Przybywa nam bydła

Barbara Kociakowska [email protected]
Udostępnij:
Najbliższe miesiące powinny być dobre dla producentów żywca wołowego. Gorzej będą mieli producenci drobiu, którego ceny mogą spadać. Takie wnioski płyną z raportu przygotowanego przez analityków Banku Gospodarki Żywnościowej. Zakładają oni, że niższa podaż bydła w UE będzie sprzyjała eksportowi z naszego kraju i wysokim cenom. Według danych (z połowy tego roku) w jedenastu krajach unijnych charakteryzujących się największym pogłowiem bydła, spadek liczebności stad wyniósł 2,5 proc. w stosunku do ubiegłego roku. A więc, tendencja spadkowa jeszcze się umocniła. Na tym tle wyróżnia się Polska. U nas, w połowie bieżącego roku, pogłowie bydła było o 0,7 proc. wyższe niż rok wcześniej. Natomiast pogłowie młodego bydła (w wieku 1-2 lata) wzrosło o 4,5 proc.

Mniej do Turcji, więcej do Afryki

Poza tym wciąż utrzymuje się dość wysoki popyt na unijną wołowinę, choć w ostatnich miesiącach widać spowolnienie. Mimo tego miesięczny eksport kształtuje się na poziomie prawie 50 tys. ton. Dla porównania, w latach 2007-2009 i na początku 2010 roku było to około 20 tys. ton . Stopniowe podnoszenie stawek celnych na import unijnej wołowiny przez rząd Turcji przełożyło się na spadek eksportu w tym kierunku. Utrzymuje się natomiast duży popyt na unijną wołowinę w innych krajach Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki. Autorzy raportu oczekują, że w pierwszym kwartale przyszłego roku cena bydła będzie wahać się od 5,77 do 6,26 zł/kg. Natomiast w II kwartale powinna ona kształtować się w granicach 5,66 - 6,39 zł/kg.
Natomiast jeśli chodzi o rynek mleka, specjaliści nie wykluczają nieznacznego spadku cen w 2012 r. Podkreślają jednak, że będzie on naprawdę niewielki. W I półroczu br. ceny mleka będą kształtowały się na poziomie 120-125 zł/hl (1,2-1,25 zł/l).

Złoty pomógł mleczarzom

A co wpływało na ceny mleka w tym roku? Podstawowym czynnikiem, który przyczynił się do ich wzrostu, były duże zmiany na rynku walutowym. Od czerwca do października złoty osłabił się prawie o 0 proc. Dzięki temu polskie produkty mleczarskie stały się konkurencyjne na rynkach zagranicznych i zwiększyły się przychody z eksportu. Według wstępnych danych Ministerstwa Finansów, wartość wywozu przetworów mleczarskich z Polski w okresie od stycznia do sierpnia zwiększyła się o około 13 proc. (do 856,4 mln euro) wobec analogicznego okresu ubiegłego roku .

Kukurydza może być droższa od pszenicy

Analitycy BGŻ przewidują, że na początku przyszłego roku ceny zbóż konsumpcyjnych i paszowych powinny się do siebie zbliżyć.
- Z analizy bilansu mogłoby nawet wynikać, iż ceny kukurydzy będą wyższe od cen pszenicy - czytamy w raporcie AgroMonitor. - Ponadto, analizując możliwe zachowanie się cen pszenicy, zarówno paszowej jak i konsumpcyjnej, oczekujemy, iż jak co roku możliwy jest sezonowy ich wzrost przypadający na koniec grudnia 2011 r. i początek stycznia 2012 r. Jednak może być on stosunkowo niewielki.
Zależeć on będzie w dużym stopniu od kursu euro, informacji o zbiorach na półkuli południowej, możliwych zmianach w regulacjach w handlu zbożami w krajach należących do grupy największych eksporterów oraz pierwszych szacunków zbiorów w 2012 roku.
I tak, w I kwartale przyszłego roku ceny pszenicy konsumpcyjnej mogą kształtować się w granicach 738 - 802 zł/t. Natomiast w II kwartale od 737 do 831 zł/t. Natomiast pszenica paszowa może kosztować w I kwartale tego roku od 677 do 736 zł/t, a w II od 665 do 750 zł/t. Z kolei ceny kukurydzy mogą ukształtować się na poziomie 654 - 715 zł/t w pierwszym kwartale i 670 -756 zł/t w drugim kwartale.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie