MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przy elektronicznej rejestracji narodzin dziecka urzędnik może zmienić jego imię. Co rodzic powinien wiedzieć?

Anna Gryza - Aneszko
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne pixabay.com
W Podlaskiem większość rodziców rejestruje swoje dzieci w Urzędzie Stanu Cywilnego osobiście. Ci, którzy zdecydują się zrobić to online, muszą wiedzieć, że imię dziecku może wybrać urzędnik.

Od 2018 roku rodzice nie muszą osobiście zgłaszać urodzenia swojego dziecka. Mogą to zrobić online za pomocą Profilu Zaufanego lub e-dowodu.  Proces rejestracji odbywa się na platformie ePUAP, gdzie rodzic wypełnia formularz, wprowadza dane dziecka, a następnie podpisuje zgłoszenie elektronicznie. Po zgłoszeniu dokumenty z urzędu (potwierdzenie nadania numeru PESEL, elektroniczny odpis aktu urodzenia, zaświadczenie o zameldowaniu dziecka) są przesyłane bezpośrednio na skrzynkę ePUAP oraz podany adres e-mail. Zgłoszenie narodzin online musi nastąpić w ciągu 21 dni od wystawienia karty urodzenia przez lekarza lub położną.

O narodzinach dziecka częściej informujemy osobiście

Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji Polacy coraz częściej wybierają taką możliwość. Jednak w województwie podlaskim zdecydowana większość rodziców stawia się w Urzędzie Stanu Cywilnego osobiście.

Jeśli chodzi o pierwsze półrocze 2024 roku to w Białymstoku online zgłoszono około 1100 aktów urodzenia. W tym czasie urodziło się 2222 dzieci. W Suwałkach elektronicznie zarejestrowano 43 dzieci, a urodziło się ich 257. W Łomży sporządzono w sumie 338 aktów urodzenia, z czego 58 zostało zgłoszonych elektronicznie. 

Urzędnik może zmienić imię dziecka

Zgłaszając urodzenie dziecka online, rodzic powinien pamiętać przy nadaniu imienia o kilku zasadach. 

Przepisy przewidują, że dziecko może mieć maksymalnie dwa imiona. Imię nie może być ośmieszające, nieprzyzwoite, ani w formie zdrobniałej. Możliwe jest nadanie imienia obcego, nawet jeśli nie wskazuje jednoznacznie na płeć, pod warunkiem że jest powszechnie przypisane do danej płci - przypomina Ministerstwo Cyfryzacji. - W przypadku niezgodności z przepisami, kierownik urzędu stanu cywilnego ma prawo odmówić rejestracji imienia, które nie spełnia wymagań. W takiej sytuacji urząd wybiera imię dziecka z urzędu, a rodzice mogą odwołać się od tej decyzji w ciągu 14 dni - podkreśla. 

W Białymstoku, Łomży czy Suwałkach nie było przypadku, gdzie urzędnik odmówił nadania imienia dziecku. W stolicy województwa najpopularniejsze imiona w pierwszym półroczu to Zuzanna i Jan, w Łomży - Marcelina i Franciszek, a w Suwałkach Amelia i Nikodem. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wiemy ile osób zginęło w powodzi

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna