Puchar Polski siatkarzy w Krakowie. Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle w finale pokonała Jastrzębski Węgiel

Artur Bogacki
Finałowy turniej Tauron Pucharu Polski siatkarzy, który odbył się 25-26 lutego 2023 r. w Krakowie, wygrała Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. W decydującym spotkaniu wygrała z Jastrzębskim Węglem 3:0. Zobaczcie, co działo się na parkiecie podczas meczu i dekoracji zwycięzców.

Jastrzębski Węgiel - Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 0:3 (24:26, 27:29, 23:25)

Jastrzębski Węgiel: Toniutti, Boyer,Fornal, M'Bbaye, Clevenot, Gładyr, Popiwczak (libero) oraz Hadrava, Tervaportti, Szymura.
Grupa Azoty ZAKSA: Janusz, Kaczmarek,Śliwka, Smith, Bednorz, Paszycki, Shoji (libero) oraz Huber.

Sobotnie półfinały w Krakowie nieco rozczarowały, bo były dość jednostronne (odpadły Aluron CMC Warta Zawierci i lider PlusLigi - Asseco Resovia). Niedzielny finał, choć też trwał tylko trzy sety, chyba w pełni to zrekompensował.

To spotkanie w Tauron Arenie przypomniało, jakie emocje wiążą się z siatkówką na wyrównanym, dobrym poziomie. Gracze Jastrzębskiego Węgla mają czego żałować, bo w dwóch pierwszych setach wydawało, że "muszą" wygrać. Mieli kilka punktów przewagi, lecz ją roztrwonili.

W pierwszej partii drużyna, w której gra m.in. pochodzący z Krakowa reprezentant Polski Tomasz Fornal, prowadziła już 21:16. Rywale nie odpuścili, obronili setbola - dzięki atakowi Aleksandra Śliwki. Ten gracz dał też zwycięstwo, bo po jego kąśliwej zagrywce jastrzębianie nie przebili piłki.

W drugiej odsłonie było 20:16, 22:22, 24:22, ale ZAKSA znów wyszła z opresji. Tym razem wyróżniał się Łukasz Kaczmarek, który wówczas zdobył 2 punkty z rzędu. W walce na przewagi Jastrzębski Węgiel zmarnował trzy kolejne setbole i znów przegrał.

W trzecim secie to kędzierzynianie częściej prowadzili (już 16:19, 21:24) i choć w końcówce było nerwowo, to nie zmarnowali okazji. MVP meczu został wybrany Śliwka.

Dla ZAKSY, w której gra m.in. wychowanek Dunajca Nowy Sącz Marcin Janusz, to czwarty z rzędu i już 10. w historii Pucharu Polski.