Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przyjdź na darmowe badania. Zobacz, co z twoim zdrowiem

(luk)
sxc.hu
Światowy Dzień Serca pt. "Bądź Aktywny Dbaj o Swoje Serce" odbędzie się w sobotę w klubie fitness Magic Gym przy ul. 1000 PP 8b w Białymstoku.

Celem akcji jest upowszechnienie wiedzy o schorzeniach serca oraz o możliwościach ich leczenia. Będzie to okazja do zasięgnięcia bezpłatnych porad kardiologicznych i dietetycznych czy wykonania pomiarów poziomu cukru i cholesterolu we krwi.

Hasło tegorocznych obchodów Światowego Dnia Serca "One world, one home, one heart", podkreśla znaczenie profilaktyki wśród kobiet i dzieci.

- Dzień Serca to doskonała okazja, aby przypomnieć, jak ciężko pracuje serce - motor naszego organizmu - zauważa prof. Włodzimierz Musiał, kierownik Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i podlaski konsultant ds. kardiologii.

- Ten motor wymaga jednak okresowych przeglądów i konserwacji, a także zwalczania tzw. czynników ryzyka (palenia tytoniu, niewłaściwego odżywiania, nadmiaru cholesterolu, nadciśnienia tętniczego, braku ruchu), które są przyczyną rozwoju i postępu zmian miażdżycowych w układzie krążenia. Choroby serca stanowią nadal główne zagrożenie zdrowia Polaków i odpowiadają za prawie połowę wszystkich zgonów.

Z programu WOBASZ (Wieloośrodkowe badanie stanu zdrowia ludności Polski) wynika, że na Podlasiu, środowisku przyjaznym ekologicznie, umieralność z powodu chorób układu krążenia zarówno kobiet jak i mężczyzn jest niska.

- Niestety, czynniki ryzyka nie występują wcale rzadziej niż w innych rejonach kraju - zaznacza prof. Musiał. - Powszechne jest palenie tytoniu, niewłaściwe odżywianie, niższa świadomość. Ma to ścisły związek z sytuacją materialną i wykształceniem. Najgorsza sytuacja panuje w małych gminach, lepsza w średnich i dużych czy Białymstoku.

Na szczęście świadomość czynników ryzyka stale rośnie, coraz modniejsze staje się niepalenie czy dbanie o zdrowy styl życia, wykonywanie profilaktycznych badań.

- Wiadomo, że jednorazowe akcje nie załatwią problemu profilaktyki - dodaje prof. Musiał. - Sprawą kluczową jest wielopłaszczyznowe, skoordynowane i systematyczne działania. Podstawowe znaczenie upatruję w pracy "od podstaw" w rodzinie, szkole, a także regularnej profilaktyce na co dzień. Zmiana ludzkiej natury i przyzwyczajeń jest trudna i wymaga czasu. Pamiętajmy, że zdrowie naszego serca w dużej mierze zależy od nas samych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna