MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Psychologowie pomagają na onkologii dziecięcej. Niosą wsparcie lekarzom, pacjentom i ich rodzicom

agsa
MOC POMOCY – pod takim hasłem Fundacja „Pomóż Im” na rzecz Dzieci z Chorobami Nowotworowymi i Hospicjum dla Dzieci realizuje projekt wsparcia psychologicznego personelu medycznego i pacjentów Kliniki Pediatrii Onkologii i Hematologii UDSK w Białymstoku. Projekt jest sfinansowany ze środków Dotacji Fundacji DKMS.
MOC POMOCY – pod takim hasłem Fundacja „Pomóż Im” na rzecz Dzieci z Chorobami Nowotworowymi i Hospicjum dla Dzieci realizuje projekt wsparcia psychologicznego personelu medycznego i pacjentów Kliniki Pediatrii Onkologii i Hematologii UDSK w Białymstoku. Projekt jest sfinansowany ze środków Dotacji Fundacji DKMS. Pomóż Im
MOC POMOCY – pod takim hasłem Fundacja „Pomóż Im” na rzecz Dzieci z Chorobami Nowotworowymi i Hospicjum dla Dzieci realizuje projekt wsparcia psychologicznego personelu medycznego i pacjentów Kliniki Pediatrii Onkologii i Hematologii UDSK w Białymstoku. Projekt jest sfinansowany ze środków Dotacji Fundacji DKMS.

W ramach zadania pracownicy medyczni kliniki skorzystają z warsztatów oraz indywidualnych spotkań z psychologiem, mających na celu dostarczenie im niezbędnych narzędzi i umiejętności do pracy z pacjentami hematoonkologicznymi i ich rodzinami. Efektem warsztatów i konsultacji ma być również wzmocnienie personelu medycznego i rozwiązanie konkretnych problemów związanych z pracą zawodową.

- Praca na każdym oddziale szpitala dziecięcego jest wymagająca – mówi dr hab. n. med. Katarzyna Muszyńska-Rosłan, zastępca kierownika Kliniki Pediatrii Onkologii i Hematologii UDSK i zarazem Przewodnicząca Rady Fundacji „Pomóż Im”. - Jednak w przypadku choroby, jaką jest nowotwór, sytuacja jest o tyle trudniejsza, że wiąże się z zagrożeniem życia, strachem rodziców, ogromnymi emocjami i smutkiem – dodaje. – Najważniejszy na oddziale jest oczywiście pacjent, ale równie ważni są rodzice dzieci, którzy towarzyszą im podczas leczenia. I dzieci i ich opiekunowie wymagają wsparcia, budowania w nich pozytywnego podejścia do sytuacji i wzmocnienia. I wobec takich wyzwań, oprócz typowo medycznych, staje na co dzień personel naszej kliniki. Dlatego tak ważne jest, abyśmy i my mogli skorzystać z fachowej wiedzy psychologicznej, podpowiedzi i warsztatów, które pozwolą nam jeszcze lepiej zająć się pacjentem i samemu radzić sobie z przeżyciami i emocjami.

W ramach projektu MOC POMOCY personel medyczny Kliniki Pediatrii Onkologii i Hematologii UDSK skorzysta z 10 warsztatów i będzie miał do dyspozycji 20 godzin konsultacji indywidualnych.

Z konsultacji w ramach projektu skorzystają również rodzice dzieci, które przeszły leczenie szpitalne i aktualnie znajdują się pod opieką Poradni Onkologii i Hematologii.

– O ile dzieci leczone na oddziale i ich rodzice mają zapewnione wsparcie psychologa, to wypisane z oddziału już nie – mówi dr n. med. Aleksandra Zaremba, psychoonkolog z Kliniki Pediatrii Onkologii i Hematologii UDSK. – W rzeczywistości większość z nich nadal potrzebuje wsparcia psychologicznego, którego poradnia nie zapewnia – dodaje.

I tę lukę wypełnia projekt MOC POMOCY. Rodzice będą mogli skorzystać z 20 godzin bezpłatnych konsultacji dwóch psychologów oraz 30 godzin telekonsultacji. Te ostatnie zostały przygotowane z myślą o rodzicach, którzy mieszkają daleko od Białegostoku i dotarcie na konsultacje do poradni byłoby utrudnieniem. Konsultacje odbywają się na terenie oddziału dziecięcej onkologii (na parterze budynku). Pierwsze konsultacje i warsztaty w ramach projektu MOC POMOCY rozpoczęły się 17 października br. Projekt potrwa do połowy grudnia.

Rodzice dzieci chcący skorzystać z nieodpłatnych konsultacji psychologicznych proszeni są o kontakt z koordynatorem projektu z Fundacji „Pomóż Im”, tel.: 663 350 840 lub zgłoszenie do Poradni Onkologii i Hematologii UDSK w terminie konsultacji - grafik znajduje się na stronie www.pomozim.org.pl.

Dotacja Fundacji DKMS, będąca elementem Programu Rozwoju Polskiej Transplantologii i Wsparcia Pacjentów, skierowana jest do organizacji pozarządowych działających na rzecz pacjentów walczących z nowotworami i chorobami układu krwiotwórczego. W tym roku środki są przyznawane na inicjatywy i projekty obejmujące wsparcie psychologiczne dla pacjentów hematologicznych i ich bliskich. Więcej o inicjatywie można znaleźć na stronie: https://www.dkms.pl/dotacja-fundacji-dkms.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Psychologowie pomagają na onkologii dziecięcej. Niosą wsparcie lekarzom, pacjentom i ich rodzicom - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna