Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Puszcza Knyszyńska. Sowa będzie szczególnie chroniona

Urszula Ludwiczak [email protected]
Sowa włochatka jest już nielicznym gatunkiem w Polsce
Sowa włochatka jest już nielicznym gatunkiem w Polsce G. Grygoruk
Ekolodzy i leśnicy są zgodni, że trzeba tworzyć obszary strefy ochronnej wokół gniazd włochatki w Puszczy Knyszyńskiej

Pracownia na rzecz Wszystkich Istot we współpracy z Towarzystwem Przyrodniczym Dubelt rozpoczęła realizację projektu "Monitoring i ochrona strefowa włochatki Aegolius funereus na obszarze Natura 2000 OSO Puszcza Knyszyńska PLB200003". Jest on dofinansowany z funduszy Mechanizmu Finansowego EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

Włochatka to nieliczny ptak lęgowy, w Polsce można ją spotkać na terenie Sudetów i Karpat, Borów Dolnośląskich, na Opolszczyźnie. W naszym regionie zamieszkuje Puszcze: Białowieską, Augustowską, Knyszyńską i Piską. Sowa jest gatunkiem chronionym, wymienionym w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt jako wymagający szczególnej troski i w Dyrektywie Ptasiej. Włochatka jest zagrożona utratą siedlisk w wyniku wycinania starych drzewostanów.

- Włochatka jako stosunkowo nieliczny w Polsce gatunek lęgowy, został ujęty w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z 12.10.2011 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt, jako wymagający tworzenia stref ochronnych w formie ochrony całorocznej w promieniu do 50 m od gniazda - informuje Adam Bohdan z Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot. - Głównym zagrożeniem dla włochatki jest utrata siedlisk w wyniku nadmiernej eksploatacji starszych drzewostanów i ograniczania powierzchni starodrzewu.

Projekt uzyskał wysokie, szóste miejsce na liście rankingowej w konkursie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
- Obszarem realizacji projektu są wyjątkowo cenne tereny Puszczy Knyszyńskiej, charakteryzującej się dobrze zachowanymi borami i w związku z tym stanowiącej jedną z najważniejszych krajowych ostoi tego gatunku - zaznacza Adam Bohdan. - Cieszymy się, że projekt uzyskał pozytywną opinię Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku oraz Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku. Liczymy na dalsze wsparcie ze strony Lasów Państwowych przy realizacji projektu oraz jesteśmy przekonani, że będzie on stanowił przykład pozytywnej i konstruktywnej współpracy nadleśnictw z Pracownią oraz TP Dubelt, a także że przyczyni się do ochrony najcenniejszej ornitofauny Puszczy Knyszyńskiej.

Przedstawiciele PnRWI i TP Dubelt będą teraz wychodzić w teren i szukać rewirów, które powinny być objęte ochroną strefową. Potem będą składane wnioski o ustalenie takich stref.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna