Puszcza Białowieska: Bobry nie zostaną zastrzelone

Urszula Ludwiczak [email protected]
Wojciech Wojtkielewicz
Urzędnicy muszą poradzić sobie z bobrami... bez strzelania.

Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska ze względu na rażące naruszenie prawa stwierdził nieważność decyzji Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Białymstoku zezwalającej na odstrzał bobrów w Puszczy Białowieskiej.

W sierpniu 2012 r. RDOŚ w Białymstoku zezwolił na odstrzał 8 bobrów w pobliżu wsi Teremiski w Puszczy Białowieskiej. Decyzja wywołała wiele kontrowersji - została skrytykowana m.in. przez Włodzimierza Cimoszewicza, dr. Andrzeja Czecha oraz Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, które zauważyło, że odstrzał bobrów może mieć negatywny wpływ na awifaunę Puszczy Białowieskiej, zwłaszcza orlika krzykliwego, któremu poświęcony jest wielomilionowy projekt realizowany ze środków LIFE +.

Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot Oddział Podlaski złożyło wniosek o stwierdzenie nieważności decyzji i wstrzymanie jej wykonalności, uzasadniając to możliwością wdrożenia alternatywnych do odstrzału sposobów zapobiegania szkodom oraz negatywnym wpływem odstrzału na podlegające ochronie gatunki puszczy, w szczególności awifaunę.

- GDOŚ przychylił się do zarzutów podniesionych przez stowarzyszenie stwierdzając nieważność decyzji RDOŚ ze względu na jej wydanie z rażącym naruszeniem prawa - informuje Adam Bohdan z PnRWI. - Decyzja została jednak przynajmniej częściowo wykonana. Zwracamy uwagę, że jest to kolejne - m.in. obok zgody na odstrzał ok. 10 proc. podlaskiej populacji czapli siwej - wydane przez białostocki RDOŚ nieuzasadnione zezwolenie na odstępstwa od zakazów dotyczących zwierząt podlegających ochronie. Wyrażamy nadzieję, że w przyszłości RDOŚ będzie miał na uwadze to, iż zezwolenie na odstrzał gatunków chronionych jest dozwolone dopiero po wyczerpaniu alternatywnych możliwości zapobiegania problemom powodowanym przez zwierzęta.

- Przyjmujemy do wiadomości uwagi GDOŚ - mówi Małgorzata Wnuk, rzeczniczka RDOŚ w Białymstoku. - Na pewno teraz każdy wniosek o odstrzał będzie analizowany z większą uwagą.

Coraz większe szkody spowodowane przez bobry

W Polsce żyje ok. 45 tys. bobrów, z czego aż 15 tys. w woj. podlaskim. Bobry budują tamy, które przyczyniają się do zalewania pól i łąk, niszczą także drzewa i groble stawów rybnych. Z roku na rok rośnie liczba wniosków o odszkodowania bobrowe i liczba wypłacanych odszkodowań. W 2008 r. za szkody wyrządzone przez bobry RDOŚ w Białymstoku wypłacił 1,1 mln zł., w 2013 już 2,34 mln zł. Dlatego RDOŚ szuka różnych metod zapobiegania tym szkodom: montuje w tamy bobrowe specjalne rury, które obniżają poziom wody i przeciwdziałają podtopieniem, wydaje zgodę na rozbieranie tam, odławia bobry i przenosimy je w inne miejsca. Sporadycznie wydaje zgodę na odstrzał zwierząt.

Czytaj e-wydanie »

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

znów eko dopięło swego

hodujmy paspożyty niszczmy ludzi

Dodaj ogłoszenie