MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przycinka drzew w Bielsku Podlaskim. Zgodna z prawem i obowiązującymi normami? [ZDJĘCIA]

Piotr Sawczuk
Zdjęcie nadesłane przez czytelników
Kilkoro czytelników zgłosiło się do nas z prośbą o interwencję. Na jednym z osiedli w Bielsku Podlaskim miało dojść – ich zdaniem, do niezgodnej z prawem “przycinki” drzew. Kilkoro mieszkańców wysłało nam zdjęcia i napisało, że drzewa zostały praktycznie ogołocone z gałęzi, a przepisy mówią konkretnie co i w jakim okresie można robić. Władze Spółdzielni Mieszkaniowej w Bielsku tłumaczą, że porządku robią zgodnie z obowiązującą ustawą.

Do naszej redakcji zgłosiło się kilku zbulwersowanych mieszkańców Bielska Podlaskiego. Widzą oni problem w tym, co pracownicy jednej ze spółdzielni mieszkaniowych w Bielsku zrobili z rosnącymi w ich miejscu zamieszkania drzewami.

Drzewa, to dobro publiczne i objęte są ochroną prawną. To przecież istotny element towarzyszący ludziom z uwagi na wartości ekologiczne i przyrodnicze, ponadto estetyczne. Naszym zdaniem to co zostało po drzewach na naszym osiedlu, drzewami nazwać nie można. To wygląda jak kikuty – piszą mieszkańcy Bielska Podlaskiego.

Innego zdania jest wiceprezes Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej w Bielsku Podlaskim Cezary Szerszenowicz. Przycinkę drzew w naszej SM prowadzimy regularnie od kilkudziesięciu lat. Pielęgnacja drzew (zieleni wysokiej) polega na formowaniu korony drzew w ten sposób aby nie rozrastały się zbyt wysoko, nie rozwijały się nadmiernie w kierunku budynków i oczywiście żeby stanowiły integralną część nieruchomości wielomieszkaniowej. Pojęcie drastycznej obcinki gałęzi w naszej SM nie ma miejsca – tłumaczy.

Bielsk Podlaski. Policjanci i leśnicy będą walczyć ze szkodnictwem

Co mówią przepisy?

Mieszkańcy piszą, iż drzewa i krzewy powinny być pielęgnowane zgodnie z powszechnie obowiązującą sztuką ogrodniczą i wskazują art.4 ust.1 ustawy o ochronie przyrody [t.j. Dz.U.Nr.151,poz.1220 z 2009 r. - przyp. red.], który nakłada obowiązek dbałości o przyrodę, nie tylko na organy administracji publicznej lecz także na osoby prawne, inne jednostki organizacyjne i osoby fizyczne. Z przepisów tych jasno wynika, że dbałość o stan drzew i krzewów obciąża posiadaczy nieruchomości, na których takie drzewa i krzewy rosną. W zakres takiego obowiązku wchodzi również właściwa pielęgnacja.

Wedle obowiązujących przepisów, niedopuszczalnym jest, aby cięcia pielęgnacyjne drzew wykonywane były przez osoby niekompetentne, niewykwalifikowane. Przyjmuje się, że maksymalnie, jednorazowa obcinka pielęgnacyjna drzewa może stanowić około 30% korony. Bardziej radykalna ingerencja, w tym “ogławianie” czli pozostawienie samego pnia – prowadzi do obumierania drzewa. Dla drzew w wieku do 10 lat można dokonać redukcji korony, jednak należy ją przeprowadzić zgodnie z zasadami sztuki ogrodniczej i nie powinna ona przekraczać 50%. Taki zabieg są w stanie przeżyć tylko młode, witalne drzewa.

Ustawa o ochronie przyrody nie dopuszcza wprawdzie przycinki większej niż 30%, ale odnosi się to do drzew nie poddawanych regularnej pielęgnacji. Ponadto każde z gatunków drzew poddawane jest innej przycince. Inaczej przycinamy lipy, inaczej wierzby, a jeszcze inaczej brzozy i inne – mówi nam wiceprezes Szerszenowicz. Wysłaliśmy mu zdjęcia, które otrzymaliśmy od naszych czytelników proszących o interwencję. Przesłane przez Pana zdjęcia dotyczą jedynie dwóch drzew różnych gatunków, natomiast prawda jest taka, że w tym roku przycięliśmy już kilkadziesiąt drzew. W większości przypadków dzieje się tak na wniosek mieszkańców. Mieliśmy już wiele pozytywnych odzewów odnośnie spełnienia próśb co do przycinki drzew. Jednocześnie pragnę dodać że przycinka drzew to nie jedyne działanie mające na celu poprawę stanu zieleni na osiedlach. Prowadzimy także nasadzenia zieleni niskiej, średniej i wysokiej po uprzednim sporządzeniu stosownych projektów zieleni przez specjalistów – dodaje wiceprezes spółdzielni. Mówi nam także, że na terenie miasta zarządzanym przez Urząd Miasta pielęgnacja drzew jest prowadzona w dużo większym zakresie i drzewa po tej pielęgnacji są w „świetnej kondycji”.

Kuźnica Białostocka

Podlaskie miejscowości z lat 90. Wyjątkowe fotografie z regi...

Kto i po co?

Nasi informatorzy zwrócili się do nas z prośbą o wyjaśnienie, na czyje zlecenie została przeprowadzona wycinka pielęgnacyjna oraz czy wykonywali ją ludzie z odpowiednimi kwalifikacjami. Przycinki dokonano w większości w oparciu o wnioski mieszkańców i wieloletnią praktykę pielęgnacyjną. Taki obowiązek wymusza też na zarządcy Ustawa o gospodarce nieruchomościami. Z Ustawy o ochronie przyrody wynika, że tego typu prace nie wymagają zezwoleń, a są elementem utrzymania nieruchomości.
Prace są wykonywane pod nadzorem kierownika Działu Utrzymania SM i wykonywane były przez pracowników SM zatrudnionych w Dziale Utrzymania, dodam tylko że jest to dział w pionie wiceprezesa do spraw technicznych czyli moim
– tłumaczy wiceprezes Cezary Szerszenowicz.

Mieszkańcy, którzy powołują się na przepisy, tłumaczą nam, iż odcięcie dolnych gałęzi drzewa powoduje przesunięcie środka ciężkości w górne, cieńsze partie pnia i zwiększa ryzyko jego złamania.

Zgodnie z treścią art.82 ust.1 a ustawy z dnia 16.04.2004r. o ochronie przyrody [(Dz.U.Nr.151,poz.1220 z późn. zm.) - przyp. red.], zabiegi tzw. kształtujące korony drzewa, można wykonywać przy drzewach, których wiek nie przekracza 10 lat. Drzewa, które zostały według nas ogołocone, mają zdecydowanie więcej niż 10 lat – piszą mieszkańcy. Co roku na wiosną obserwujemy zjawisko masowej, nieumiejętnej pielęgnacji drzew polegającej na redukcji koron – dodają.

Bielsk Podlaski. Sprawdzali, czy uczniowie nadają się na pol...

Do nieprawidłowości wykonywanych prac pielęgnacyjnych należą m.in. wycinanie żywych gałęzi, których usuwanie nie jest uzasadnione, ani z punktu widzenia biologicznego ani technicznego czy zbyt duża redukcja korony poprzez grube cięcia. _Mówienie o tzw. cięciach pielęgnacyjnych, szczególnie starych drzew, jest nieporozumieniem. Cięcia takie należy ograniczyć do wycinania wyłącznie gałęzi suchych i chorych _– wymieniają mieszkańcy osiedla.

Mieszkańcy informują nas również, że Zgodnie z art. 88 ust.1 pkt.3 ustawy o ochronie przyrody, Prezydent Miasta ma prawo wymierzyć karę administracyjną m.in. za zniszczenie drzew, krzewów lub terenów zieleni spowodowane niewłaściwym wykonaniem zabiegów pielęgnacyjnych. Przykładowo w przypadku kiedy zabieg tzw. "ogławiania" drzew został tak wykonany, że wprawdzie drzewo zachowało żywotność, ale korony nie odtworzyło, to są pełne podstawy do wymierzenia kary pieniężnej, gdyż brak możliwości odtworzenia korony jest samoistnym kryterium pozwalającym na stwierdzenie, że nastąpiło zniszczenie drzewa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sportowcy dla powodzian

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna