiechem, lecz zdrowym rozsądkiem - apeluje asp. Katarzyna Molska-Zarzecka z komendy miejskiej w Białymstoku. - Pamiętajmy również o stosowaniu silnych haseł, które zawierają małe i duże litery, cyfry oraz znaki specjalne. Dodatkową ochroną naszego konta może być dwuskładnikowe uwierzytelnienie. Wybierając pytania bezpieczeństwa wybierzmy hasło trudne do odgadnięcia, na które tylko my znamy odpowiedź. Pamiętajmy również o tym, aby nigdy nie zapisywać hasła w przeglądarce internetowej.

Uważajmy również na oszustów zainteresowanych zakupem oferowanej do sprzedażny przez nas rzeczy, którzy kontaktują się poprzez komunikatory. Zazwyczaj proponują płatność za produkt w serwisie, a następnie wysyłają link do formularza potwierdzającego rzekomy odbiór pieniędzy. Po wejściu w link polecają wprowadzenie danych konta do logowania i hasła, a następnie potwierdzenie transakcji wprowadzając kod BLIK. W ten sposób oszuści przejmują władzę nad naszym kontem, a pokrzywdzony traci oszczędności.

Zobacz także: Metody działania oszustów. Zobacz najpopularniejsze. Oszustwa na pocztę głosową, na blika, na olx, na policjanta

Boleśnie przekonała się o tym 18-letnia mieszkanka gminy Grabowo oszukana podczas sprzedaży zabawek na jednym z portali aukcyjnych. W piątek po południu zgłosiła się do policjantów z kolneńskiej komendy. Opowiedziała, że za pośrednictwem komunikatora odezwała się do niej osoba zainteresowana kupnem. Zapytała, czy będzie możliwość wysyłki zakupionego towaru. W kolejnej korespondencji 18-letnia mieszkanka gminy Grabowo dostała zrzut ekranu z konta bankowego potwierdzający dokonanie wpłaty za zakup toru wyścigowego. Następnie otrzymała link, w którym miała potwierdzić odbiór płatności. Kobieta postępowała zgodnie z instrukcją przesłaną w linku i podała dane do swojego konta bankowego. W kolejnym kroku wygenerowała 4-cyfrowy kod i wpisała go na stronie łudząco przypominającej stronę jej banku. Kobieta udostępniając oszustom dane, o które ją prosili umożliwiła im wypłatę pieniędzy za pomocą kodu BLIK. W taki sposób straciła 1050 złotych.

Jak nie dać się oszukać w przypadku kupna lub sprzedaży na portalach aukcyjnych?

  • bądź czujny, gdy otrzymasz wiadomość od kupującego/sprzedającego, aby wejść w link i podać dane karty bankomatowej;
  • nie należy podawać numeru karty i specjalnego kodu CVV2/CVC2 , który jest nadrukowany obok podpisu;
  • czytaj każdą wiadomość z kodem autoryzacyjnym, którą dostaje z banku zanim wykorzystasz go nie wiedząc co autoryzujesz;
  • każde finalizowanie transakcji poza portalem aukcyjnym, czy to przez wiadomości mailowe, sms-y i komunikatory, które zwierają linki powinno wzbudzić naszą czujność;
  • zwróć uwagę na pisownię w wiadomościach – jeśli to oszustwo często zawiera błędy i literówki;
  • każdy sposób wywarcia na nas presji czasu, pośpiechu, szybkiego sfinalizowania transakcji powinno wzmóc naszą czujność.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna