Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Puszcza Białowieska wkroczyła w XXI wiek

Urszula Ludwiczak
Celem projektu jest aktualizacja i uspójnienie wiedzy na temat stanu zachowania zasobów przyrodniczych BPN. Mówiły o tym na konferencji Monika Rusztecka (z lewej) i Olimpia Pabian
Celem projektu jest aktualizacja i uspójnienie wiedzy na temat stanu zachowania zasobów przyrodniczych BPN. Mówiły o tym na konferencji Monika Rusztecka (z lewej) i Olimpia Pabian Anatol Chomicz
BPN realizuje projekt z wykorzystaniem najnowszych technologii.

- Parki narodowe, a Białowieski jako najstarszy w szczególności, kojarzy się z tradycyjnym zbieraniem danych - nie kryje Olimpia Pabian, dyrektorka Białowieskiego Parku Narodowego. - Tymczasem my łączymy tę tradycję z nowoczesnością i wchodzimy w XXI wiek.

Projekt „Harmonizacja danych o zasobach przyrodniczych Białowieskiego Parku Narodowego w celu poprawy efektywności zarządzania obszarem” realizowany jest od kilku lat. W jego ramach udało się podjąć działania zmierzające do aktualizacji istniejących zasobów, pozyskania nowych danych oraz wdrożenia systemu monitoringu i zarządzania działaniami ochronnymi w ekosystemach Białowieskiego Parku Narodowego. I to z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.

Dzięki wspólnej realizacji przedsięwzięcia przez Białowieski Park Narodowy oraz Centrum UNEP/GRID-Warszawa powstał zintegrowany system do gromadzenia, analiz i udostępniania informacji o przyrodzie obszaru. W jego skład weszła spójna baza danych przyrodniczych parku, umożliwiająca większą efektywność prowadzonych działań ochronnych. Powstał system zarządzania działaniami ochronnymi parku wraz z modułami do prowadzenia analiz przez ekspertów z poszczególnych dziedzin oraz raportowania efektywności podejmowanych działań, mających na celu ochronę cennych ekosystemów i gatunków. Efektem jest także aplikacja mapowa, tzw. geoportal, który umożliwi dostęp do zgromadzonych w bazie zasobów różnym zainteresowanym podmiotom.

- Chodzi o to, aby uporządkować zasoby danych przestrzennych, które pomagają w zarządzaniu ochroną przyrody i działaniach ochronnych, w realizacji tych działań i ich planowaniu - mówi Monika Rusztecka z Centrum UNEP/GRID w Warszawie. - W samym BPN najważniejsze jest to, aby pomóc pracownikom realizować 20-letni plan ochrony. Ten plan wymaga, aby skoordynować wiele prac w różnych miejscach na terenie parku. Dzięki technologiom geoinformacyjnym (czyli danym odniesionym do powierzchni ziemi), nowoczesnym aplikacjom internetowym, można prowadzić bazę danych, która w znaczący sposób pomoże pracownikom integrować informacje z różnych miejsc, dla ekosystemów leśnych, wodnych, fauny, flory, siedlisk przyrodniczych.

Władze BPN chciałyby w przyszłości zainteresować tym projektem sąsiadów za naszą wschodnią granicą, tak aby cała puszcza była objęta jednolitym monitoringiem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna