MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przypadkowe odkrycie w okolicy Tykocina. Znaleziono zabytkowy tas na Torę. To nie pierwsze takie odkrycie w Podlaskiem

red.
Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków/FB
Kolejne przypadkowe odkrycie cennego znaleziska w Podlaskiem. W okolicy Tykocina znaleziono niezwykle ciekawy zabytek - tas na Torę - poinformował Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Przypadkowe odkrycie w okolicy Tykocina. To tas na Torę

Tas na Torę to prostokątna lub kwadratowa tarcza, zawieszana na łańcuchach pośrodku Tory. Zazwyczaj jest zdobiona rytym lub rzeźbionym ornamentem roślinnym okalającym płytkę z nazwą święta, podczas którego powinna być użyta. Natomiast Tora to nazwa zwoju, na którym jest spisany Pięcioksiąg przechowywany w synagogach.

- Odkryty przedmiot może stanowić istotne świadectwo bogatej historii żydowskiej społeczności w Tykocinie, jednak na więcej informacji o zabytku musimy jeszcze poczekać. W celu dokładnej analizy, tarcza najprawdopodobniej zostanie przekazana do Muzeum Podlaskiego w Białymstoku - tłumaczy Adam Musiuk, Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Jednocześnie Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Białymstoku przypomina, że należy zgłaszać przypadki odkrycia przedmiotów mogących być zabytkami. W przypadku zabytków archeologicznych znaczenie ma również zabezpieczenie dostępnymi metodami miejsca odkrycia, którego analiza może nam dostarczyć jeszcze więcej informacji.

Przypadkowe odkrycia zabytkowych rzeczy w Podlaskiem

Przypadkowe znalezisko w okolicy Tykocina nie jet pierwszym takim odkryciem w naszym regionie.

Fundamenty Hotelu Polskiego i kościoła jezuitów w Łomży
W trakcie przebudowy ul. Rządowej (odcinek od wylotu Pl. Stary Rynek do wylotu Pl. Kościuszki – d. Nowego Rynku) odsłonięto część kamiennych fundamentów narożnika pn-zach. budynku, prawdopodobnie dawnego Hotelu Polskiego, zbudowanego w l. 40 XIX w. . Budynek został zniszczony w 1939 r. i rozebrany po II wojnie światowej.

List budowniczych Bazyliki archikatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białymstoku
Podczas demontażu krzyża i gałki na sygnaturce Archikatedry Białostockiej została znaleziona butelka zawierająca list budowniczych tej świątyni napisany w 1903 roku. Butelka była umieszczona w konstrukcji mocującej krzyż. Dokument ukazuje listę kluczowych postaci spoza regionu, mających wkład w powstanie świątyni.

Kościół parafialny pw. Wniebowzięcia NMP w Białymstoku został zbudowany w latach 1900-1905. W 1980 roku obiekt został wpisany do rejestru zabytków województwa podlaskiego.

Tu zobacz: List w butelce. Zostawili go budowniczowie białostockiej katedry

Rewolwer Lefaucheux i niemiecka lornetka wojskowa wraz z futerałem
Te rzeczy zostały przypadkowo odkryte podczas prac budowlanych na jednej z posesji przy ulicy Warszawskiej w Białymstoku. Owinięte w materiał, były ukryte w niewielkim otworze przy piwnicznym okienku. Broń nie posiada żadnych oznaczeń i pozbawiona jest części kurkowo-spustowej. Z uwagi na dość dużą liczbę odmian tej broni, trudno jednoznacznie określić jej datę produkcji.

Z kolei lornetka to niemiecki model wojskowy z okresu II wojny światowej. Urządzenie nie posiada centralnego regulowania ostrości, dlatego każdy okular należy regulować osobno. Lornetka została znaleziona razem ze skórzanym futerałem. Na jego wewnętrznej stronie widnieją dane osobowe, być może późniejszego właściciela. Oba przedmioty przekazane w depozyt Muzeum Wojska w Białymstoku.

Tu zobacz więcej: Remontowali dom i odkryli skarb. To bardzo cenne znalezisko

Fragmenty radzieckiego samolotu z II wojny światowej
To prawdopodobnie fragmenty Ił-2, rozbitego podczas działań wojennych. Znaleziono go na budowie drogi ekspresowej S61 Suwałki-Budzisko we wsi Słobódka (gmina Szypliszki). Wydobyto i zabezpieczono silnik Mikulin, działko, chłodnicę i kilkanaście innych elementów samolotu. Znalezisko potwierdziło powtarzaną przez mieszkańców Słobódki historię o zestrzeleniu samolotu przez Niemców najprawdopodobniej w 1944 roku. Części maszyny są w bardzo dobrym stanie. Zostały przejęte przez jednostkę wojskową w Suwałkach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna