PŚ w biathlonie. Sprint w Nowym Mieście niczym mistrzostwa Norwegii

Łukasz Konstanty
Johannes Thingnes Boe w czwartkowym sprincie miał dobrze nastawiony celownik.
Johannes Thingnes Boe w czwartkowym sprincie miał dobrze nastawiony celownik. Fot. PAP/EPA/Martin Divisek
Nie było niespodzianki podczas pierwszej konkurencji biathlonowego Pucharu Świata w Nowym Mieście na Morawach. Czwartkowy sprint zdominowali Norwegowie - zwyciężył Johannes Thingnes Boe, przed bratem Tarjei i Vetle Sjaastadem Christiansem.

Na czwartym miejscu niespodziewanie uplasował się kolejny Norweg - Endre Stroemsheim.

Triumf Johannesa Thingnesa Boe

Lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata przyzwyczaił, że jeśli tylko nie popełni żadnego błędu na strzelnicy, na trasie biegowej nikt nie będzie w stanie go wyprzedzić. I tak też było w czwartek w Czechach. Skuteczne strzelanie spowodowało, że Norweg na mecie uzyskał aż o pół minuty lepszy czas od brata, który przecież także ani razu nie spudłował!

Trzeci na mecie Christainsen łącznie stracił ponad minutę i piętnaście sekund do zwycięzcy, dodać jednak należy, że musiał biegać jedną karną rundę.

Jak wypadli Polacy w Novym Mescie na Morave?

Żadnemu z naszych biathlonistów nie udało się zakończyć rywalizacji nie tylko na miejscu punktowanym, ale nawet w czołowej sześćdziesiątce. Najlepiej spisał się Wojciech Skorusa, który uplasował się na 64. pozycji i gdyby nie niecelny strzał, zakwalifikowałby się do biegu pościgowego. Andrzej Nędza-Kubiniec zajął w ostatecznym rozrachunku 80. lokatę, zaś na ostatnim, 96. miejscu, zmagania zakończył Tomasz Jakieła, który zanotował aż osiem (z dziesięciu) niecelnych strzałów.

Zawody Pucharu Świata w Czechach potrwają do niedzieli. Na piątek przewidziano sprint kobiet (początek o godzinie 16:10), w sobotę odbędą się biegi pościgowe, zaś w niedzielę sztafety mieszane.