Punkty szczepień w bibliotekach, urzędach i świetlicy. Gminy w województwie podlaskim gorączkowo szukają miejsc

Izolda Hukałowicz
Izolda Hukałowicz
Gminy gorączkowo szukają sposobów, aby utworzyć u siebie punkty szczepień. Wojciech Wojtkielewicz
Osiem gmin w województwie podlaskim nie ma jeszcze punktów szczepień. Jeśli nie uda się ich utworzyć, mieszkańcy musieliby korzystać z innych punktów w swoich powiatach. Jednak wciąż prowadzone są rozmowy między podlaskim NFZ a władzami gmin. Te chcą tworzyć punkty m.in. w urzędach, świetlicach, a nawet bibliotekach.

W całym województwie podlaskim powstało 235 punktów, w których mieszkańcy będą mogli zaszczepić się przeciw COVID-19. Jednak nie każda gmina ma swój punkt. Osiem gmin ciągle jest "białymi plamami" na mapie punktów szczepień figurującej na stronie rządowej www.gov.pl. Są to gminy: Orla, Miastkowo, Jedwabne, Nowogród, Przytuły, Sokoły, Bakałarzewo i Knyszyn.

- Cały czas prowadzimy rozmowy w sprawie zabezpieczenia dostępu do szczepień w tych gminach - mówi Beata Leszczyńska, rzecznik prasowa Podlaskiego Oddziału NFZ. - Zbieramy ustne deklaracje podmiotów. Także temat nie jest jeszcze zamknięty. Ustalamy, czy możliwe jest utworzenie w nich punktów stacjonarnych czy półstacjonarnych. Zależy nam, aby każdy miał dostęp do szczepień w miejscu zamieszkania.

Jeśli punktów nie uda się utworzyć, mieszkańcy tych gmin będą musieli dojeżdżać do okolicznych gmin w swoim powiecie. Mieszkańcy gminy Orla będą mogli zgłaszać się do jednego z trzynastu punktów w powiecie bielskim. Mieszkańcy gmin Miastkowo, Jedwabne, Nowogród i Przytuły mogą skorzystać z dwudziestu punktów w Łomży oraz powiecie łomżyńskim. Mieszkańcy gminy Sokoły mają możliwość skorzystania z punktów w powiecie wysokomazowieckim. Osoby zamieszkujące gminę Bakałarzewo będą mogli zaszczepić się w jednym z dwunastu punktów w Suwałkach i powiecie suwalskim. Z kolei mieszkańcy gminy Knyszyn mogą udać się do jednego z siedmiu punktów w powiecie monieckim.

- Jeśli chodzi o gminę Knyszyn, to tutaj SPZOZ w Knyszynie złożył już do NFZ pismo informujące o chęci utworzenia punktu szczepień i sprawa jest w tej chwili procedowana - informuje Beata Leszczyńska.

Gminy szukają miejsc na punkty szczepień

W pozostałych gminach trwają gorączkowe próby utworzenia punktów. W gminie Sokoły liczącej 5700 mieszkańców lokalny ośrodek podstawowej opieki zdrowotnej nie będzie szczepił, ale punkt powstanie gdzie indziej.

- Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Dworakach już się zadeklarował, że podejmie się szczepień, więc nasi mieszkańcy będą mieli dostęp do punktu we własnej gminie - mówi Józef Zajkowski, wójt gminy Sokoły.

W gminie Miastkowo, którą zamieszkuje ok. 4,5 tys. mieszkańców, miejscowa przychodnia lekarza rodzinnego nie spełnia wymogów, które zakłada Narodowy Program Szczepień, ale gmina znalazła inne rozwiązanie:

- W tej chwili trwają rozmowy z NFZ-tem w tej sprawie informuje Kazimierz Górski, wójt gminy Miastkowo. - Zaproponowaliśmy, aby punkt mieścił się w świetlicy w Zaruziu i prawdopodobnie tam powstanie punkt. Szczepić w nim będą pracownicy naszego POZ-tu.

Również miejscowy POZ w gminie Jedwabne nie spełnia kryteriów nałożonych przez Ministerstwo Zdrowia, jakie musi spełniać punkt szczepień.

- Przychodnia nie zapewniałaby odpowiednio wyizolowanych miejsc dla pacjentów, którzy się szczepią i oddzielnych dla tych, którzy zgłaszają się tam z innymi potrzebami - przyznaje Adam Niebrzydowski, burmistrz gminy Jedwabne.

Jednak ponad 5 200 mieszkańców gminy prawdopodobnie będzie miało punkt na miejscu. Gmina chce utworzyć go u siebie - w urzędzie.

- Podejmujemy działania, aby w urzędzie gminy mógł powstać punkt. Mamy do tego odpowiednie pomieszczenia. Mam nadzieję, że decyzja zapadnie dosłownie lada chwila - mówi Niebrzydowski.

W gminie Bakałarzewo, którą zamieszkuje 3200 mieszkańców, nie ma punktu szczepień, gdyż personel miejscowego ośrodka zdrowia zachorował na Covid i nie zgłosił punktu szczepień. Jednak problem udało się rozwiązać.

- Utworzymy punkt w Gminnej Bibliotece Publicznej, w dawnej sali rehabilitacyjnej - informuje Tomasz Naruszewicz, wójt gminy Bakałarzewo. - Natomiast, kto będzie wykonywał szczepienia, jeszcze do końca nie wiadomo, gdyż personel naszego ośrodka zdrowia długo choruje, ale w razie czego szpital w Grajewie zadeklarował, że zabezpieczy szczepienia w naszej gminie.

Prawdopodobnie również w budynku biblioteki zostanie utworzony punkt szczepień w gminie Nowogród.

- Od kilku dni mieliśmy dość nerwową sytuację w związku z brakiem punktu szczepień, ale jest światełko w tunelu - mówi Grzegorz Andrzej Palka, burmistrz Nowogrodu. - Wczoraj odbyła się wideokonferencja z wojewodą podlaskim, na której zapewniono, że każda gmina, która zechce utworzyć punkt, otrzyma wsparcie. Od razu po konferencji skontaktowaliśmy się więc z NFZ i udało się uzgodnić, że punkt szczepień powstanie w budynku, w którym obecnie mieści się biblioteka publiczna, a w przyszłości będzie urząd gminy.

Gmina już dokupuje niezbędny sprzęt oraz ustala dwa nowe numery telefonów, pod które będą dzwonić pacjenci umawiający się na szczepienia oraz zamawiający transport do punktu.

Najbardziej nerwowa sytuacja panuje w gminie Orla. Tutejszy ośrodek zdrowia podlega pod szpital w Bielsku Podlaskim.

- Moi mieszkańcy bardzo denerwują się, że naszego ośrodka zdrowia nie ma na liście punktów szczepień - przyznaje Leon Pawluczuk, wójt gminy Orla. - Na chwilę obecną ci, którzy do niego przynależą będą musieli jeździć do Bielska i tam szukać punktu. To jest absurd. Dyrekcja szpitala obiecuje, że szczepienia będą prowadzone w Orli, ale oni na razie sami nie nadążają z szczepieniem osób z grupy 0, a już za chwilę mają ruszyć szczepienia seniorów.

Dyrekcja szpitala w Bielsku zapewnia, że zabezpieczy szczepienia w ośrodku zdrowia w Orli:

- Punktu szczepień jako takiego nie mamy utworzonego w naszym ośrodku w Orli. Natomiast, jeśli chodzi o konieczność zaszczepienia naszych pacjentów, zapisanych w naszym ośrodku, to zagwarantowaliśmy, że takie szczepienia w odpowiednich terminach i dla odpowiednich grup będą zabezpieczone przez lekarza rodzinnego, którego dany pacjent wybrał sobie - mówi Patrycja Sarnacka, kierownik ds. organizacji i jakości w bielskim szpitalu

Na razie nie wiadomo, czy wojewoda nałoży na szpital w Bielsku obowiązek szczepienia w Orli pozostałych mieszkańców gminy, zapisanych do innych przychodni POZ. Na chwilę obecną będą oni mogli rejestrować się na szczepienia w punktach w Bielsku.

LISTA PUNKTÓW SZCZEPIEŃ W WOJEWÓDZTWIE PODLASKIM:

Trzecia fala - ważne zmiany

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie