Tak zdecydowała właśnie Rada Ministrów. Obie gminy wiejskie złożyły wnioski o nadanie statusu miasta w marcu tego roku: - Cieszymy się bardzo. Tym bardziej że kiedyś Krynki były już miastem, ale w 1950 roku te prawa miejskie zostały nam odebrane. Tymczasem Krynki posiadały prawa miejskie przez kilka stuleci, bo od 1509 roku. I stąd nasza radość, bo przywrócono nam coś, co kiedyś zostało odebrane - mówi Jolanta Gudalewska, wójt gminy Krynki, mieszkanka tej miejscowości od 20 lat.
Zdaniem Marka Nazarko, wójta Michałowa, nadanie praw miejskich oznacza większy prestiż dla jego miejscowości.
- To większe możliwości rozwoju, między innymi w zakresie turystyki - mówi Marek Nazarko.
Władze obu gmin zapewniają, że nie wzrosną podatki, natomiast dzięki uzyskaniu statusu miasta mogą wzrosnąć ceny działek i nieruchomości.
Zanim gminy złożyły wnioski o nadanie statusu miasta do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, zarówno w Krynkach, jak i Michałowie, przeprowadzono konsultacje społeczne.
W gminie Krynki głosowało w sumie 19 proc. osób uprawnionych, z czego 78 proc. głosujących opowiedziało się "za", 19 proc. "przeciw", a 3 proc. to głosy nieważne. Natomiast w gminie Michałowo także większość mieszkańców opowiedziała się "za" nadaniem praw miejskich.
Zarówno wójt Michałowa Marek Nazarko, jak i Krynek Jolanta Gudalewska - od 1 stycznia zostaną burmistrzami.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?