Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przybywa nam bydła

Barbara Kociakowska [email protected]
Najbliższe miesiące powinny być dobre dla producentów żywca wołowego. Gorzej będą mieli producenci drobiu, którego ceny mogą spadać. Takie wnioski płyną z raportu przygotowanego przez analityków Banku Gospodarki Żywnościowej. Zakładają oni, że niższa podaż bydła w UE będzie sprzyjała eksportowi z naszego kraju i wysokim cenom. Według danych (z połowy tego roku) w jedenastu krajach unijnych charakteryzujących się największym pogłowiem bydła, spadek liczebności stad wyniósł 2,5 proc. w stosunku do ubiegłego roku. A więc, tendencja spadkowa jeszcze się umocniła. Na tym tle wyróżnia się Polska. U nas, w połowie bieżącego roku, pogłowie bydła było o 0,7 proc. wyższe niż rok wcześniej. Natomiast pogłowie młodego bydła (w wieku 1-2 lata) wzrosło o 4,5 proc.

Mniej do Turcji, więcej do Afryki

Poza tym wciąż utrzymuje się dość wysoki popyt na unijną wołowinę, choć w ostatnich miesiącach widać spowolnienie. Mimo tego miesięczny eksport kształtuje się na poziomie prawie 50 tys. ton. Dla porównania, w latach 2007-2009 i na początku 2010 roku było to około 20 tys. ton . Stopniowe podnoszenie stawek celnych na import unijnej wołowiny przez rząd Turcji przełożyło się na spadek eksportu w tym kierunku. Utrzymuje się natomiast duży popyt na unijną wołowinę w innych krajach Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki. Autorzy raportu oczekują, że w pierwszym kwartale przyszłego roku cena bydła będzie wahać się od 5,77 do 6,26 zł/kg. Natomiast w II kwartale powinna ona kształtować się w granicach 5,66 - 6,39 zł/kg.
Natomiast jeśli chodzi o rynek mleka, specjaliści nie wykluczają nieznacznego spadku cen w 2012 r. Podkreślają jednak, że będzie on naprawdę niewielki. W I półroczu br. ceny mleka będą kształtowały się na poziomie 120-125 zł/hl (1,2-1,25 zł/l).

Złoty pomógł mleczarzom

A co wpływało na ceny mleka w tym roku? Podstawowym czynnikiem, który przyczynił się do ich wzrostu, były duże zmiany na rynku walutowym. Od czerwca do października złoty osłabił się prawie o 0 proc. Dzięki temu polskie produkty mleczarskie stały się konkurencyjne na rynkach zagranicznych i zwiększyły się przychody z eksportu. Według wstępnych danych Ministerstwa Finansów, wartość wywozu przetworów mleczarskich z Polski w okresie od stycznia do sierpnia zwiększyła się o około 13 proc. (do 856,4 mln euro) wobec analogicznego okresu ubiegłego roku .

Kukurydza może być droższa od pszenicy

Analitycy BGŻ przewidują, że na początku przyszłego roku ceny zbóż konsumpcyjnych i paszowych powinny się do siebie zbliżyć.
- Z analizy bilansu mogłoby nawet wynikać, iż ceny kukurydzy będą wyższe od cen pszenicy - czytamy w raporcie AgroMonitor. - Ponadto, analizując możliwe zachowanie się cen pszenicy, zarówno paszowej jak i konsumpcyjnej, oczekujemy, iż jak co roku możliwy jest sezonowy ich wzrost przypadający na koniec grudnia 2011 r. i początek stycznia 2012 r. Jednak może być on stosunkowo niewielki.
Zależeć on będzie w dużym stopniu od kursu euro, informacji o zbiorach na półkuli południowej, możliwych zmianach w regulacjach w handlu zbożami w krajach należących do grupy największych eksporterów oraz pierwszych szacunków zbiorów w 2012 roku.
I tak, w I kwartale przyszłego roku ceny pszenicy konsumpcyjnej mogą kształtować się w granicach 738 - 802 zł/t. Natomiast w II kwartale od 737 do 831 zł/t. Natomiast pszenica paszowa może kosztować w I kwartale tego roku od 677 do 736 zł/t, a w II od 665 do 750 zł/t. Z kolei ceny kukurydzy mogą ukształtować się na poziomie 654 - 715 zł/t w pierwszym kwartale i 670 -756 zł/t w drugim kwartale.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna