Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przy ASF nie należy rozgrywać partyjnych interesów, mówi prezes KRIR

opr. ES
Lucyna Talaśka-Klich, pixabay.com
- Często w takich okolicznościach pojawiają się osoby mające na wszystko odpowiednie rozwiązanie i lekarstwo, a sami nierzadko niepotrafiący prowadzić nawet własnego gospodarstwa - odnosi się do ASF Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.

O tym, że polscy gospodarze patrzą w przyszość z optymizmem, jest przekonany wiceminister Jacek Bogucki.Przypominamy piątkowe wystąpienie: **Polscy rolnicy mają dość dobrą sytuację, mówi Bogucki [wideo]**

Jak ocenia ubiegły rok prezes KRIR? Problemem numer jeden był afrykański pomór świń. Niestety, problem ten nie pozostał rozwiązany.

- Wiosenne przymrozki spowodowały duże starty sadowników i ogrodników. Mokre i burzowe lato znacznie utrudniało żniwa, a deszczowa jesień paraliżowała zbiory kukurydzy, roślin okopowych i warzyw. Do tych trudności doszedł, ciągle rozprzestrzeniający się, wirus afrykańskiego pomoru świń u dzików - opisuje Wiktor Szmulewicz.

Jak wskazuje, producenci świń na obszarach objętych restrykcjami w związku z ASF-em, muszą walczyć o utrzymanie produkcji. W Wielkopolsce, na Kujawach, północy Mazowsza i Łódzkim panuje zaś lęk przed wirusem.

Czytaj: **13 zasad bioasekuracji. Sprawdź reguły**

Szmulewicz podkreśla, że - w walce z ASF - najważniejsza jest redukcja populacji dzików. - Odpowiedzialne za to ministerstwo środowiska, poprzez brak odpowiedniego nadzoru nad Polskim Związkiem Łowieckim, nie wywiązało się z tego obowiązku - opisuje. Według prezesa, pomoc przyznana poszkodowanym producentom zawsze jest niewystarczająca i nie zabezpieczy potrzeb wszystkich rolników.

Wszystko, co warto wiedzieć o AFRYKAŃSKIM POMORZE ŚWIŃ W POLSCE

Samorząd rolniczy podkreśla także, że niedopuszczalne jest, by mieszkańcy wsi tych hamowali rozwój produkcji rolnej. Pada przykład miejscowości Strzelce Opolskie, gdzie to - po interwencji KRIR - wojewoda uchylił uchwałę rady miejskiej ograniczającą wywóz nawozów naturalnych.

Przy ASF nie należy rozgrywać partyjnych interesów, mówi prezes KRIR
krir.pl

Aby podnieść opłacalność produkcji rolnej, trzeba wyeliminować pośredników na linii producent – konsument. Jak podkreśla prezes, przepisy dotyczące sprzedaży bezpośredniej nie są jeszcze modelem idealnym, ale pozwalają na postawienie pierwszego kroku, zwłaszcza przez małe gospodarstwa, w kierunku dodatkowego dochodu.

Pomocą dla majmniejszych mają być wspólne inwestycje, np. w maszyny czy budynki inwentarskie. Duże hodowlane gospodarstwa zaś, powinny być w większym stopniu powiązane z rynkiem - poprzez umowy kontraktacyjne określające kwestię dojścia do ceny, sposoby gwarancji i wypłaty za dostarczony towar.

Strefa AGRO także na Facebooku. Dołącz do nas!

- Protesty nie prowadzą do długofalowych działań i kształtowania polityki rolnej. Pamiętajmy, że na wszystko potrzeba dłuższego czasu i niektóre zmiany odczuwalne są dopiero w perspektywie lat - kończy Szmulewicz.

Źródło informacji: KRIR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Przy ASF nie należy rozgrywać partyjnych interesów, mówi prezes KRIR - Gazeta Pomorska

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna