Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przez złe kody nie zwrócą akcyzy za paliwo rolnicze. Ale wystawioną fakturę można skorygować

(koci)
Jeśli na fakturze za paliwo zostaną podane stare kody, rolnik nie może liczyć na zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie zakupionego oleju napędowego
Jeśli na fakturze za paliwo zostaną podane stare kody, rolnik nie może liczyć na zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie zakupionego oleju napędowego Polska Press
Na fakturach wystawianych przez stacje Orlen znajduje się zły kod, przez to rolnicy nie otrzymają zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego – poskarżył się nasz Czytelnik.

Jak tłumaczy rolnik, w tym roku przestały obowiązywać stare kody. Jednak na stacjach Orlenu ciągle są one wpisywane i przez to rolnicy nie mają możliwości odliczenia VAT-u.

– Na innych stacjach nie ma z tym problemu – mówi nasz rozmówca.

Pierwszy termin składania wniosków o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze przypada od 1 do 28 lutego 2019 roku– wtedy można starać się o zwrot podatku akcyzowego za paliwo wykorzystanie do produkcji rolniczej od 1 sierpnia 2018 r. do 31 stycznia tego roku.

Natomiast w drugim terminie składania wniosków – czyli od 1 sierpnia do 31 sierpnia 2019 roku – rolnicy mogą uzyskać zwrot akcyzy za paliwo rolnicze wykorzystane w okresie 1 lutego do 31 lipca tego roku.

Nasz Czytelnik tłumaczy, że nie będzie mógł wykorzystać faktur wystawionych na stacjach Orlenu w styczniu. W lutym są wystawiane tak samo.

Już nie będą wystawiać kodów

Przedstawiciel biura prasowego, PKN Orlen tłumaczy, że firma jest w bieżącym kontakcie z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz z Ministerstwem Finansów w celu rozwiązania zaistniałej sytuacji z korzyścią dla klientów stacji paliw.

– Zgodnie z naszą wiedzą, obecnie obydwa resorty pracują nad rozszerzeniem ustawy o zwrocie podatku akcyzowego o kody CN oleju napędowego – czytamy w komunikacie Orlenu.

Jednocześnie przedstawiciel firmy dodaje, że wychodząc naprzeciw klientom korzystającym z prawa zwrotu akcyzy od oleju napędowego, do czasu zakończenia prac legislacyjnych PKN Orlen SA nie będzie umieszczał kodu CN na fakturach detalicznych. To powinno umożliwić otrzymanie zwrotu akcyzy zawartej w cenie olejów zakupionych na stacjach koncernu.

A co z osobami, które otrzymały faktury ze starym kodem? Każdy odbiorca ma możliwość skorygowania wcześniejszych faktur poprzez wypełnienie na stacji paliw przygotowanego przez PKN Orlen SA wzoru noty korygującej nazwę produktu.

Czytaj też: Rekordowy import używanych ciągników - zobacz najpopularniejsze modele

Skąd to zamieszanie?

Jak tłumaczy przedstawiciel PKN Orlen, koncern jako producent paliw objęty jest obowiązkiem realizacji Narodowego Celu Wskaźnikowego, który nakłada konieczność wprowadzania na rynek paliw transportowych ze źródeł odnawialnych. W związku z tym na stacjach paliw koncernu sprzedawany jest olej napędowy z zawartością biokomponentów. Ten typ paliwa ustawowo został oznaczony kodem CN 2710 20 11. Zgodnie z przepisami, do końca 2018 r. producenci rolni mieli możliwość wystąpienia o zwrot podatku akcyzowego, zawartego w cenie olejów napędowych z zawartością biokomponentów. Od 1 stycznia 2019 r. jednak obowiązują zmiany do ustawy o zwrocie podatku akcyzowego z tytułu zakupu przez producentów rolnych paliwa przeznaczonego na cele produkcji rolnej. Nie uwzględniają one możliwości zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie olejów napędowych z zawartością biokomponentów o kodzie CN 2710 20 11. W związku z tym organy właściwe w sprawach zwrotów akcyzy, mogą odmówić zwrotu dla wniosków, które zostaną złożone w lutym 2019 r., w części udokumentowanej fakturami ze stycznia 2019 r.

Zobacz też: Łosie, sarny, jelenie, dziki - ile ich żyje w naszym regionie. Których zwierząt ubyło, a których przybyło

Przypomnijmy, że w tym roku stawka dopłat do paliwa rolniczego będzie wynosić 100 złotych do każdego 1 ha użytków rolnych. Poza tym na dodatkowy zwrot akcyzy za paliwo rolnicze będą mogły ubiegać się gospodarstwa rolne utrzymujące bydło– zarówno mleczne, jak i opasowe. Wartość zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze wykorzystywane w produkcji mleka lub opasów będzie wyliczana jako iloczyn stawki zwrotu akcyzy za ON określanej przez rząd, liczby 30 oraz średniej rocznej liczby bydła, którą utrzymywał rolnik w roku poprzedzającym złożenie wniosku (liczba bydła będzie określana na podstawie dużych jednostek przeliczeniowych – DJP).

Od tego roku obowiązuje także nowy wzór wniosku o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej.

Mazurskie Agro Show 2017, targi rolnicze w Ostródzie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna