Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przeszkolenia wojskowe. Wojsko otwiera szerzej drzwi dla ochotników z całego kraju

Izabela Krzewska
Zapisy ruszyły 1 marca i potrwają do połowy tego roku. Potem zostanie opracowany projekt szkoleniowy zawierający metody, a przede wszystkim limit zadań do powołania chętnych.
Zapisy ruszyły 1 marca i potrwają do połowy tego roku. Potem zostanie opracowany projekt szkoleniowy zawierający metody, a przede wszystkim limit zadań do powołania chętnych. Archiwum/Anatol Chomicz
Wkrótce przeszkolenia wojskowe będzie mogła odbyć większa grupa cywilów bez służby wojskowej na koncie. WKU przyjmuje już wnioski.

Ministerstwo Obrony Narodowej sonduje na razie, jakie jest zainteresowanie.

- Wniosek do Wojskowej Komendy Uzupełnień o powołanie na ćwiczenia w trybie ochotniczym może złożyć każdy obywatel między 18. a 50. rokiem życia, nieposiadający przeszkolenia wojskowego oraz żołnierz rezerwy posiadający stopień oficerski i podoficerski do 60. roku życia - tłumaczy ppłk Bogusław Korsan, Wojskowy Komendant Uzupełnień w Białymstoku.

Zapisy ruszyły 1 marca i potrwają do połowy tego roku. Potem zostanie opracowany projekt szkoleniowy zawierający metody, a przede wszystkim limit zadań do powołania chętnych.

Ma to być nowa ochotnicza forma służby obok służby przygotowawczej (istnieje od 2009 r., czyli od kiedy zawieszono zasadniczą służbę wojskową). W ramach tej drugiej chętni do koszar trafiają na okres od 4 do 6 miesięcy (w zależności od korpusu do jakiego aspirują: szeregowy, podoficerski, oficerski). Nowa forma w praktyce ma być "namiastką" służby przygotowawczej - bo krótszą. W obu przypadkach o udział w ćwiczeniach mogą się ubiegać osoby, które nie są żołnierzami rezerwy, nigdy nie pełniły służby wojskowej i nie mają przeszkolenia wojskowego. Zainteresowanie jest duże. Tylko od 1 do 13 marca mury białostockiej WKU odwiedziło ponad 80 ochotników.

Obowiązkowe szkolenia rezerwistów prowadzone są już od 2013 r. MON chce dojść do poziomu 36-38 tys. osób rocznie. W ubiegłym tygodniu Rada Ministrów wydała rozporządzenie w sprawie wprowadzenia obowiązkowych ćwiczeń wojskowych również dla osób przeniesionych do rezerwy bez przeszkolenia wojskowego.

Służba ochotnicza

Aby złożyć akces do odbycia szkolenia w ramach służby przygotowawczej należy spełnić następujące warunki:

- Mieć uregulowany stosunek do służby wojskowej (określoną kategorię zdolności do pełnienia czynnej służby wojskowej - kat. A)
- Mieć ukończone 18 lat
- Posiadać minimum gimnazjalne wykształcenie (starsze roczniki - skończone 8 klas podstawówki)
- Mieć obywatelstwo polskie
- Być osobą niekaraną za przestępstwo umyślne

Gdzie wniosek?

- Wniosek należy złożyć w macierzystej WKU. Formularz można pobrać na miejscu lub ze strony internetowej: www.bialystok.wku.wp.mil.pl

- Wnioski mogą składać także kobiety zainteresowane odbyciem szkolenia

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna