Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przywrócić dzieciństwo

Katarzyna Patalan [email protected]
Czeczeńskie dzieci przed Świętami wyklejały łańcuchy i ozdoby choinkowe
Czeczeńskie dzieci przed Świętami wyklejały łańcuchy i ozdoby choinkowe K. Patalan
Czerwony Bór. Łomżyńscy harcerze przez zabawę pomagają najmłodszym uchodźcom z Czeczenii odzyskać zabrane przez wojnę dzieciństwo.

Dzieci są nadpobudliwe, często agresywne i nie potrafią się razem bawić - mówi Anna Kowalska, asystent psychologa z Fundacji Ocalenie w Warszawie. - Takie zachowania są wynikiem wojennych przeżyć, zmiany otoczenia i nowych warunków, w których się znalazły.
Czeczeńskim dzieciom mieszkającym w Ośrodku dla Uchodźców w Czerwonym Borze w odzyskaniu równowagi psychicznej pomagają psycholodzy, harcerze i wolontariusze. Pomoc jest możliwa dzięki projektowi Alter Camp współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego. Partnerami programu są: Polski Czerwony Krzyż, Fundacja Ocalenie i Związek Harcerstwa Polskiego.
Wspólna zabawa
- Chcemy zintegrować przebywających tu uchodźców z polską młodzieżą. Jest to trudne, bo oni są w ośrodku tymczasowo i po uzyskaniu statusu uchodźcy wyjeżdżają, a przyjeżdżają kolejni - podkreśla Tomasz Nidzgorski, podharcmistrz prowadzący zajęcia z dziećmi. - Organizujemy wspólną zabawę, w której uczestniczą harcerze i czeczeńskie dzieci. Dzięki tym zajęciom tworzymy ciepłą atmosferę domu rodzinnego, który w takim ośrodku stworzyć jest niezwykle trudno.
Trudność z porozumiewaniem się nie przeszkadza, aby wspólnie śpiewać, tańczyć i malować.
- Na początku uczyliśmy dzieciaki polskich tańców i piosenek, a teraz to one uczą nas swoich ludowych pieśni, tańców i zwyczajów - podkreśla Nidzgorski. - Poprzez zabawę odzyskują pewność siebie i radość beztroskiej dziecięcej zabawy.
Głównym celem prowadzonych zajęć jest wypracowanie u dzieci poczucia akceptacji i integracji ze środowiskiem.
- Dużym krokiem w tym kierunku było spotkanie w Centrum Katolickim z okazji przywiezienia przez harcerzy Betlejemskiego Światełka - podkreśla Tomasz Nidzgorski. - Czeczeńskie dzieci wystąpiły z programem artystycznym, tańcząc ludowe tańce i śpiewając tradycyjne pieśni.
Występ spotkał się z gorącym przyjęciem zgromadzonej młodzieży.
Przezwyciężyć lęk i agresję
Występy na scenie, wspólne śpiewanie, zabawa i zajęcia rozwojowe uczą dzieci wspólnej zabawy w grupie. Dzięki pieniądzom z programu Alter Camp do czeczeńskich dzieci trafiły zabawki i zestawy edukacyjne.
- Wyposażyliśmy także salę komputerową dla dorosłych - mówi Andrzej Antoń, koordynator projektu Alter Camp z ramienia PCK.
W ośrodku otwarto także przedszkole dla najmłodszych, których rodzice biorą udział w szkoleniach i innych zajęciach. Opiekuje się nimi jeden z mieszkańców ośrodka organizując im wspólne gry i zabawy.
- To pomaga dzieciom w konstruktywny sposób wyrażać siebie, ale to nie jedyne sposoby terapii - przekonuje Anna Kowalska. - Bardzo ważna jest rozmowa, dlatego zarówno dzieci jak i dorośli mają możliwość spotkań z psychologiem. W czasie grupowych zajęć wyłapujemy lękliwe dzieci, które potrzebują indywidualnych spotkań.
Pracujący w ośrodku psycholodzy podkreślają, że proces przywracania dzieciom pewności siebie jest to długa i żmudna praca.
- Nadal problemem pozostaje bariera językowa, bo niewielu z nas mówi po rosyjsku - przyznaje Anna Kowalska. - Dlatego poszukujemy cały czas wolontariuszy, którzy mówią swobodnie po rosyjsku i zechcieliby wziąć udział w naszym projekcie.
Chętni mogą zgłaszać się do łomżyńskiego Hufca ZHP i tam szukać podharcmistrza Tomasza Nidzgorskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna