Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przystanie i port

Aleksandra Gierwat, [email protected]
Mieszkańcy regionu chętnie wybierają się na spływy kajakowe Pisą i Narwią. Często kończą się one przy moście w Nowogrodzie. Właśnie tu ma powstać przystań dla kajaków, jachtów i łódek.
Mieszkańcy regionu chętnie wybierają się na spływy kajakowe Pisą i Narwią. Często kończą się one przy moście w Nowogrodzie. Właśnie tu ma powstać przystań dla kajaków, jachtów i łódek.
Same walory przyrodnicze nie wystarczą, by przyciągnąć wodniaków. Dlatego pora zagospodarować turystycznie Pisę i Narew.

Przystanie dla jachtów i kajaków, pola kempingowe, nowe plaże i port rzeczny - to obiekty, które powstaną w najbliższych latach na terenie gmin Nowogród i Zbójna. Wszystko po to, by przyciągnąć w te strony amatorów turystyki wodnej. O ile bowiem warunki naturalne mamy wymarzone, przeszkodą dla turystów jest brak odpowiedniej infrastruktury.

Nowogród przoduje

Oprócz Nowogrodu i Zbójnej, do projektu zagospodarowania szlaku wodnego Pisa-Narew włączyły się Ostrołęka oraz miasto i gmina Pisz. Początkowo do porozumienia, które zawiązało się w 2005 r. przystąpiły także Kolno i Turośl, które jednak wycofały się z projektu. W dniach 19-21 czerwca w Ostrołęce odbył się festyn promujący projekt "Pisa-Narew", podczas którego samorządy mogły zaprezentować koncepcje zagospodarowania nabrzeży. Na razie najbardziej zaawansowany jest Nowogród.

- Nasza koncepcja będzie gotowa pod koniec wakacji, do czasu zarejestrowania związku gmin będziemy ją mieli - przekonuje Zenon Białobrzeski, wójt gminy Zbójna. - Natomiast Ostrołęka i Pisz mają na razie opracowania w części.

Z portu blisko do Skansenu

Nowogród ma wszelkie walory, by przyciągać znacznie większą liczbę turystów, niż obecnie. Miasteczko leży w połowie drogi z Jezior Mazurskich nad Zalew Zegrzyński, przy ujściu Pisy do Narwi. Właśnie w tym miejscu, w pobliżu Skansenu Kurpiowskiego planowana jest budowa portu rzecznego. W Nowogrodzie powstaną także plaża i przystań, a kolejne cztery przystanie na terenie gminy będą w Serwatkach, Balikach, Jurkach i Morgownikach.

- Zależy nam bardzo, by nie tylko turyści, ale też nasi mieszkańcy zyskali dodatkowe atrakcje - zapewnia Andrzej Cholewicki z Urzędu Miasta w Nowogrodzie.
Z kolei gmina Zbójna planuje jedną przystań i pole kempingowe w Dobrymlesie.
- Oprócz tego jakieś ścieżki rowerowe - opowiada Białobrzeski. - Turysta nie musi przecież cały czas siedzieć w kajaku, a że na terenie gminy mamy pięć rezerwatów, mamy Kurpiowską Izbę Regionalną, jest co oglądać.

Wysiądź przy schronie i...

Na terenie gminy Zbójna obejrzeć można także poniemieckie bunkry przeciwlotnicze zbudowane w czasie II wojny światowej, z kolei w Nowogrodzie m.in. schron bojowy na brzegu Narwi przy moście, w którym zachowały się strzelnice ciężkich karabinów maszynowych, strzelnice obrony wejścia oraz elementy czerpni powietrza i systemu łączności optycznej. Znajduje się on tuż przy miejscu, w którym wodniacy chętnie przybijają do brzegu. W przyszłości powstanie przystań dla kajaków, łódek i jachtów, w pobliżu będzie także plaża.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna